Öğretmen olabilmek için sözleşme ve mülakat yetmedi şimdi de

MEB her geçen gün öğretmen olabilmek için gün sayan adayların umudunu yitirmesine yol açacak uygulamalarla gündeme geliyor...

Öğretmenler 19.12.2016, 22:12 19.12.2016, 22:21
Öğretmen olabilmek için sözleşme ve mülakat yetmedi şimdi de

Daha mülakat ve sözleşmeli öğretmenliğin akıbetinin ne olacağı tartışılırken, bunun üzerine FETO/PDY tarafından 15 temmuz darbe girişimi gerçekleşmiş ve süreç hızlanmıştı. 15 temmuz sonrası OHAH'de çıkarılan 668 sayılı KHK ile sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat yasalaşmıştı.

Bu uygulama ile ekim ayında 15 bin öğretmen ve 5 bin sınavsız dershane öğretmeni alınmıştı. Yapılan mülakatlar sonucunda komisyonlar arasında ciddi puan farkları oluşmuş ve ciddi mağduriyetlere neden olmuştu bu durum aday öğretmenler tarafından aylardır gündeme getirilmekte ve tepkiye neden olmaktaydı. 

Mülakatlarda Yeni Puan Uygulaması Gündemde 

Yaptığımız görüşmede bu çalışma ile detaylı bilgi aldık. Aldığımız bilgiye göre komisyonlar arasında farkın kapatılması için Kpss puan üzerinden yapılacak artış ve eksiltmelerde taban ve tavan puan uygulaması getirilmesi planlanıyor. Yani bir adayın puanı en fazla 10 puan artırılıp en fazla 10 puan düşürülebilecek. Bu taban ve tavan puanının 10 ve 15 olma ihtimali en yüksek ihtimaller arasında. 

Yeni Puan Uygulaması Gündemde Bilindiği üzere 2016 mayıs ayından itibaren sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat gündeme alınmış ve tartışmalar yaşanmıştı. (mebgundemi)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@