Mesleğine aşık öğretmenleri anlatan en iyi 10 eğitim filmi

Eğitim, her zaman sinema sanatının ilgilendiği bir alan olmuştur. “İyi eğitim nedir, nasıl başarılı bir öğretmen olunur?” gibi sorular, özellikle Hollywood ve Avrupa sinemasının sık sık ele aldığı konular. Genellikle sistemin olumsuz taraflarına başkaldıran ve öğrencileri için herkesi karşısına almaya hazır cengâver bir öğretmenin hikâyesini anlatan filmler, eğitimin pek çok güzel yönünü ortaya koyuyor. Les Choristes (2004) ve Dead Poets Society (1989) gibi tanınmış ve çok başarılı işler, bunlara birer örnek oluşturuyor. Bu listede, bu en tanınmış ve başarılı filmlerin biraz arkasında kalabilecek olan filmleri derlemeye çalıştık. İşte, eğitimi konu alan 10 harika film. İyi seyirler!

Öğretmenler 29.01.2018, 11:25
Mesleğine aşık öğretmenleri anlatan en iyi 10 eğitim filmi

1. The Miracle Worker – Karanlığın İçinden (1962)

Gerçek bir öyküye dayanan bu film, Hellen Killer isimli doğuştan kör ve sağır bir genç kızı eğitmek için yollanan Anne Sullivan’ın çabalarını anlatıyor. Hellen’a nasıl iletişim kurması gerektiğini öğretmeye çalışırken aralarında oluşan sevgi bağı, Anne Bancroft ve Patty Duke’un performanslarıyla üst seviyeye çıkıyor. İkisinin de bu film ile Akademi Ödülü aldığını belirtmekte de fayda var.

2. The Ron Clark Story – Zafer Benim (2006)

Sene 1998. Kariyerinin başlarında sayılan öğretmen Ron Clark, New York’un sorunlu bölgelerindeki bir okulda işe başlıyor. Öğrencileri ile iletişim kurabilmek için asla vazgeçmeyen ve azimle uğraşan Clark’ın yaşadıkları da gerçek bir öyküye dayanıyor.

3. Detachment – Kopma (2011)

Okuldan okula sürüklenen bir vekil öğretmenin, son atandığı okuldaki öğrencileri ile güçlü bir bağ kurmasını konu alan bu film, Adrien Brody’nin duygusal performansıyla akıllarda yer ediyor.

4. The Great Debaters – Muhteşem Münazaracılar (2007)

Yine gerçek bir hikâye, yine etkileyici bir film. 1935’te Texas’taki okulunda, öğrencilerini okulun ilk münazara takımını kurmaya teşvik eden Melvin B. Tolson’u, Denzel Washington canlandırıyor. Filmin ayrıca, en iyi film dalında Altın Küre adaylığı da bulunuyor.

5. Up the Down Staircase – (1967)

Mevki yine New York. Bu sefer başkarakterimiz, yine sorunlu bir bölgenin okulunda işe başlayan çaylak bir kadın öğretmen. Kalabalık sınıfıyla, okulun imkânsızlıklarıyla ve kurallara takıntılı bir yönetimle mücadele eden öğretmenimiz, bunların üstesinden gelmeye çalışıyor.

6. Ça commence aujourd'hui – Her Şey Bugün Başlıyor (1999)

Daniel, küçük bir Fransız kasabasında bir anaokulunun okul müdürü. Uzun süren işsizlik yüzünden ebeveynlerinin yaşadığı yoksulluk, çocukların okul hayatlarını etkiliyor. Daniel bu şartlar altında bile, çocukların hak ettikleri eğitimi almaları için elinden geleni yapıyor.

7. Precious – Acı Bir Hayat Öyküsü (2009)

1987 yılında Harlem’de, ikinci çocuğuna hamile ve istismar edilen genç bir kız, okuma-yazma öğrenmek için alternatif bir okula kaydolur. Eğitim sayesinde hayatının yeni bir yöne gidebileceği umudunu taşıyan genç kızın hikâyesinin, aynı zamanda iki adet Akademi Ödülü de bulunuyor.

8. Stand and Deliver – Kalk ve Diren (1988)

Bir matematik öğretmenin, öğrencilerinin potansiyeline inanma hikâyesi. Alışılmadık öğretim metotlarıyla, hiç kimsenin inanmadığı öğrencilerinin matematik testini geçmelerini sağlayan bir öğretmeni konu alıyor bu film. Ayrıca, başrol Edward James Olmos’un da bu filmle kazandığı bir Akademi Ödülü Adaylığı mevcut.

9. Music of the Heart – 50 Cesur Kemancı (1999)

Genç bir öğretmenin, sistemle olan mücadelesini okuldaki çocuklara keman çalmayı öğreterek müzik ile aşmasını konu alan bu filmin başrolünde Meryl Streep bulunuyor. Onun kazandığı bir Akademi Ödülü Adaylığının dışında filmin bir adaylığı daha var.

10. Mona Lisa Smile – Mona Lisa Gülüşü (2003)

1950’lerdeki cinsiyetçi tutuma karşı çıkan kadın bir öğretmen ve sınıfıyla olan ilişkisini içeren bu film, eğitimin sosyal önyargılara ve tabulara karşı nasıl kullanılabileceğinin güzel bir örneğini oluşturuyor. listelist.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@