30 Ekim 2016 Pazar 21:28
Öğretmen Olabilmek İçin Yeni Şartlar Getirildi!
Atama bekleyen öğretmen adayları bu habere dikkat! Öğretmen Olabilmek İçin Yeni Şartlar Getirildi! Yapılan bu düzenlemeden sonra kamuya atanacak istisna gözetmeksizin tüm memurlara  “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması” yapılacaktır.  İşte getirilen şarta ilişkin merak edilen ayrıntılar...

Bilindiği üzere, Devlet memurluğuna alınacaklarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesine göre aşağıdaki genel şartlar aranmaktadır :

1. Türk Vatandaşı olmak,

2. Bu Kanunun 40 ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak,

3. Bu Kanunun 41 nci maddesindeki öğrenim şartlarını taşımak,

4. Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

5. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

6. Askerlik durumu itibariyle;
a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,
b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,
c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

7. 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.
Ancak,  676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 74 üncü maddesi ile ; “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartı da Devlet Memuru olabilmek için 657 sayılı Devlet Memuru Kanununda aranan genel şartlara eklenmiştir.

Yapılan bu düzenlemeden sonra kamuya atanacak istisna gözetmeksizin tüm memurlara  “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması” yapılacaktır. Kaynak: akademikadro.net
Son Güncelleme: 31.10.2016 00:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.