Öğretmenlik ücret karşılığı yapılacak bir görev değildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan öğretmenlik ile ilgili bu açıklamayı bugün yaptı....

Öğretmenler 03.12.2016, 21:48
Öğretmenlik ücret karşılığı yapılacak bir görev değildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ““Eğitimcilik diğer pek çok meslek grubundan farklı olarak, hem birikim, hem de adanmışlık ister. Kendimizi bu işe adayacağız. Eğer işinize sevgiyle, aşkla, tutkuyla bağlı değilseniz, öğretmenlik mesleği ücreti mukabili yapılacak bir görev değildir.”

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teşrifleri ile gerçekleştirilen Kaptan Ahmet Erdoğan Uluslararası Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Eğitim Külliyesinin açılışına katıldı. Açılışta halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, külliye bünyesinde yer alan Uluslararası İmam Hatip Ortaokulu, Uluslararası Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesinde eğitim görecek gençlere başarılarla dolu eğitim hayatı temenni ederek, 24 sınıflı imam hatip lisesinin bu yıl 19 ülkeden 32 misafir öğrenci olmak üzere toplam 100 öğrenciyle eğitim öğretim dönemini açtığını, 24 sınıflı ortaokulda 226 gencin eğitim öğretim dönemini sürdürdüğünü anlattı. Türkiye´deki uluslararası imam hatip liselerinin sayısının 8´e ulaştığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu okullarda 72 ayrı ülkeden bin 400 misafir öğrencinin Türk öğrencilerle uluslararası standartlarda eğitim aldığını dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amacımız bu okullar vasıtasıyla halkı Müslüman olan veya Müslümanların yaşadığı ülkelere hem dini ilimler hem de sosyal bilimler ve fen, matematik bilimleri alanlarında yetişmiş insan gücü kazandırmaktır. Okullarımızda eğitim gören farklı ülkelerden öğrencilerimizin burada sağladıkları kaynaşmayı hayatlarının sonuna kadar sürdüreceklerine inanıyorum. Burada sağlanan kaynaşmanın hem bireysel bazda hem de ümmet düzeyinde güçlü bir birlikteliğe dönüşeceğine inanıyorum." diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, okula rahmetli babası Kaptan Ahmet Erdoğan´ın adını vererek vefa gösterildiği için şükranlarını sunarken, babasının hikayesinin Türkiye´nin geçmiş ve bugünündeki milyonlarca asil yürekli babanın hikayesi olduğunu aktardı. 
Rize´de doğan, nafakasını temin için 15 yaşında Zonguldak´a, 17 yaşında İstanbul´a gelen babasının emekli olana kadar o günkü ismiyle Şirket-i Hayriye´de çalışarak kaptanlık seviyesine yükseldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönemde İstanbul´a gelmiş her Anadolulu gibi merhum babasının evi ve sofrasının da tüm hemşehrilere, dostlara açık olduğunu söyledi.

“Ben varım diyen bir gençlik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ister dini ilimler ister fen, matematik, sosyal bilimler, kültür, sanat isterse siyaset olsun en tepeye çıkmak için gayret göstermeleri gerektiğini anlattı. 
İdeal ve iddia yoksa mücadele gücü de olmayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan öyle bir varlıktır ki azmettiği ve kendini hasrettiği zaman başaramayacağı iş yoktur. Çünkü insan rabbinin bizzat kendi sıfatlarıyla ziynetlendirdiği bir varlıktır, ´eşref-i mahlukat´tır. Bu imkanı hayır yolunda değerlendirmek de şer yolunda zayi etmek de kendi elimizdedir. Sizlerden rabbimize, ümmetimize, ülkemize, milletimize hayırlı insanlar olarak kendinizi yetiştirmenizi ve hayata atılmanızı bekliyorum. Ne diyor üstat? ´Zaman bendedir ve mekan bana emanettir şuurunda bir gençlik´... Dava taşını gediğine koyacağınıza inanıyorum. Kim var denildiği zaman, sağına soluna bakmadan ´Ben varım´ diyen bir gençlik." ifadelerini kullandı.

Eğitimcilik adanmışlık gerektirir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimciliğin, diğer pek çok meslek grubundan farklı olarak, hem birikim hem de adanmışlık istediğini belirterek, "Kendimizi bu işe adayacağız. Eğer işinize sevgiyle, aşkla, tutkuyla bağlı değilseniz, öğretmenlik mesleği ücreti mukabili yapılacak bir görev değildir." dedi. 

