Öğretmenlik Puanına Sahip Kadrolu Memurlar

2017 KPSS öğretmenlik p121 (ÖABT) ve p10 puanları 50 ve üzeri olan memurların, ilk atamaya ayrılacak kontenjan dışında kendi içlerinde ilgili branşa ait puan türlerine göre sıralanarak devlet okullarına öğretmen ya da aday öğretmen unvanlarıyla kadrolarının aktarılmalarının önü yeniden mi açılıyor?

Öğretmenler 23.09.2017, 14:24
Öğretmenlik Puanına Sahip Kadrolu Memurlar

Gerek öğretmen alımlarındaki mevzuatın normale dönmesi beklentilerin karşılanması isteği gerekse binlerce öğretmen açığı, diplomaya dayalı doğru unvanda verimli istihdam anlayışı ve güvenlik soruşturmalarıyla yapılmak istenenler göz önüne alındığında tüm süzgeçlerden geçerek hala görevini sürdürebilen memurlardan isteyenlerin, ilk atama kontenjanlarından bağımsız olarak p121 ya da p10 puanlarına göre asıl meslekleri öğretmenliğe geçiş yapmaları 2017-18 Eğitim ve Öğretim Yılı içinde sağlanacak gibi görünmektedir.Çünkü:

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in  “20 bin öğretmenle ilgili olarak, öğretmen alım sürecini başlattık. Onun dışında hükümetimiz bize ekstradan bize öğretmen kadrosu tahsis edilirse biz ihtiyaçlarımızı gidermeyi ve dışarıdaki arkadaşlarımızın ailemize katılmasını isteriz ama 20 bin kişi yeni dönemde bizlerle birlikte olacak” demiştir.

Ayrıca alınan duyumlar dışında MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu'nun … halen devlet memuru olarak görev yapanlardan daha önce öğretmenlikte adaylığı kaldırılmamış olanların, öğretmenler için öngörülen KPSS'ye katılıp istenilen düzeyde başarılı olmadan öğretmenliğe atanmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir" şeklindeki açıklamaları mevcuttur.

MEB'in özel okul ve dershanelerde öğretmenlikte adaylıkları kaldırılmış kamu personeline ilişkin olumlu 12.05.2015/13 genelgesi C bölümü de dikkate alınırsa;özellikle KPSS ile öğretmenlik harici 657'ye ait bir kadroyu kazanmış ve memuriyet öncesi ilgili MEB genelgelerinde de kabul edildiği gibi öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış kamu personelinden branşındaki 2017 KPSS öğretmenlik puanından 50 ve üzeri puanı bulunanların gerçek mesleklerine geçirilişinde bir adım önde olacakları aşikardır.

31.08.2012 öncesi memuriyete esas hizmet süresi ile "kurumlar arası ve kurum içi ilk atama" zaten MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yer alıyordu.Sonrasında bu atama başlıklarının kaldırılmasına karşın "kurumlar arası yeniden atama"nın sürdürülmesi kurumlararası-kurumiçi öğretmenliğe geçiş için memuriyet hizmet süresinin kendilerine gelmesini bekleyen kamu personelinin tepkisine neden olmuştu.

Yaklaşık son 4 senedir  yazılı-görsel-sanal medyada, memuriyetten önce özel okul ve dershanelerde çalışırken öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış kamu personelinden isteyenlerin"aday uzman öğretici,uzman öğretici,aday öğretmen ve asil öğretmen olarak "özel dershane ve özel okullarda çalıştıkları SSK'lı gün sayısı ve memuriyet sürelerinin toplanması ile oluşacak toplam hizmet süreleri" baz alınarak MEB'e öğretmen unvanıyla doğrudan geçiş yapmalarının önünün açılacağına; bunun öğretmen açığının nitelikli "öğretmenmemurlar"ile kapatılmasının her açıdan uygun bir çözüm olacağıyla ilgili çok sayıda haber yer almıştı.

15.07.2016 sonrasında MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği bir nevi askıya alınarak KHK ve farklı uygulamalarla alışılmışın dışında öğretmen alımına gidildi:

01.09.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 674 sayılı KHK ile herhangi bir kamu personeli unvanı olmayan 5000 özel eğitim-öğretim kurumu öğretmeninin KPSS puan türlerinin birinden bile sıralamaya tabi tutulmadan, sınavsız MEB devlet okullarına öğretmen olarak yerleştirilmesi yıllardır asıl mesleği öğretmenliğe atanmayı bekleyen tüm adayların büyük tepkisini çekmişti.

