Öğretmenler daha kaç sınava girsin

MEB tarafından yayımlanan beş yıllık Öğretmen Strateji Belgesi, eğitim hayatına getirdiği yenilikler bir yana öğretmenlere dört yılda bir getirilen sınav şartıyla anılır oldu.

Öğretmenler 13.06.2017, 10:17 13.06.2017, 17:07
Öğretmenler daha kaç sınava girsin

Milli Eğitim Bakanlığının uzun bir süreden beri hazırlık içerisinde olduğu bu belge, bazı yenilikleri de beraberinde getirdi. Ancak yeniliklerden en dikkat çekici olanı, tüm öğretmenlere dört yılda bir getirilen sınav şartı oldu.

Sendika temsilcileri de yayımlanan Öğretmen Strateji Belgesi’ne ve içeriğine duyarsız kalmayıp sosyal medya üzerinden değerlendirmelerini dile getirdiler. Özellikle getirilen sınav şartı, en çok tepki gösterilen konulardan birisi oldu.

Şimdi bir lise öğrencisinin öğretmen olmak için hangi sınavlara girdiğini kısaca hatırlatalım…

Bir lise son sınıf öğrencisi veya lise mezunları, girdikleri YGS ve LYS sınavlarının ardından öğretmenlik bölümlerinden birisini kazanarak 4 yıllık fakülte macerasına başlamaktadır.

Üniversite son sınıfa gelen öğrenciler, olayın ciddiyetinin farkına varıp çalışmaya başladıklarında bir bakarlar ki kendileri gibi bekleyen binlerce öğretmen adayı vardır ancak öğretmen alımları mezun sayısına göre çok azdır. Ne olursa olsun o azınlığın arasınaa girmek için harıl harıl KPSS’ye çalışmaya başlarlar.

KPSS’yi kazanamayanlar yeni bir yıla hayallerini ertelerken KPSS’yi kazananlar da rahat bir nefes aldı (!) denemez. Bu defa KPSS’yi kazanan adayların önünde artık ÖABT sınavı ve sonrasında da son atamalarla birlikte getirilen mülakat şartı vardır.

Öğretmen adayımız, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ni de başarıyla tamamlamasının ardından mülakata girer. Mülakattan başarılı olan öğretmenin ataması gerçekleştirilir ve nihayet hayal ettiği gerçeğin içerisinde bulur kendini… Artık öğretmen olmuş (mudur?) tur! Daha dur!


“Sen asli öğretmenlik sınavını geçtin mi bakayım?” denir bu defa öğretmene… “Geçemedim ancak gerek yok!” da diyemez ya henüz çiçeği burnunda öğretmen…

Onca sınavın ardından kocaman KPSS’yi ve yeni bir harf karışımından oluşan ÖABT sınavını geride bırakan, mülakatı da atlatan öğretmeniniz, şimdi de Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı’na tabi tutulacaktır.

“Sen öğretmen oldun ama aslında tam olmadın. Seni bir daha sınava alalım.” hesabıyla öğretmenin mesleki bilgisi bir daha ölçülür Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavıyla…

Ve azimli öğretmenimiz tam bu sınavı da geçmişken Bakanlık, Öğretmen Strateji Belgesini çıkarır ve öğretmenleri bir daha sınava alacağım der. Hem de bu defa yeni atananları değil, tüm öğretmenleri hem de dört yılda bir!

Öğretmenlik, elbette mesleklerin kutsallık sıralamasının en başını çeken mesleklerdendir. Elbette öğretmenlikte performans kriterleri olmak zorundadır. Elbette öğretmenlik, “salla başı al maaşı” hesabına çalışılacak bir meslek olamaz. Öğretmen evden çıkarken hiçbir zaman işe/daireye gidiyorum demez, OKULA gidiyorum der çünkü bir işten ötedir öğretmenlik… Elbette ki çalışan ve çalışmayan öğretmen ayırt edilmelidir ancak bu kadar sınav süzgecinden geçen başka hangi memurluk vardır?

Bakanlık tarafından ortaya konan beş yıllık vizyon muhakkak ki eğitim hayatımızın iyileştirilmesi içindir, bir emeğin ürünüdür. Ancak yapılacak olan düzenlemeler geniş çerçevede yapılacak olan istişareler sonucunda ortaya konan meyveler arasından seçilerek yapılmalıdır ki toplumda karşılık bulabilsin ve negatif etkileri asgari düzeye indirilebilsin.

Yoksa biliyoruz ki her şey daha iyi bir eğitim öğretim ortamı için ve öğretmenlerin daha iyi koşullarda çalışabilmesi içindir… ogretmenhaberleri.org

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@