Milli Eğitim’den Skandal Uygulama!

Samsun’un başarılı proje okulları Samsun Anadolu Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi’nde 61 Öğretmen Genelge Gelmeden Apar Topar Atandı, Yerlerine Telefonla Öğretmen Çağrıldı

Öğretmenler 30.09.2016, 23:01
Milli Eğitim’den Skandal Uygulama!

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Proje Okulları Yönetmeliği’ni  uygulamak için skandal bir uygulamaya imza attığı ve genelge gelmeden öğretmenlere zorunlu tercih yaptırarak atamalarını apar topar gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bununla da kalmayarak başarılı 2 okulun öğretmenlerini görevden almasının ardından boşalan kadrolara da telefonla görevlendirme  öğretmen arandığı  ve öğrencilerin 3 gün boyunca ders yapamadığı ortaya çıktı.

Çıkarılmasının ardından,  durdurulması  yönünde çalışmalar olduğu belirtilen  Proje okulları yönetmeliği Samsun'da iki başarılı okulun öğretmen ve öğrencilerini mağdur etmeye devam ediyor.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Samsun Eğitim iş Şube Başkanı Rüstem Kara, “Türkiye'de keyfi bir uygulama ile sadece Samsun'da iki okulun öğretmenlerine zorunlu tercih yaptırılarak, ya bir okullara ya da ilçe emirlerine atamaları yapılmıştır. 

Yönetmelikle ilgili genelge 19.09.2016 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilirken, proje okulu kapsamında olan Samsun Anadolu lisesi ve İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Anadolu Lisesinde bulunan öğretmenlerin tamamına yakınının atamaları 09.09.2016 tarihinde yapılmıştır. Genelge gelmeden yapılan tamamen usulsüz olan bu atamalarla birlikte hem öğretmenler, hem de öğrenciler mağdur edilmiştir.” Dedi.

Türkiye’de hiçbir ilinde böyle bir uygulama yok!

Samsun Anadolu Lisesi öğretmenlerine iki gün boyunca ders programı verilmediğini belirten Kara, “ Öğrenciler okulun tarihinde 3 gün boyunca ders yapamamıştır. Samsun Anadolu lisesinde 48 öğretmenin 46 sının Sosyal Bilimlerde ise 18 öğretmenden 15 inin okulla ilişkileri 20.09.2016 tarihinde kesilmiştir. Bu iki okula bu süre içinde telefonla görevlendirme öğretmen aranmıştır. Ne yazık ki MEM bu yaptığı uygulama ile sadece öğretmenleri değil, bu okullarda ki öğrencileri de mağdur etmiştir.” Diye konuştu.

Birçok okulda yeni norm kadro sorunu ortaya çıkmıştır.

Bu uygulamanın bir çok okulda mağduriyet yaşattığını belirten Kara, “ Başka okullara atanan birçok öğretmenimiz gittikleri okullarda ya norm fazlası olarak, ya da gittikleri okulların öğretmenlerinin norm dışına çıkması nedeniyle o okulların da öğretmenlerinin mağduriyet yaşamasına neden olmuşlardır.


Özellikle Anadolu Lisesi türünde, Samsun Anadolu Lisesinin Türkiye genelinde ve de dünyada tanınmışlığı mezunlarının okullarına sahip çıkışıyla ayrı bir yer tutmaktadır. Bu okulun ve diğer okulların öğretmenleri de bu okullara seçilerek gelmiştir. Belirli alanlarda başarıları ya da sınav sonucu bu okullara atamışlardır. Bu yönetmeliğin geçici maddesiyle öğretmen kadroların tamamına yakınını görev süreleri sona erdirilmiştir.” Şeklinde konuştu.

Samsun’a özel bir uygulama yapılmıştır.  

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uygulamasının baştan aşağıya usulsüz olduğunu ifade eden Kara açıklamasını şöyle tamamladı: “Türkiye’de bu yönetmelik sadece Samsun iline özel mi gelmiştir? Bakanlık genelgesini beklenmeden yapılan bu atamalardan en büyük zararı öğrenciler görmüştür. Samsun’un başarısı için çalışacağını ilk geldiğinde ifade eden Milli Eğitim Müdürümüzle görüşme isteğimize bu güne kadar olumlu bir yanıt vermemiş olmasını da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Biz diyoruz ki, bu okullarda çalışan öğretmenleri görevden aldığınızda; bu okulların seçilme nedeni olan öğretmen ve öğrenciyi de yok sayıyorsunuz. 

Biz diyoruz ki, neden yalnızca Samsun’da bu yönetmeliği uygulayarak, bütün öğretmenlerini başka okullara atadınız.

Sayın Milli Eğitim Bakanımızdan bu usulsüz atamaları iptal ederek 2016-2017 eğitim- öğretim yılında bu yönetmeliğin uygulamasını durdurmasını talep ediyoruz. 
    
Bu arada biz öğretmenler olarak, haklarımız saklı kalmak koşuluyla her okulda çalışmaya hazır olduğumuzu da kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Eğitim-İş Sendikası olarak,  eğitim- öğretim yılının başladığını bir süreçte bu yönetmeliğin uygulamasının durdurulması için de dava açmış bulunuyoruz. “ (Karadenizhayat - Coşkun ÖZBEK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@