Okulları bilgisayarlarla, akıllı tahtalarla, öğrencileri ve öğretmenleri tablet bilgisayarlarla güçlendirerek, donattıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, taşımalı eğitimden, şartlı eğitim desteğine kadar pek çok imkanla, her öğrencinin okulla buluşmasını sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fiziki sorunları çözmeyi başardık ama zihinleri aynı düzeyde güçlendiremedik. Okullarımızdaki eğitimin içeriğinin kalitesinden daha da önemlisi mantalitesinden memnun değildim. İmam hatip, ortaokul ve liselerimiz konusunda da ihtiyaçlarımız var. Bunları da gidermemiz gerekiyor. Tabela asmakla, o tabelanın murad ettiği neticeler elde edilemiyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Bunun için hep birlikte çok daha fazla çalışacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmeninden, öğrencisine ve velisine kadar eğitimin tüm tarafları olarak kafa ve gönül birliği içinde gayret göstermek gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eğitimcilik diğer pek çok meslek grubundan farklı olarak, hem birikim hem de adanmışlık ister. Kendimizi bu işe adayacağız. Eğer işinize sevgiyle, aşkla, tutkuyla bağlı değilseniz, öğretmenlik mesleği ücreti mukabili yapılacak bir görev değildir. Rahmetli hocalarımızı şöyle bir düşünüyorum. Sadece bizimle sabah 8 veya 9´la başlayıp, akşam 4 veya 5 değil. Bizim zamanımızda cumartesi öğleye kadar da tedrisat vardı. Cumartesi günleri de öğleden sonra veya pazar bizi yine davet ederlerdi. 10-15 kişilik gruplar halinde gider, ayrıca ders yapardık. Kiminle? Bakıyorsunuz kariyer sahibi hocaları davet ederler, o hocalarımızla ders yapardık. Bunlar bizi ayrıca güçlendiren, bize öz güven sağlayan çalışmalardı. İnşallah okullara gelen öğrencilerimizin aynı bilinçle sınıflardaki yerlerini almaları şarttır. Bu heyecanı tamamlayacak olan da eğitim-öğretim müfredatıdır. Milli Eğitim Bakanımız şu anda inşallah bu çalışmaları büyük bir azimle, gayretle sürdürüyorlar. Bizim çocuklarımız, bizim insanımız dünyadaki hiçbir ülkenin vatandaşlarından daha az zeki, daha az çalışkan değildir. Onu kabul etmiyorum. Hatalar birinci dereceden bizden ve velilerden kaynaklanıyor. El ele vereceğiz çocuklarımıza sahip çıkacağız. Şayet fen bilimlerinde, sağlık bilimlerinde, sosyal bilimlerde bunların eğitimlerine ve uygulamalarına ilişkin alanlarda dünyanın en ileri ülkeleri arasında yer almıyorsak, sorun sistemde demektir. En başta da eğitim sisteminde demektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için gelecek dönemi eğitimin müfredatı, içeriği, kalitesi, mantalitesi konusunda "reform dönemi" olarak ilan ettiklerini belirterek, "Ona göre çalışıyoruz. Eğitim öğretim meselesini çözmeden, diğer meseleleri çözemeyeceğimiz konusunda hem fikir olduğumuza göre işe buradan başlamak zorundayız" diye konuştu. 

Bina ve personel meselesini geride bırakıp, eğitim öğretimin içeriğine yoğunlaşma zamanının geldiğini vurgulayan Erdoğan, "Darbe girişimlerinin, terör örgütlerinin pervasız saldırılarının bölgesel ve küresel nice tuzakların üstesinden gelen Türkiye´nin, bu meseleyi çözeceğine de yürekten inanıyorum, hiç tereddütüm yok." ifadelerine yer verdi.

Eseri İstanbul´a kazandıranlara teşekkür eden Bakan Yılmaz, bu kurumlardan faydalı insanların yetişeceğini kaydetti. Bakan Yılmaz, eğitim külliyesine adı verilen Ahmet Erdoğan´a Allah´tan rahmet dileyerek, "Çocuklar için en büyük gururun babalarının kendilerinden razı olması ve evlatlarıyla gurur duymasıdır. Kaptan Ahmet Erdoğan da evlatlarından dolayı gurur duyuyordur. Allah, onlardan razı olsun." diye konuştu. 

Eğitimin bir ülkenin geleceği olduğunu dile getiren Bakan Yılmaz, eğitime önem verenlerin her şeye önem vermiş olacağını söyledi.

Yılmaz, eğitime geçmiş dönemlerde olmadığı kadar önem verildiğini aktararak, şöyle devam etti: 

"Her şeyi yaptık.´ demiyoruz. Ama çok şey yaptık. Bizim iddiamız şudur; geçmiş dönemlerde verilenlerden çok daha iyi hizmeti bu millet verdik. Vermeye de devam ediyoruz. Eğitimin her kademesinde öğrencilerimizi hayata hazırlayan, öğrenmeyi öğrenen, yeteneklerini ortaya çıkaran, temel becerileri veren, öz güveni pekiştiren, fikri, vicdanı, irfanı hür olarak milli ve yerel değerlerle donatan, evrensel değerlere açık bir eğimi vermek istiyoruz."

Eğitime ayrılan payın her geçen yıl arttığını anlatan Bakan Yılmaz, fiziki ve personel anlamında yapılan iyileştirmeleri hatırlattı. Bakan Yılmaz, eğitimin her alanında geçmişle kıyaslanamayacak şekilde hizmetler verildiğini ifade ederek, okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirecekleri bilgisini verdi. 

Mesleki eğitimi memleket meselesi olarak gördüklerini dile getiren Bakan Yılmaz, "Çıraklık eğimini, zorunlu eğitim kapsamına aldık. Mecliste kabul edildi. Yine değerler eğitimini de sistemimizin her aşamasında yer almasını sağlayacağız. Demokrasi tarihimizin önemli kırılma noktalarından biri olan ´15 Temmuz Demokrasi Destanı´ da müfredatımızda yer alacaktır." değerlendirmelerinde bulundu.

Yorumlar (0)
-3°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Ocak 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:00
Öğle 13:04
İkindi 15:37
Akşam 17:59
Yatsı 19:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 21 61
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 22 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 20 43
2. Barcelona 19 40
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 19 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@