Öğretmenler şerh düşebilirler mi?

Memurlar net yazarı Ahmet Kandemir'den çok önemli bir yazı...

Öğretmenler şerh düşebilirler mi?

Öğretmenler kendilerine yapılan tebligata ya da toplantı tutanağına şerh düşebilirler mi?

Kamu görevlileri; toplantıda tutulan toplantı tutanağına veya kendisine yapılan görevlendirme işleminin tebliğine ilişkin tebellüğ belgesinin altına şerh düşebilir mi?

Şerh düşmek (veya koymak) alınan karar veya kararlara karşı olumsuz yönde yazılı görüş bildirmektir.

Kamu görevlilerinin, toplantıda tutulan toplantı tutanağına veya kendisine yapılan bir görevlendirme işleminin tebliğine ilişkin tebellüğ belgesinin altına düştüğü şerhte "............" belirtmesinde hukuken ve yasal olarak herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Düşülen bu şerhe "muhalefet şerhi" denmekte olup şerh düşen kişinin yazıdaki tebliğe veya toplantıda alınan bazı kararlara katılmamasına rağmen karar alındığını, bu tebliğ veya toplantı tutanağı nedeniyle sorumlu tutulamayacağını göstermektedir.

Şöyle ki; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 24. maddesinde; herkesin vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahip olduğu, 26. maddesinde; herkesin düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahip olduğu ifade edilmiştir.

Gerek ülkemiz Mahkemeleri gerekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin istikrar kazanmış kararlarında; ifade özgürlüğünün demokratik toplumun ana temellerinden biri olduğu ve hem toplumun hem de bireyin kendini geliştirebilmesi için gerekli olan temel şartlardan birini oluşturduğu kabul edilmiş olup, Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesiyle güvence altına alınan ifade özgürlüğünün sadece zararsız ve ilgilenmeye değmez olarak görülen bilgi ve fikirleri değil aynı zamanda rahatsız eden, şaşırtan ve gücendiren ifadeleri de kapsadığı belirtilerek, ifade özgürlüğünün olmadığı durumlarda "demokratik bir toplumdan" söz edilemeyeceği vurgulanmıştır.

Bu durumda, kamu görevlilerinin kendilerine tebliğ edilen evraka veya toplantı tutanaklarına konu hakkında değerlendirme ve ifadelere yer vererek şerh düşmesi yukarıda ayrıntılı olarak ifade edilen ve korunması gereken hak arama özgürlüğü ile bağlantılı olarak eleştiri hakkı kapsamında görüşlerden ibaret olup düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken beyanlardır.

Kamu görevlisine şerh düştüğünden hareketle 657 sayılı Kanun'un cezalandırma ile ilgili maddelerinde yazılan disiplin suçunu oluşturduğunda hareketle soruşturma açılamayacak ve disiplin cezası verilemeyecektir.

Ancak kamu personeli tutanaklara düştükleri şerhlerde, asılsız iddialara yer vermek, amirlerine veya iş arkadaşlarına hakaret etmek gibi yanlışlar içine düşmemelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.