Öğretmenler bekliyor ama zorunlu hizmet affı...

Öğretmenlerin zorunlu hizmet affı beklentisinde son durum....

Öğretmenler 31.03.2017, 10:18 31.03.2017, 16:17
Öğretmenler bekliyor ama zorunlu hizmet affı...

Geçtiğimiz haftalarda bazı öğretmenler özellikle sosyal medya üzerinden örgütlenerek zorunlu hizmet affı gelmesi için Millî Eğitim Bakanlığından talepte bulunmuşlardı. 

Peki zorunlu hizmet affı nedir?

Öğretmenler, görev yaptıkları yerin hizmet bölgesi ve hizmet alanı kapsamında zorunlu doğu görevine tabidir. Bu görev 3 ila 7 yıl arasında değişmektedir. Zorunlu hizmet affı isteyen öğretmenlerin çoğunluğu ise doğu görevini yapmamış olan veya tamamlamak istemeyen kesimdir.

Bilindiği üzere 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çıkan 667 sayılı KHK ve Millî Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamına Dair Yönetmelik (Ağustos/2016) ile sözleşmeli öğretmenler sisteme dâhil edilmiş ve bu öğretmenler doğu ve güneydoğu illerimize 4+2 yıl görev yapmak üzere atanmışlardır. Bakanlığın bir taraftan doğu ve güneydoğu illerinde ve zorunlu hizmet kapsamında sayılan yerlerde öğretmen bulmakta zorlanıp sözleşmeli öğretmenlik sistemine geçmesi, bir taraftan da zorunlu hizmet affına sıcak bakması mantıksal olarak tutarsız bir uygulama olacaktır.

Bizim OgretmenlerHaber.Com olarak yaptığımız "Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Affı Gelmeli mi?" başlıklı ankete katılan yaklaşık 10 bin öğretmenin büyük çoğunluğu, zorunlu hizmet affının gelmesinden yana taraf olmuştu. (Öğretmenler Haber)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@