Saadet Öğretmenin Son İki Paylaşımı Okulunda Mobbinge Uğradığının Kanıtıdır ÖZEL HABER

Gaziantep Beylerbeyi İHO görev yaparken okulunda mobbinge uğradığını ifade eden paylaşım yaptıktan sonra intihar eden Saadet H. Öğretmenin son iki paylaşımını incelediğimizde saadet öğretmenin okulunda mobbinge uğradığı sonucuna rahatlıkla ulaşılabileceğini görmekteyiz.

Öğretmenler 12.11.2019, 18:14
Saadet Öğretmenin Son İki Paylaşımı Okulunda Mobbinge Uğradığının Kanıtıdır ÖZEL HABER

Öncelikle Saddet öğretmenin okulundaki idareci ve öğretmenlerin, saadet öğretmenin hemen ardından ulusal çaplı bir haber sitesine saadet öğretmenin nişanlısından dolayı intihar ettiği yönünde demeç vermesini psikolojik savunma ve hedef şaşırtma olarak görmekteyiz. Çünkü ortada intihar ederken mobbinge uğradığını ifade eden bir öğretmen var ve mobbing suçlamasıyla karşı karşıya kalındığında itham edilenlerin başka bir hedef  göstermesi psikoloji biliminde psikolojik savunmaya bürünmeleri olarak görülmektedir. 

Olaya şu açıdan bakmalıyız. Ölecek veya ölmeyi düşünen bir kişinin yalan söylemesi imkansızdır çünkü yalan mekanizması kişinin bundan sonraki yaşantısında istediği bir durum gerçekleşmesi veya savunması için kullanılan bir argümandır. Yani yaşamayı düşünmeyen birinin ölürken yalana başvurması düşünülemez bile. O yüzden Gaziantep Beylerbeyi İHO öğretmeni saadet H. ‘nin intihar etmeden önceki paylaşımlarında gerçekleri yansıtmayan bilgilerin olma olasılığı olmadığı için son paylaşımında okulda mobbinge uğradığını söylemesini bu unsurlar üzerine durularak incelenmesi ve saadet öğretmenin bu söylediklerinin okuldaki idareci ve öğretmenlerin ifadelerden daha çok bir bütün olarak somut delil olarak değerlendirilmesi gerekir.

Bakınız Saadet H Öğretmen son paylaşımındaki “Öğrencilerim haklarını helal etsinler gözüm gibi baktım hepsine üzülmesinler ben yapamadım mobbinge uğramaktan. Allah'a emanetsiniz canım öğrencilerim hep iyi hatırlayın beni pasta kesmiştik en son size kırmızıIı kalpli pastalar bırakıyorum. Diğer öğrencilerime de sözümdü unutmadım bir gün görüşmek dileğiyle. Allah'a emanet olun sizi her zaman seven öğretmeniniz Saadet. Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım usandım'”  şeklindeki ifadelerden de açık bir şekilde mobbinge uğradığı ve intihar etme sebeplerinden en önemlisi olarak mobbingi hissettiği ortaya çıkmaktadır. Tekrar edelim, ,intihar eden kişinin son anda yazdıklarında gerçek dışı unsurların varlığı söz konusu dahi olamaz.

Ayrıca , psikoloji bir havuzu dolduran birden fazla musluk gibidir. Nasıl ki birden fazla musluğun etkisi ile havuz doluyorsa insan psikolojisi de aynen birden fazla unsurun etkisi altında kalmaktadır. O yüzden bir insanın yaptığı harekete bakıldığında sadece bir unsur üzerine değil etkisi altında kaldığı diğer etkenlerin bütününe tamamına bakılması gerekir. Yani havuzun taşmasına sebep olan musluğa sadece bakmamak gerekir aksine o havuzun taşmasına sebep olan tüm musluklara bakmak gerekir. 

Saadet öğretmenin de intiharında da sadece en son anında nişanlısı ile konuşup konuşmamasına bakarak karar verilmemesi lazım . Havuzu dolduran musluklar misali saadet öğretmenin sosyal medya üzerinden yapmış olduğu paylaşımlarındaki bilgileri de işin içerisine katmamız gerekir. Zaten saadet öğretmenin son iki paylaşımına baktığımızda idareden dertli olup yakındığı görülecektir. Yani ortada mobbing olmamış olsa saadet öğretmenin intihar ettiği gün yoğun bir şekilde okul idaresinden yakınması ve hatta son paylaşımında mobbingten yakınarak paylaşım yaparak intihara gitmesi mobbing iddiasının intiharında büyük bir etken olduğunun kanıtıdır. 

Hukukta kusur oranı diye bir kavram vardır. Bu kavrama göre bir olaydaki kusur oranları belirlenir ki saadet öğretmenin intiharında da intiharına sebep olan etkenlerin birlikte değerlendirilerek mobbinge uğramasının ciddi şekilde incelenerek kusur oranları da belirlenmesi gerekir. 

Milli Eğitim Bakanlığının saadet öğretmenin intiharındaki mobbingi ciddi şekilde araştırması ve sorumlulara en üst mertebeden cezalar vermesi temennisinde bulunuyoruz. Ayrıca okulundaki idareci ve öğretmenlerin saadet öğretmenin ölümü ile ilgili hedef saptırıcı açıklamalara sebebiyet veren demeçlerinde önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kamugundemi.com özel haber

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@