Öyle bir yazı ki bu keser döner sap döner misali...

Şaban Özdemir öğretmen yazdı: LİYAKAT & İTAAT & MENFAAT!

Öğretmenler 20.09.2017, 22:01
Öyle bir yazı ki bu keser döner sap döner misali...

Bir yıl sonrasını düşünen buğday eker, on yıl sonrasını düşünen ağaç diker, yüzyıl sonrasını düşünen insan yetiştirir

Dostlar ülkesini, geleceğini düşünenler; eğitim kurumlarını  yönetenler, acaba  kaç yıllık düşünüyorlardır? Her fırsatta liyakat ve kariyer sözcüklerini ağızlarından düşürmeyenleri gördükçe aklıma “ya bunlar kariyer ve liyakatın ne anlama geldiğini bilmiyorlar, ya görevlendirmenin nasıl yapılacağını beceremiyorlar ya da yüksek menfaatleri aklın, bilimin, vicdanın ve liyakatın önüne geçiyor.” geliyor.  Tüm çıplaklığı ile talimatla yapıldığını bilmeme rağmen belki azıcık vicdan sahibi sorumluluk sahibi; bizler gibi düşünenler vardır diyorum. Ülkenin geleceği adına, tüyü bitmemiş yetiminin hakkının olduğu, faydalandığınız devlet olanaklarının yüzü suyu hürmetine, bir kez daha hatırlatma ihtiyacı duyuyorum.

 657 sayılı DMK’nın 3. maddesinin B fıkrasında Kariyer ilkesi; “Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkânını sağlamaktır.

 C fıkrasında ise Liyakat: “Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkânlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.” şeklinde tanımlanmıştır.

İşin özü; layık olan memurun hizmete alınması, yükseltilmesi, işin ehline teslim edilmesidir.Bu yeni üretilmiş, yeni geliştirilmiş bir koşul da değildir. Modern memurluğun ortaya çıkması kadar geçmişe sahiptir. 1789 Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’nde,  1856 Islâhat Fermanın’da ve 1876 Kanun-ı Esâsisi’nde. 1924, 1961 ve 1982 Anayasalarında temel ölçüt olarak kabul edilmiştir.

Günümüze gelindiğinde liyakatın yerinde yeller esiyor. Liyakat yerini itaate, itaat de yerini menfaate teslim etmiştir. İster istemez aklıma “liyakat mı büyük, itaat mı büyük, yoksa  ikisinden daha eftal olanı menfaat mi?” sorusu geldi. Daha önce ki idareci atamalarında itaatin liyakatten daha büyük olduğunu yaşayarak görmüştük. Şükürler olsun son müdür, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı atamalarında  menfaatin en eftal olduğunu gördük.

Ülkemizin bir çok ilinde yapılan görevlendirmeler herkesin göreceği halde şeffaf bir şekilde çok daha önce açıklanmışken ; Aydın’ımızda büyük bir gizlilik içinde 12 Eylül 2017 tarihinde açıklandı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. O sıcakların kavurduğu Aydın buz kesti, tufan oldu, boran oldu, fırtınalar, kasırgalar çıktı. Sanki buzullar eridi, ortalığı sel götürdü. Şaşırdım! bu neyin nesi diye…

O toz duman içinde görebildiklerime benim sormama fırsat bile vermeden, neyin nesi diyemeden sanki her şeyden haberdarmışım gibi…  Daha ne olsun! “Nerede liyakat nerede kariyer nerede hak hukuk adalet diye üst perdeden konuşanlar mı ararsın; 12 Eylül 1980 darbesiyle bağlantı kurup darbe yapıldı diyenleri mi ararsın; sanki mülakatı ben yapmışım gibi haksızlığa sessiz kalan suç ortağı olur diye suçlayanı mı ararsın; kılıcını kalkanını kuşanmış cenke hazır olanını mı ararsın; boks eldivenlerini giyinmiş ringe çıkacakları mı ararsın; ahlak dersi verenleri kul hakkı yiyenleri kınayanları yerden yere vuranları  yerenleri mi ararsın” say saya bildiğin kadar.

Ah be  güzel kardeşim ne çabuk unuttun!  Sen de öyle gelmiştin. Bir empati yap! eğri otur doğru söyle! Din kardeşiyiz. Nasıl da  unuttun  liyakatlı olanların haklarını itaat ederek aldığını.

Mülakat hak gasbı adam kayırma yandaş toplama vazgeçin dedik; benim adamım olsun demiştin! Liyakat, üretkenlik, iş barışı dedik; benim için aslolan koltuk dedin.

Ekmeği emekçiye ver, bir ekmek üste ver dedik; Göbeğini kaşıya kaşıya ben malum sen üyesiyim işim garanti deyip hak etmeden aldığın koltuğun mutluluğunu yaşıyordun. Kendine Müslüman olmasaydın, bugün karşılaştığın zulüm başına gelmezdi. Beraber yürüdüğün, aynı yağmurda ıslandığın arkadaşlarınla birlikte kurduğun sistem ve ahlak anlayışı içinde itaatle aldığını, ıslaklığın kurumadan menfaatle teslim ettin. Yani bana dert yanma! Soğanı kimle yediysen ağzını ona kokut. Belli ki oruç tuttuğunla bayram etmiyorsun, edemiyorsun.

Yalnız bir tek şeye çok ihtiyacımız var: çalışkan olmak! Felsefesinden hareketle  İtaatten, menfaatten daha eftal olan kariyer ve liyakat DE; Haksızlığa sessiz kalan dilsiz şeytandır DE ülkenin geleceği temel özgürlükler ve haklarımız üzerinde yapılan zulme birlikte meydan okuyalım.

Hz. Ali gibi “Haksızlık karşısında eğilmeyiniz; Çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz” DE…

Mustafa Kemal Atatürk gibi; “Her halde dünyada bir hak vardır. Ve hak kuvvetin üstündedir.” DE, kendi menfaatini ülkenin geleceğinin önünde tutanlardan hesap soralım.

 Yooo kendine Müslüman olacaksan; Allah’a yakın benden uzak ol. Rabbim yar ve yardımcın olsun.

Yorumlar (2)
KamuGundemi.com 3 yıl önce
Sayın Varlık ithamlarınızı asla kabul etmiyoruz. Makalenin yazarı Şaban Özdemir öğretmen bizi yakından tanır ve makaleyi kendisi bize göndermiştir. Haber görseli ile ilgili bizim hazırladığımız görselde kullandığımız karikatürün size ait olduğunu ispat edebilirseniz derhal özür dilemeye hazırız.
Ahmet VArlık 3 yıl önce
Yazıyı yayınlamanız uygundur. Ancak, Künye sayfanızda belirttiğiniz yayın ilkeleri ve yasal bildirimler başlıklı açıklamalarınızı ihlal ediyorsunuz. Yazıyı nereden (Foto da dahil) aldığınızı belirtmeden yayınlayarak emeğe haksızlık ettiğinizi biliyorum. Sizler de yayınlarla ilgili link belirtmeniz gerektiğini biliyorsunuz ama belirttiğiniz ilkelere uymadığınızı görmek hakikaten üzücü ve ayıp. Gerekli düzeltmeleri yapacağınıza inanıyor; başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum...
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@