Öğretmenlere 8 Koldan Kıskaç!

Şaka yapmıyoruz. MEB öyle bir uygulamaya geçiyor ki öğretmenlerin 4 değil 8 tarafı birden kıskaç altına alınıyor. Bu şekilde artık kim nasıl öğretmenlik yapabilir orası da merak konusu...

Öğretmenler 19.12.2016, 18:01
Öğretmenlere 8 Koldan Kıskaç!

MEB, Öğretmen AkademisiÖğretmenlik Kariyer Basamakları ve Ödüllendirme Sistemi hakkında açıklamalar yaptı.

Ayrıntılar şu şekilde:

Öğretmen strateji belgesinde yer alan eylem doğrultusunda, eğitim ve öğretim alanında, bilimsel, teknolojik gelişmeleri incelemek, araştırmak, danışmanlık hizmeti sunmak; hayat boyu öğrenme fırsatları oluşturmak, öğretmenlerin hayat boyu öğrenme fırsatlarını artırmak ve çeşitlendirmek için mesleki gelişim faaliyetlerinde örgün, açık ve uzaktan öğretim yoluyla hizmet sunan kurumlarla iş birliği sağlamak, gerektiğinde Bakanlıkça ya da öğretmenler tarafından bireysel olarak hizmet satın alınabilecek bir mesleki gelişim sistemi oluşturmak, öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarına yönelik standartların belirlenmesi konusunda ilgili kuruluşlarla iş birliği yapmak; aday öğretmen yetiştirme programı, mesleki gelişim programları, pedagojik formasyon eğitimleri ile kariyer basamağında yükselmelerine yönelik eğitimler düzenlemek ve benzeri nitelikte amaçları gerçekleştirmek için Öğretmen Akademisi sisteminin hayata geçirilmesine yönelik mevzuat çalışmaları devam etmektedir.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları

Öğretmen Strateji Belgesinde yer alan eylem doğrultusunda, öğretmenlere yapılacak performans değerlendirmesi, dersiyle ilgili okul dışı çalışmalar, alan bilgisi sınavları, Öğretmen Akademisinde alınacak eğitimler ve öğrenci başarıları gibi çeşitli ölçütlerin dikkate alındığı ve bunların sonucuna göre belirli bir süre çerçevesinde kariyer basamaklarında yükselmelerin gerçekleştirildiği bir kariyer ve ödüllendirme sistemi oluşturulması hedeflenmektedir.

Performans değerlendirmesinin amacının öğretmene puan vermek değil, gelişimini sağlamak olduğunun altını çizen Aktekin, "Performans değerlendirme süreci bir cezalandırma aracı olarak değil, ödüllendirme ve teşvik mekanizması olarak işleyecek." dedi.

Performans değerlendirmesi sonucunda elde edilen puanların, öğretmenlerin ilgili terfi, kariyer gelişimi ve kariyer planlaması ile hizmet puanı hesaplanmasında da kullanılacağının altını çizen Aktekin, bu sayede ödüllendirme konularına ilişkin karar süreçlerine de nesnel bir boyut kazandırılacağını söyledi. Aktekin, "Performans değerlendirme sonuçları, öğretmenlere baş öğretmenlik ve uzman öğretmenlik gibi unvanların verilmesinde de bir kriter olarak değerlendirilebilecek. Bir öğretmenimiz başöğretmen veya uzman öğretmen unvanı alsa bile süreç içerisinde her yıl bu performans puanları yenilenecek. Gelişim çizgisi doğrultusunda bu unvanlar belirli bir süreliğine verilecek." diye konuştu.

Öğretmenlere, 8 kaynak tarafından yapılacak değerlendirmelerin sonucunda “performans karnesi“ verilecek. 

Peki kim yapacak o değerlendirmeleri? İşte o kaynaklar şöyle sıralanıyor...


1) Okul müdürü

2) Müdür yardımcısı

3) Müfettiş

4) Okuldaki diğer çalışanlar

5) Zümre öğretmenleri

6) Öz değerlendirme

7) Öğrenci

8) Veli

Sitemiz kamugundemi.com'un değerlendirmesi şöyle:

Her ne kadar ceza için değil ödül için yapıldığı söylense de bu değerlendirme sisteminde ciddi yanlışlıklar vardır. Şöyle ki: Öğrenci öğretmeni değerlendirirken nasıl objektif olacaktır? Dolayısıyla öğretmen, öğrencinin değerlendirme tehdidine karşı çaresiz kalacaktır. Yine veli ne anlayacak eğitimden de öğretmeni değerlendirmesini bekliyorsunuz. Zaten hali hazırdaki sistemde öğretmen hepten şamaroğlanıyken bu sistemle iyice maffolacak....

Şimdi bu sisteme kimler karşı çıkmalıdır diye sorsam herkes öğretmen der değil mi? Ama malesef öğretmenler, saygınlıklarını, mücadeleci ruhlarını teslim etmiş durumdalar. Az durumda olanlar ise biraz sesleri çıkınca hazır ohal de varken ya açığa alınma tehdidiyle karşı karşıya kalıyor ya da sürgün..

Ne diyelim Dünyanın en eğitimsiz sıralamasında henüz 9. sıradaymışız. Bu sistemden sonra zirveyi zorlarız artık...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@