Öğretmenlere 2023 seminerleri için eğiticilere sorun çıkaran okul müdürleri

MEB'in oldukça önem verdiği Öğretmenlerimizle 2023'e Projesi eğitici eğitimleri tamamlandı ve illerde ilçelerde seminerler verilmeye başlandı. Başlandı başlanmasına ama bu seminerler için eğitim alan öğretmenlere sorun çıkaran okul müdürleri tabiri caizse eğitici öğretmenleri canından bezdirdi.

Öğretmenler 11.09.2018, 21:25 11.09.2018, 21:44
Öğretmenlere 2023 seminerleri için eğiticilere sorun çıkaran okul müdürleri

MEB'in oldukça önem verdiği Öğretmenlerimizle 2023'e Projesi eğitici eğitimleri tamamlandı ve illerde ilçelerde seminerler verilmeye başlandı. Başlandı başlanmasına ama bu seminerler için eğitim alan öğretmenlere sorun çıkaran okul müdürleri tabiri caizse eğitici öğretmenleri canından bezdirdi.

2023 Projesi Nedir?

Öğretmenlerimizle 2023´e Projesi kapsamında öğretmenlerimizin, mesleki yeterliklerini, bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmek, yayımlanan öğretim programlarının etkili ve verimli bir şekilde aktarımını sağlayabilmek amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, Fizik, Kimya, Biyoloji, Fen ve Teknoloji, İlköğretim Matematik, Matematik, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri, Sınıf, Sosyal Bilgiler, Tarih, Coğrafya, Görsel Sanatlar, Beden Eğitimi, Bilişim Teknolojileri, Felsefe, Müzik, Okul Öncesi Öğretmenliği, Teknoloji ve Tasarım alanlarından öğretmenlerimizin, etkili öğretim yöntem ve tekniklerini, öğrenci merkezli ve aktif öğrenme anlayışıyla sınıf içi uygulamalarda hayata geçirebilmeleri için; Bilgilerini tazeleyebilmeleri, Becerilerini geliştirmeleri, Tutum ve davranışlarıyla rol model olabilmeleri hedeflenmektedir. Bu kapsamda öğretim programları, Öğretmen Strateji Belgesi ve Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri dikkate alınarak; Tanışma (buz kırma) etkinliklerini, Öğretim programında dikkat edilmesi gereken noktaları, Örnek ders sunumlarını, Örnek ders içi etkinliklerini (Nasıl hazırlanır? Dikkat edilmesi gereken noktalar neler? vb.), Kazanımlar ile etkinliklerin ilişkilendirilmesini, Ölçme değerlendirme sürecini kapsayan eğitim içerikleri hazırlanmıştır. Hazırlanan eğitim içeriklerinin öğretmenlerimize en etkili şekilde aktarılması amacıyla eğitici eğitimleri gerçekleştirilecektir. Eğitici eğitimlerine katılacak öğretmenlerimiz hazırlanan eğitim içeriklerini aktif öğrenme anlayışı çerçevesinde görev yaptıkları illerdeki öğretmenlere aktaracaklardır. 

Kimi liyakatsız, iş bilmez okul müdürleri sorun çıkarıyor

Yaz döneminde başvuru yapan öğretmenlerden resen seçim yapan MEB, öğretmenleri eğitimden geçirdi. Eğitimleri alan Eğitici Öğretmenlerin son derece faydalı olduğu fikrinde birleştiği eğitimler için, Bakanlık yetkilileri, her türlü harcamalarınızı karşılayacağız, sizlere asla zorluk çıkarılmayacak sözü verilmesine rağmen sitemiz kamugundemi.com'a ulaşan şikayetlerden anladığımız kadarıyla, okulunda bu eğitimin açılacağını öğrenen kimi liayakatsız iş bilmez okul müdürüleri, eğitim yapılacak mekanın verilmesinden tutun da, makas vermemeler, kalem vermemeler, fotokopi çektirmemeler gibi türlü zoruluklar çıkarmaya başlamışlar.

Elbette tüm okul müdürlerini kastetmiyoruz. Ancak işini layıkıyla yapmayan, liyakattan bir haber, onun bunun tanıdığı aracılığıyla müdür olanlardan da başka bir şey beklemek doğru olmazdı zaten.

Projenin oldukça önemli olduğunu bilen il ilçe milli eğitim yöneticileri üzerlerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirirken, Bakanlık yetkililerinin göz ardı ettiği gerçek bir çırpıda eğitici öğretmenleri canından bezdirmeye yetmiş gözüküyor. Okul Müdürleri...

Bakanlık, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri olaya derhal müdahale etmezlerse, bu önemli proje de daha başlamadan bitmiş olur. Dahası bundan sonra bakanlık eğitim verecek öğretmen bulamaz. (Yazın ortasında istekli olmayan hangi öğretmen bir çırpıda ülkenin en batısından en doğusuna gider ki)

Biz kamuoyunu aydınlatma görevini yerine getiriyoruz.

Bakanlık konuyla ilgili yeniden bir yazı çıkarıp, okul müdürlerine kadar eğitici öğretmenlere her türlü kolaylığın sağlanmasıyla ilgili yeniden bir talimat gönderir mi? Bekleyip göreceğiz.

Kaynak: KamuGundemi.com

Not: Aktif link vermeden başka siteler tarafından yayınlanamaz.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@