Öğretmenler! İyi bir öğretmen olmak istiyorsanız bunlara dikkat!!

Öğretmenlerin öğrencileriyle konuşurken seçtikleri kelimelere özen göstermesi gerekiyor. Unutmayın, eğitimde bir kelime çok şey değiştiriyor.

Öğretmenler 17.01.2017, 15:06 17.01.2017, 15:39
Öğretmenler! İyi bir öğretmen olmak istiyorsanız bunlara dikkat!!

Zihniyet değişiklikleri her şeyden önce kelime seçimlerinden başlıyor. Eğitimde de durum böyle. Öğretmenlerin öğrencileriyle konuşurken seçtikleri kelimelere özen göstermesi gerekiyor. ABD’nin önde gelen dergisi Education Week, öğretmenlerin kullanması gereken ifadeleri ve tehlikeli sözcükleri paylaşıyor. Unutmayın, eğitimde bir kelime çok şey değiştiriyor.

NOT VERMEK:

Çoğu öğretmen sınıflarda not ya da puan vermek ifadelerini kullanıyor, ancak bu öğrencilerde çoğu zaman kaygıya neden olabiliyor. Onun yerine ‘değerlendirme’ kelimesinin tercih edilmesi, öğrencide sınavlara karşı daha olumlu bir algının oluşmasına yardımcı olacak. Aynı şekilde “Kaç aldın?” gibi sorulardan da uzak durulmalı. Notlardan ziyade öğrencinin ne öğrendiği, hangi kazanımları edindiği ön planda tutulmalı.

Onlarla konuşurken “Neler öğrendin?” gibi cümleleri tercih etmek daha olumlu bir yaklaşım. YANLIŞ: Öğrenciler bir hata yaptığında ya da ders esnasında yanlış fikri dile getirdiğinde, “Yanlış söylüyorsun”, “Doğru değil” ifadelerinden de kaçınmak gerekiyor. Bu noktada “Başka bir açıdan bakalım”, “Bence bu yönü gözden kaçırıyorsun” gibi onu rencide etmeden fikrini geliştirmesi için yardımcı olacak ifadeler kullanılmalı.

SORUN:

Derste öğretmenler, öğrencilerinin problemlerle karşı karşıya geldiğinde motivasyonlarını kaybetmeye başladığını görüyor. Bu noktada karşılaşılan zorlukları, bir problem olarak tanımlamak yerine, bunu bir meydan okuma ya da fırsat olarak değerlendirmek, öğrencilerin akademik gelişimlerini daha çok destekliyor.

ELEŞTİRİ:

Bu kelime çoğu zaman eğitimde ‘yargılamak’ olarak algılanıyor. Öğrenciler de çoğunlukla kendilerine bir ‘eleştiri’ yöneltildiğinde olumlu olarak algılamayabiliyor. Öğretmenler ‘eleştiri’ yerine ‘geribildirim’ kelimesini tercih etmeyi denemeli.

YAPAMAZSIN:

Bu kelime hayatın her alanında olduğu gibi eğitimde de tehlikeli. Bazen öğretmenler, öğrencilerinin altından kalkamayacağını düşündüğü çalışmalarda bunu farkında olmadan ağızlarından kaçırabiliyor. Oysa ‘denemek ya da yapmaya çalışmak’ gibi ifadeler, soru öğrenciler için çözülemez düzeydeyse bile tercih edilmeli. Böylece öğrenciler motivasyonlarını kaybetmeyecek ve en azından denemiş olacak. Velilere bunları söylemeyin Öğretmenlerin veliler için de kullanmaktan kaçınması gereken ifadeler bulunuyor.

ABD’li yaşam dergisi Reader’s Digest bunları şöyle sıralıyor: İşimden memnun değilim: Bir öğretmeninin bunu söylemesi ya da hissettirmesi, kendisine yönelik güveni bir anda yerle bir eder. Kimse işini sevmeyen bir öğretmenle yola devam etmek istemez.

Birden çok öğrenciyle uğraşıyorum: Öğretmenler zaman zaman kalabalık sınıfta onlarca öğrenciye aynı anda eğitim verebiliyor. Ancak “Çok fazla öğrenciyle uğraşıyorum” ifadesini kullanmaktan kaçının. Bunun yerine yoğunluğunuzun  fazla olduğunubelirtecek, öğrencinizi dışlamayacak ifadelere başvurun. Kendi işine bak, öğretmen olan benim: Veli ve öğretmen arasında gerilim artabilir.

Bu gibi durumlarda öğretmenin kriz anını ilişkilere zarar vermeden atlatması çok önemli. Ancak bunun gibi bir ifade, anlaşmazlığı başka bir boyuta taşır. Umutsuz bir çocuk: Bir öğrenciniz için ailesine karşı bu ifadeyi kullanmaktan kesinlikle kaçının. Öğrenciniz çok başarısız olabilir, ancak ‘umutsuz’ bir anne-babanın duymak isteyeceği son şey.

öğretmenler haber

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@