OHAL komisyonu, ihraçlar, göreve iadeler, KHK ve çelişkiler

23 Ocak tarihinde yayımlanan 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulması resmileşti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Başbakan Binali Yıldırım, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş başta olmak üzere gerek hükümetten gerekse de muhalefetten çeşitli OHAL komisyonu açıklamaları yapıldı. En son güncel açıklama ise dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapıldı.

Öğretmenler 08.03.2017, 08:22 09.03.2017, 13:01
OHAL komisyonu, ihraçlar, göreve iadeler, KHK ve çelişkiler

OHAL komisyonu, ihraçlar, göreve iadeler, KHK ve çelişkiler

OHAL inceleme komisyonu, komisyonun üyeleri, komisyonun başvuru tarihi, OHAL komisyonu yetkileri konusunda yapılan resmi kişilerin açıklamaları arasında bazı tutarsızlıklar bulunmaktadır. Yazılı belge olan 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri açık netken yapılan bazı açıklamalarda çelişmektedir. ogretmenlericin.com olarak OHAL komisyonu hakkında şu ana kadar yapılan açıklamalardan hafızamızda kalan bazı hususları aktarmak istiyoruz.

KOMİSYONUN KURULMASI

Adalet Bakanı’nın açıklamaları;

685 sayılı KHK açık ve net. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu KHK’nin yayımlandığı tarihten itibaren bir ay içerisinde kurulacak ve ilk üyeleri seçilecek. Bu demek oluyor ki 23 Ocak tarihinde yayımlanan KHK kapsamında 23 Şubat tarihine kadar OHAL komisyonu kurulmalıydı. Ancak kurulmadı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Şubat ayının sonuna doğru yaptığı açıklamada OHAL komisyonu kuruldu ifadelerini kullanmıştı. Ancak geçen sürede OHAL komisyonu üyelerinin belirlenmediği, OHAL başvuruları için bir resmi açıklama gelmediği görüldü. Bakan Bozdağ, komisyonda yardımcı uzmanların da görev alacağını belirterek itiraz başvurularının hızlı bir şekilde karara bağlanması hususunda gerekenlerin yapılacağını vurgulamıştı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları;

Bekir Bozdağ’ın şubat ayı sonunda yaptığı bu açıklamaya yakın bir zamanda Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkünde gazetecilerle bir araya geldi. Yıldırım gündemle ilgili değerlendirmesinde OHAL komisyonu başvuruları hakkında da açıklama yapmış, mağduriyetlerin komisyon ile giderileceğini ifade etmişti. Başbakan Binali Yıldırım açıklamasında komisyonun başvuruları birkaç hafta içerisinde almaya başlayacağına da değinmişti.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un açıklamaları;

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ise Şubat ayının ortalarında yapılan Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada OHAL komisyonuna açıklık getirmişti. OHAL komisyonu başvuruları almaya ne zaman başlayacak? sorusuna cevap veren Kurtulmuş, OHAL komisyonunun kurulması, başvuruların başlaması ile süreci hızlandıracaklarını belirtmişti.

AİHM Başkanı ve Bozdağ görüşmesi;

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Guido Raimondi ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile mart ayının başında görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde yapılan açıklamlarda anlaşıldı ki OHAL komisyonu kurulmadı ve üyeleri seçilmedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan OHAL komisyonu hakkında son açıklama geldi, Bozdağ 15 gün içerisinde OHAL komisyonu üyeleri atanacak dedi.

Basının haberi yok ya da sormaya gerek duymuyorlar

Yaşanan bu sürecin en can alıcı noktası ise dün ATV ekranlarında yaşandı. Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı program sunucusu OHAL komisyonunun kurulduğunu, başvuruların alındığını belirtti. Bu da gösterdi ki OHAL komisyonu konusunda sorgulama yapacak, araştıracak kişiler komisyondan bi haber. Sunucunun yaptığı açıklamayı Başbakan Binali Yıldırım düzeltti ve OHAL komisyonu kuruluş aşamasında ifadesini kullandı. Muhalefet milletvekilleri dışında OHAL komisyonunun 685 sayılı KHK’ye rağmen kurulamamasını gündeme getiren yok diyebiliriz.

ESKİ BAŞVURULARIN DURUMU

Düne kadar eski itiraz başvuruların tamamının geçersiz sayılacağı belirtilirken dün başbakan Yıldırım tarafından yapılan açıklama kafa karıştırdı. Başbakan Binali Yıldırım geçmişte Başbakanlık bünyesinde kurulan ve Valiliklerde oluşturulan başvuru itiraz masalarına yapılan başvuru dosyalarının 100 bini bulduğunu açıkladı ve bu dosyaların OHAL komisyonuna devredileceğini vurguladı. Başbakan bu itiraz mercilerinin idari olduğuna değindi ve kısaca OHAL komisyonunun daha yararlı olduğunu belirtti.

Eski itiraz başvuruları ne olacak, önceden başvuru yapanlar OHAL komisyonuna başvuru yapmayacak mı? En çok ihracı MEB personeli yaşadı, sitemize gelen soruların çoğunluğunu da öğretmenler oluşturuyor. Bu soruya özelden verdiğimiz cevabı buradan da belirtelim. OHAL komisyonu üyeleri seçilip komisyon başvuruları alınmaya başlamadan bu hususlar netlik kazanmayacak. Biz OHAL itiraz başvuruları alınmaya başlandığında bir yönerge bir kılavuz çıkacağının yararlı olduğunu düşünüyoruz. Şu andaki duruma göre masum olduğuna inananların eski başvuru yapsa dahi OHAL komisyonuna başvuru yapması gerektiğini belirtmek isteriz.

KOMİSYON GÖREV SÜRESİ VE BAŞVURU SÜRESİ

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu görev süresi 685 sayılı KHK’de hüküm altına alınmıştır. Hükme göre OHAL komisyonu görev süresi 2 yıl, uygun görülmesi halinde bu süre birer yıl daha uzatılabilir. Madde;

Komisyonun görev süresi

MADDE 3 – (1) Komisyon, bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl süreyle görev yapar. Bakanlar Kurulu, gerek görmesi halinde bu süreyi bitiminden itibaren birer yıllık sürelerle uzatabilir.

(2) Komisyonun ilk seçilen üyeleri, iki yıllık sürenin sonuna kadar görev yapar. Sürenin uzatılmasına karar verilmesi halinde 1 inci maddenin ikinci fıkrasındaki usule göre yeni üyeler belirlenir. Daha önce görev yapan üyeler de yeniden görev alabilir.

OHAL komisyonuna yapılan başvuruların incelenme süresi, karar verme süresi hakkında dün Başbakan Binali Yıldırım’a yöneltilen soruyu Başbakan süre yok diyerek cevaplandırdı. Bu hususta kafaları karıştırdı diyebiliriz. (Öğretmenler İçin)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@