Öğretmenlerin 3600 ek gösterge talebini sordu Bakın ne cevap aldı?

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, öğretmenlerin 3600 ek gösterge talebini genel kurulda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a sordu. Bakan şu cevabı verdi...

Öğretmenler 16.12.2016, 23:29
Öğretmenlerin 3600 ek gösterge talebini sordu Bakın ne cevap aldı?

TBMM Genel Kurul'da söz alarak; ÖĞRETMENLERİMİZİN EK GÖSTERGELERİNİN 3600'e ÇIKARILMASI KONUSUNDA BİR ÇALIŞMANIZ VAR MI? diye sorduk.


BÜLENT ÖZ (#Çanakkale) - Sayın Bakan, yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan öğretmenlerin maaşlarında ciddi bir azalma meydana gelmektedir. Fiilen görev yapılan süre içerisinde yaptıkları mesai karşılığı olarak verilen ek ders ücretleri ve ödemeler emekli keseneklerine yansıtılmadığı ve emeklilikte ek ders ücreti alınmadığı için emekli olan bir öğretmenin aldığı maaş ile görev yapan bir öğretmenin aldığı maaş arasında çok büyük bir fark oluşmaktadır. Oluşan bu ücret farkı sebebiyle pek çok öğretmenimiz emekliliğe hak kazanmış olmasına rağmen ülkenin son ekonomik koşulları ve aile ekonomileri nedeniyle emekli olamamaktadırlar. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar da dikkate alınarak yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi ve emekliye ayrılacak öğretmenlerin de emeklilik sürecine teşvikini sağlamak ve yeni atanacak öğretmenlere alan açmak için öğretmenlerimizin ek göstergelerinin 3600'e çıkarılması konusunda bir çalışmanız olacak mı?
Teşekkür ederim.Sayın Bakan'ın verdiği cevap:


MİLLÎ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) - Bir başka, öğretmenin maaşlarının dediği gibi geçmişe kıyasla… Bakın, OECD'nin en son raporu da yayınladı. OECD raporunda diyor ki: "Millî gelirine oranla öğretmen maaşı diğerlerinden daha iyi olan…" Yani millî geliri kadar bir pay alıyor deseydi, değil öyle. "Millî gelirine oranla öğretmen maaşları Türkiye'de çok daha iyidir." diyor. Geçmişe kıyasla öğretmenlerin özlük haklarını çok… OECD'nin raporu. Aleyhte olanlar olunca bizim önümüze getiriyorsunuz, OECD raporunda bizimle ilgili var. 


"Öğretmenlerin ek ders ücretleri emekli maaşına yansımıyor?" Doğru, yansımıyor. 


"3600 ek gösterge doğrultusunda bir talep var. Ne düşünüyorsunuz?" Türkiye'nin ekonomik gelişmesi ilerledikçe, Türkiye zenginleştikçe -öğretmenlerimiz Türkiye'nin geleceğinin mimarıdırlar- Türkiye'nin ekonomisi geliştikçe onların da daha iyi pay almaları doğrultusunda biz elimizden gelen katkıyı vereceğiz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@