Öğrenci servisi devrildi: 14'ü öğrenci 15 yaralı

ANKARA (ANKA)- CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce,  öğretmene rotasyon uygulamasıyla yapılmak istenenin “kindar bir eğitim modelini yerleşik eğitim düzeni haline getirmek”  olduğunu iddia

Öğretmenler 17.04.2015, 15:50 28.02.2017, 09:35
Öğrenci servisi devrildi: 14'ü öğrenci 15 yaralı

ANKARA (ANKA)- CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce,  öğretmene rotasyon uygulamasıyla yapılmak istenenin “kindar bir eğitim modelini yerleşik eğitim düzeni haline getirmek”  olduğunu iddia etti.

İnce yaptığı açıklamada bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle öğretmenlerin 50 ölçüt ile okul müdürleri tarafından değerlendirilmeye tabi tutulacağını belirterek şöyle dedi:

 “Bu uygulama, okulu, okul olmaktan öğretmeni de öğretmen olmaktan çıkaracaktır. Siz, önce parti militanı sıfatını hak edenlerden okul müdürü atayacaksınız, sonra onlara direnen öğretmenlerin direncini kırmak, bu militanın emrinde bir emir erine dönüştürmek için sözde performans değerlendirilmesine tutacaksınız.

Okul müdürlüğü atamalarının AKP il ve ilçe binalarında yapıldığı, bir AKP milletvekilinin açıkladığı gibi bu partinin milletvekillerinden giden listelerle belirlendiği bir yerde, okul müdürü hiçbir öğretmen hakkında böyle bir değerlendirme yapma hakkına sahip değildir.

Öğretmenler, pedagojik yetenekleri sınırlı, eğitim yönetimi alanında bilgi ve becerisi yetersiz ama politik manevraları güçlü, sözde eğitimci, bu müdür tayfasının keyfine bırakılamaz.”

Yönetmelikle öğretmenlerin rotasyona tabii tutulmasının da getirildiğini ifade eden İnce, “Şu ana kadar bu iktidar, yasa değişiklikleriyle tüm okullarda istedikleri kişileri müdür, müdür yardımcısı yaptı. Aday öğretmene sözlü sınav koşulu getirildi. Sonuç olarak yapılmak istenen milli eğitim değil,  kindar bir eğitim modelini yerleşik eğitim düzeni haline getirmektir” dedi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@