Öğretmenler bayramı mutsuz geçirecek...

Eskiden Ağustos dönemlerinde MEB’de ilk atama heyecanı yaşanırdı. Şimdi ise...

Öğretmenler 26.08.2017, 22:00
Öğretmenler bayramı mutsuz geçirecek...

Eskiden Ağustos dönemlerinde MEB’de ilk atama heyecanı yaşanırdı. Şimdi ise atama tarihinden bile söz edilmiyor. Adaylar gece gündüz MEB’e baskısını sürdürürken, il ve ilçe MEM’ler ücretli öğretmen başvurularını alırken ilk atama öğretmen alımı konusunda MEB’in sessizliği devam ediyor.

10 Bin Atama Sözü Beklemede

2017 yılı için kurumların atama planlamalarına göre MEB’e 30 bin atama izni verilmişti. 20 bin kadroya atama yapılırken 10 bin kadro için de Ağustos-Eylül döneminde ilana çıkılması ve mülakatlarla birlikte atama sürecinin Şubat ayında tamamlanması öngörülüyordu. 2018 yılı için atama izinleri de henüz belli değil. Yani 2017 KPSS puanıyla toplamda iki atama bekleniyordu: 2017 atama izninden kalan 10 bin kadroya atama ve 2018 Şubat ataması. Bunun yanı sıra sözleşmeli öğretmen atama yönteminde “herkesin memnun olacağı” bir sisteme geçileceği ifade edilmişti. Düzenleme gecikince 10 bin atamanın ne zaman yapılacağı belirsizliğini koruyor.

2017 KPSS Puanıyla Ne Kadar Öğretmen Atanabilir?

Öğretmenlik atama puanları 1 yıl geçerli olduğu için atama tarihleri de atama kontenjanları da önem arz etmektedir. 2017 atama izinlerinden 10 bin kadro bulunurken 2018 yılı atama izinlerine göre atamaların bir kısmı 2017 puanıyla yapılacaktır. 2018 yılı için 30 bin atama izni verilirse 15 bin veya 20 bin atamanın 2017 KPSS puanıyla yapılması mümkün. 2007 puanıyla 10 bin + 15 bin veya 10 bin + 20 bin olmak üzere toplamda 25 bin veya 30 bin öğretmen atanması mümkün. Eğer 10 binlik atamayı ertelenip 2018 Şubat döneminde yapılırsa öğretmen adayları için olumsuz bir tablo ortaya çıkacaktır.

2016 KPSS Puanıyla Ek Atama Umudu Var Mı?

20 bin öğretmen ataması yapıldı. 2017 KPSS sonuçları açıklandığı için 2016 puanıyla yeni bir ilanla öğretmen ataması mümkün değil. Mümkün olan şudur: 20 bin öğretmen atama sonucunda boş kalan kontenjanlar için mülakattan 60 puanı geçenler için mini bir öğretmen yerleştirmesi yapılabilir.

Özetle; 81 bin öğretmen açığı olduğu açıklandı ancak ilk atama konusunda takvim henüz yok. Kadrolu yerine sözleşmeli atamaya geçildi, KPSS puan üstünlüğünden mülakatla sisteme geçildi. Öğretmen adayları ise mülakatsız bir atama talep etmektedir ve kontenjanların da arttırılmasını istiyor. Maalesef öğretmen atamaları konusunda müjde denilebilecek şekilde açıklamalar yapılmıyor. 6 gün içinde bir açıklama yapılmazsa öğretmen adayları Kurban Bayramını mutsuz bir şekilde geçirecektir. Özür grubu tayinlerini çok kısa zaman içinde açıklayan MEB’in ilk atamayla ilgili de bir açıklama yapması olumlu olacaktır.

Zeki KARA Kamupersoneli.net - Kaynağından Okuyun!

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@