Rehber öğretmenlere eleştiriler…

Milat Gazetesi yazarından rehber öğretmenlere eleştiriler…

Öğretmenler 27.12.2017, 22:58
Rehber öğretmenlere eleştiriler…

Okullarda rehberlik servisi tarafından verilen hizmetin “eksik” kaldığına değinen Milat Gazetesi köşe yazarı Özkan ERDEMOkullarda verilen rehberlik hizmetleri Önleyici Rehberlik şeklinde olması gerekirken, ne yazık ki birçok okulda sadece Ölçme ve Değerlendirme şeklinde sunulmaktadır. Ortaya istismar, ihmalkarlık, intihar teşebbüsü, depresyon gibi olumsuzluklar ortaya çıktığında önleyici müdahalelerde bulunulmakta, olası vakalar meydana gelmeden önce herhangi bir adım atılmamaktadır.” sözleriyle eleştiride bulundu.

 “Rehberlik servisleri genel anlamda başta olaya müdahil olması ve önleyici bir misyon ile öğrencilerin akademik başarı çıtasının düşmesinin önüne geçilmesi yönünde girişimlerde bulunması gerekmektedir” diyen ERDEM, rehber öğretmenlerin bunu yapmak yerine ortaya çıkan olumsuzluklar sonrası “durum tespiti” yapmakla yetindiklerini yazdı.

Rehber öğretmenlerin asıl görevini “Öğrencilere başarı, motivasyon, güdülenme, özgüven vb konularda sürecin en başında bir destek hizmeti sunulup, olası ihtimalleri göz önünde bulundurarak başarıya gidilen bir yolda ortaya çıkabilecek her türlü olumsuzlukları bertaraf etmektir. Önleyici rehberliğin gereği budur. Aksi takdirde krize müdahale ile karşı karşıya kalınır ki ne okul idaresinin ne velinin ne de rehber öğretmenlerin isteyeceği bir durumdur” şeklinde yazan Eğitmci-Yazar, rehber öğretmenlerin daha çok “başarı ölçümü yapılır, geçmişte ortaya çıkan olumsuzluklar değerlendirilir, elde edilen veriler ışığında hataların veya olumsuzlukların tekerrür etmemesi adına geleceğe yönelik yeni planlar oluşturmak şeklindedir” yöntemi ile çalıştıklarını söyleyip amaca hizmet etmedikleri yönünde eleştirilerde bulundu.

“Peki geçmişte kaybedilen zaman, özgüven, başarı gibi telafisi mümkün olmayan bu değerleri nereye koyacağız? Gelecekte tekerrür etmemesi için harcanan çaba yeterli bir adım mıdır? Amaca hizmet eden bir hizmet rehberlik servisini daha işlevsel kılmaz mı? Kriz ortaya çıktıktan sonra yapılan müdahale mi, ortaya çıkmadan önce yapılan müdahale mi amaca hizmet eder?” sorularına cevap arayan yazar rehberlik görevini sadece rehberlik görüşme odalarına hapsettiklerini ve bunun doğru olmadığını dile getirdi.

Rehber öğretmenlere getirilen nöbet görevini farklı bir açıdan yorumlayan Özkan ERDEM “Rehber öğretmenlere yeni düzenleme ile gelen nöbet görevi bu açıdan fırsat olarak değerlendirilebilir. Rehber öğretmenler nöbet görevlerini yerine getirirken aynı zamanda bir önleyici rehberlik hizmeti adına öğrencileri sosyo-kültürel açıdan tanımaya çalışmış da olurlar.” diyerek rehber öğretmenlik nöbet görevine farklı bir boyut kazandırmış oldu.

Köşe yazısını “Bu yazıda amaç üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değildir kesinlikle" diyerek bitiren yazar, “Tüm rehber öğretmenler, okulların bel kemiği oldukları ve rehber öğretmenler olmadan sorunsuz bir eğitim öğretim ortamının mümkün kılınmadığını” yazdı.
Yazar yazısını şu sözleriyle bitiriyor: “Rehber öğretmenlerin ruhları büyük, ufukları derin, bakış açıları geniş olduğu için onlara yüklenen misyon da, beklenti de büyüktür.”

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@