Hemen ardından 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu dayanak gösterilerek şehit-gazi-malul yakınlarından herhangi bir memurluğa yerleştirilmişlerden öğretmenlik kriterlerine haiz olanların diploma mesleklerinde sınavsız istihdam edilmeleri 27 Ekim - 2 Kasım 2016'da başvuruları alınarak "kurumlar arası ilk atama" ile gerçekleştirilmişti.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (9)
G. ARSLAN 3 yıl önce
Yüzbinlerce kişi arasından KPSS ile GİH,TH,YH sınıfı,...vs memuriyet kadrolarını, yaşamlarını biraz olsun güvenceye alabilmek için kazanmak zorunda bırakılan öğretmenlik hakkına sahip memurların görevli olmaları gereken yerleri; sınıflarda, okullarda, kara tahta, akıllı tahta başlarında çalışacakları yapmak istedikleri gönüllerindeki gerçek mesleğin ait olduğu MEB'in devlet okullarındaki eğitim hizmetleri sınıfındaki öğretmen kadrolarıdır!31.08.2012 MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliği ile mağdur olmuş kişilerin kadroları çalıştıkları il-ilçelerde MEB'e öğretmen unvanıyla aktarılıp mağduriyet 5.yılda bitirilmelidir.
GARSLAN 3 yıl önce
31.08.2012 Yönetmelik Değişikliği Mağduru MEMURÖĞRETMENLERden isteyenler, ÖĞRETMEN Unvanıyla MEBe Aktarılmalı.
Magdur ogretmen 3 yıl önce
Umarim topluma daha iyi hizmet edebilme sansini yakalayabilmek icin ogretmen olarak gorevlendirilirim
Ali 3 yıl önce
Ornegin ben diyanet gorevlisiyim.Kuran kursu ogreticisiyim.Lisans mezunuyum formasyonum mevcut kpss den yeterli puani da aldim.Mebe gecmek istiyorum.Zira kuran kurslarina ogrenci bulmakta zorlaniyoruz.Bu devletin işine de gelmez mi?Bir kurumdaki açığı diger kurumdaki fazlalikla kapatmis olur.Boylece atama bekleyen yeni kuran ogreticisi adaylarinin da önü acilmis olur.Tabii kurumlar arasi icin ayri kontenjan olmali.
memuröğretmen 3 yıl önce
MEB Öğretmen Açığına Masrafsız Çözüm Olarak 31.08.2012 Yönetmelik Değişikliği Mağduru Kamu Çalışanlarından İsteyenlerin Kadroları MEB’e Öğretmen Olarak Aktarılmalıdır.

5 yıldır süren, maddi-manevi mağduriyete uğratılan kamu çalışanları aslında düz memur, VHKİ, bilgisayar işletmeni, şef, zabıt katibi, gümrük memuru, muhafaza memuru, ambar memuru, gişe memuru, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, kaloriferci, itfaiyeci, şoför, hizmetli,...vs. değil; kazanılmış kurumlar arası geçiş hakları olması gereken ancak bu geçiş hakları 31.08.2012'de yönetmelik değişikliğiyle ellerinden alınmış öğretmenlerdir.
Memuröğretmen en mantıklı seçenek 3 yıl önce
Zaten maaşı ödenen, MEB ve TalimTerbiye Kurumu kriterlerine göre de öğretmenlik yapma hakkı bulunan kamu personelinden isteyenlerin kadrolarının devlet dairelerinden devlet okullarına eğitim öğretim hizmetleri sınıfında öğretmen unvanıyla kurum-içi ve kurumlar-arası geçirilmesi (görevli oldukları il-ilçelerde aile birliği korunarak ) yapılabilir.
Böylece MEB verimsiz sözde "ücretli öğretmenler" yerine Bütçeye ek yük getirmeden, idari-iş deneyimi yüksek, devlet kültürü yerinde, halkla ilişkiler yönünden yoğun kazanımlara sahip öğretmen kökenli kamu personelini MEBe geçmeye özendirerek öğretmen açığının bir kısmını optimum koşullarda kapatacaktır
Gul hanım 3 yıl önce
Artık hakkımızın bize geri verilmesini istiyoruz güvenlik soruşturmasıyla gercek mesleğimize kavuşmayı bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım. Hakkı olanlara hakkını veriyorsunuz sıra bizde. Bize de hakkımızı verin sayın cumhurbaşkanım.
mnimet 3 yıl önce
yetkililerden duyarlılık bekliyoruz 5 yıldır kurumlararası geçişi kapatıp 5 bine yakın asıl mesleği öğretmen olan memurlar mağdur ediliyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@