Ne çektin be öğretmenim! Açıklanmayan sonuçtan önce soruşturma

Akıl almaz bir uygulama ile karşı karşıyayız. Biliyorsunuz daha TEOG sonuçları açıklanmadı ama işgüzar bir müdür öğretmene soruşturma açtı. Ama ne soruşturma....

Öğretmenler 11.12.2016, 00:23 12.12.2016, 01:30
Ne çektin be öğretmenim! Açıklanmayan sonuçtan önce soruşturma

KamuGundemi.com ÖZEL HABER - İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sonucu dahi açıklanmayan TEOG Sınavının sözde ortalamalarının altında kalan dersin gerekçelerini okul müdürlüğünden isteyince okul müdürü de kendine görev bilip öğretmenden savunma istiyor. Disiplin soruşturma ilke ve esaslarını hiçe sayan okul müdürü ne yaptığınında farkında değil.

Mardin Savur ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü daha geçtiğimiz günlerde yapılan (23-24/11/2016) TEOG Sınavının gayri resmi dayanaklara göre ortalamasını çıkartmış. Yetmemiş okullara gönderdiği resmi yazı ile  ortalamanın altında kalan derslerin sözde başarısızlığını öğretmenleri tek başına sorumlu tutarak gerekçeli raporunu müdürlerden istemiş.Olayı biraz daha ileriye götüren Savur Pınardere Ortaokulu Müdürü ise ilgili dersin öğretmenden direkt savunma istemiş. Doğmamış çocuğa don biçmek tabiri bu olsa gerek.

TEOGS ortalama altında kalma sebebini isteyen savur milli eğitim yazısı ;

öğretmene teogs soruşturması

TEOGS Açıklanmayan Sonuçların Ortalamasına Göre Savunma isteyen okul müdürü yazısı;

teogs soruşturma

Bu traji komik savunma isteme sürecinin baştan aşağı yanlış olduğunu söylemek için mevzuat bilmeye bile gerek yok.

Açıklanmayan sınavın ortalaması mı olur?

Sınavın ortalamasına bakılarak öğretmenlere soruşturma açıldığı veya savunma istendiği nerede görülmüş?

Soruşturma dahi açmasını bilmeyen okul müdürü mü olur?

Ortalamanın olduğu sınav sonucu verilerinde illa ki ortalamanın altında kalan okul ve sınıflar olacak, bu durumda yüzbinlerce öğretmene soruşturma mı açılması gerek?

O zaman yüz binlerce öğretmen her sene ceza alır ki bu tam bir hukuk ihlaline örnek olarak tarihe geçer.

Bunun olması mümkün değil. Ayrıca sınava öğretmen mi girmiştir de sonucu sadece öğretmene endekslenmeye çalışılmış?

Eğitim bir bütündür sosyo-ekonomik çevresinden tutun öğrenci güdüsüne,velinin profiline kadar birçok etmenin etkisi ile eğitimin çıktısı ortaya çıkar. Bu bilgiyi bilmeyen eğitimci kendisini eğitimci olarak adlandırmamalı bile…

Eğer TEOG sınavından ful çıkartan öğrenciler veya okulun ders başarısı çok başarılı olmuş olsaydı en başta ilçedeki yetkililer ve okul müdürü öğretmene dahi haber vermeden boy boy poz vermeye çalışırdı. Bu da ayrı bir gerçek.

İşin ilginç taraflarından biri ise  savunma isteyen okul müdürünün soruşturma açmasını da bilmemesi. Çünkü soruşturmada direkt savunma istenmez bir ön incelemesi olması gerekir. Hadi bunu yapmadı savunma isterken ilgili iddiadan bahsederek kanunun kaçıncı maddesi gereğince hangi süre içinde savunma yapabileceği de yazılı olması gerekir. Sanırım okul müdürü bu konulardan da bihaber olacak ki bu hataya düşmüş.

Ne diyelim, bu şekilde TEOG sonuçları dahi açıklanmadan öğretmenine bir garip soruşturma açan okul müdürü ne yaptığını şöyle bir oturup düşünmesi lazım hangi konumda olduğunu ve yaptığı yanlışı...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@