Mülakat Bu İşte: 2016'da 90 2017'de 65 #memurlar.net

Sözleşmeli öğretmen adayı 2016'da 90, 2017'de 65 puan aldı

Öğretmenler 25.05.2017, 16:37
Mülakat Bu İşte: 2016'da 90 2017'de 65 #memurlar.net

Sözleşmeli öğretmen alımında yapılan mülakatların adil olmadığını, geçen yıldan bu yana dile getirmekteyiz.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı, kamuoyunda oluşan onca tepkiye rağmen, yönetmeliği değiştirmedi. Sadece komisyonlara +5, -5 talimatı verdi. Bunu da bazı komisyonlar yerine getirirken bazı komisyonlar ise yerine getirmedi.

Bu mülakatların adil bir şekilde yapılmadığına dair en önemli tespit ise 2016 ve 2017 yılları arasındaki mülakat puanı farklarıdır.

Bazı adaylar, 2016 yılı mülakatında 90 puan almasına rağmen, 2017 mülakatında 65 puan almıştır.

Sınava giren aday aynıdır.

2016 mülakatında "çok iyi öğretmen olur" denilen aday, 2017 mülakatında, öğretmen olup olmayacağı tartışmalı olan bir puan alabilmiştir.

İki mülakat puanı arasındaki büyük uçurum, bir öğretmen adayının, hayatının 5 dakikalık bir sınav mülakatına bağlı kılınamayacağını göstermesi açısından oldukça anlamlıdır.

Daha önce söylemiştik, bakan bey yine bildiğini okuyacak ama tekrar gündem gelmesinde fayda bulunmakta:

1- Mülakatlar haksızlık yaratmakta olup, oluşan haksızlık ve adaletsizlik algısı en çok siyasi iktidarı yıpratmaktadır.

2- Bir milletvekiline, bir il başkanına, 2 kişilik bir kadro ihtiyacı için, 100 talep geldiğinde, 98 kişi mutsuz olmaktadır. 98 kişinin faturası siyasi iktidara çıkacaktır.

3- Kendi iktidar ikbali için mülakatları getirenler, herkesi kendisine kul etmeyi amaçlamaktadır. Onların tek derdi, Genel müdür ise Müsteşar, Müsteşar ise 2019 yılı sisteminde Bakan olmaktır. Bu bürokratların, 2019 yılı kariyer hesapları için kurguladıkları mülakat oyununun, bumerang gibi sadece siyasi iktidarı yıprattığı görülmelidir.

4- Sözleşmeli öğretmenlik özelinde söylersek, atanan bir aday, zaten 3 yıl boyunca bir çok sınava tabi tutulacak ve test edilecektir. Öğretmen yeterliliği bu aşamada kontrol edilebilir ve denetlenebilir. Dolaysıyla, öğretmenliğe girişte ayrıca bir mülakat yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

5- Bu devletin istihbaratı ve emniyeti vardır. Atamalar sırasında, terör örgütleriyle irtibatı çıkanların zaten ataması yapılamamaktadır. Dolaysıyla, mülakatlar, FETÖ üyelerini ayıklanma yeri olmamalıdır. (memurlar.net)

Yorumlar (1)
mülakat demek torpil demek 4 yıl önce
mülakat demek torpil demek
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@