MEB'in alan değişikliği korkusuna anlam veremiyoruz

Bakanlıkta öyle bir algı var ki sanki alan değişikliğinde 50 bin norm açılsa 50 bin öğretmen alan değişikliği yapacak.

Öğretmenler 03.01.2017, 19:47
MEB'in alan değişikliği korkusuna anlam veremiyoruz

Bakanlıkta öyle bir algı var ki sanki alan değişikliğinde 50 bin norm açılsa 50 bin öğretmen alan değişikliği yapacak.

Bakanlığın bu tedirginliğine anlam veremiyoruz. 2012 de yan alan değişikliği ve sertifika ile alan değişikliği yapıp da pişman olanların 2013'te geri dönmesine rağmen 2013'te yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve normların geneli açılarak yapılan alan değişikliğinde 18.804 öğretmen alan değişikliği yapmıştır. Bu sayılar MEB İKGM sitesinde mevcuttur. Buradan şu sonuç çıkıyor alan değişikliği yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak yapılsa en fazla 15 bin öğretmen alan değişikliği yapacaktır. 


Bakanlık ta normlar içinden çıkılmaz bir hal almıştır 30 dan fazla ilde norm fazlası sınıf öğretmeni sayısı norm açığından çok daha fazla ve norm fazlası Teknoloji-Tasarım öğretmeni norm açığından daha fazla. 


Milli Eğitim Bakanlığında Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın 1 ay önce yaptığı açıklamaya göre 50 bin öğretmen norm fazlası durumdadır. Bakanlık Norm fazlası atama sürecini başlattı ve süreç ocak ayının ilk haftası tamamlanacak. İller norm fazlası olarak tercih etmeyenleri Resen (zorunlu) atıyor. Resen atamalara rağmen bakanlık en fazla 25 bin norm fazlası öğretmeni eritecek. Geriye 25 bin norm fazlası öğretmen kalıyor. 


Özetle ; en iyi ihtimalle 25 bin norm fazlası öğretmen sorunu halledilemeyecek. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak alan değişikliği yapılsa en fazla 15 bin öğretmen alan değişikliği yapacak bu da demektir ki 15 - 20 bin norm fazlası öğretmen sorunu çözülecektir. Bakanlık alan değişikliği konusunda hiç düşünmeden ve tereddüte kapılmadan bütün normları açmalıdır. Ve unutmamalıdır ki yıllara göre alan değişikliği istatistiklerini incelediğimizde kaç tane norm açılmışsa yaklaşık olarak 5’te 1’i oranında öğretmen alan değişikliği yapmıştır.Örneğin bakanlık alan değişikliğine 20 bin norm açsa en fazla 4 bin öğretmen alan değişikliği yapacaktır. Kısıtlı norm açılırsa alan değişikliğinin norm fazlası öğretmen sorununun çözümünde hiç bir faydası olmayacaktır. Ve bakanlık kesinlikle normlar da kısıtlamaya gitmemelidir.


Milli Eğitim Bakanlığı Başbakanımızın kamu da personel tasarrufu yapacağız fazla olan memurları boş olan yerlere kaydıracağız sözlerini de dikkate almalıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak alan değişikliği kılavuzunu yayınlamalıdır ve alan değişikliğine bütün normları açmalıdır. Devamın da yapacağı norm fazlası atamalar ve Resen atamalar ile norm fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözmelidir. 


Bu şekliyle bütün normlar açılarak yapılacak alan değişikliğinde 15 – 20 bin öğretmen eğitim – öğretime kazandırılmış olacak ve yaklaşık olarak 300 – 400 bin öğrenci öğretmenine kavuşacaktır. Ve 100 bini aşan öğretmen açığı da azaltılmış olacaktır. Bakanlık alan değişikliğini yaptığında bahsettiğimiz sonuçlarla karşılaşınca bizi daha iyi anlayacaktır.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@