MEB etüt merkezlerini kapatıyor, 70 bin personel işsiz kalacak

687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılma kararı alınan Etüt merkezlerinin durumu meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay Etüt merkezlerinin kapatılma kararını eleştirdi ve eğitime yapılan bir darbe olarak nitelendirdi. Dershanelerin kapatılmasından sonra Etüt merkezlerinin önemli bir eğitim kurumu haline geldiğini belirten Balbay, Etüt merkezlerinin kapatılmasındaki amacı sordu.

Öğretmenler 13.03.2017, 15:01
MEB etüt merkezlerini kapatıyor, 70 bin personel işsiz kalacak

MEB etüt merkezlerini kapatıyor, 70 bin personel işsiz kalacak

CHP Milletvekili Mustafa Balbay; etüt merkezlerinin kapatılmasından sonra MEB personel olarak yaklaşık 70 bin kişiyi işsiz bırakacak. CHP İzmir Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay etüt merkezlerinin kapatılmasını TBMM’ye taşıdı. Balbay tarafından meclis gündemine getirilen etüt merkezleri çıkarılan KHK ile 1 temmuz itibari ile kapatılacak ve belediye bünyesinde merkezler kurulacak.

ETÜT MERKEZLERİ KAPATILDI

9 Şubat 687 sayılı KHK ile Etüt Merkezleri kapatıldı. Yaklaşık bir ay önce alınan kararın Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte bu konuda tartışmalara neden oldu. Kapatılan etüt merkezleri yerine belediyelerin sorumluluğunda sosyal etkinlik merkezleri kurulacak. Milli Eğitim Bakanlığı  tarafından kontrol ve onay verilecek anlaşmalarla, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile Belediyeler protokol imzalayacak ve sosyal etkinlik merkezleri açılacak. Sosyal etkinlik merkezlerinin açılması ile birlikte etüt merkezleri de dershanelerde olduğu gibi tarihe karışacak. Etüt Merkezlerinin tamamı kapatılmayacak, etüt merkezleri içerisinde bazıları sosyal etkinlik merkezine dönüşecek. MEB şartları uygun olan etüt merkezlerin dönüşümünü 1 Temmuz 2017 tarihine kadar tamamlayacak, dönüşüm yeterliliğini göstermeyen merkezler ise kapatılacak. Etüt merkezlerinin kapatılma işlemleri TBMM’ye taşındı ve etüt merkezlerinde çalışan yaklaşık 70 bin kişinin işsiz kalması gündeme getirildi.

MUSTAFA BALBAY; EĞİTİM KURUMUNA DARBE

PISA sonuçları hatırlatarak eğitim kalitesine değinen CHP İzmir Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay etüt merkezlerinin kapatılması ile birlikte eğitime ve eğitim kurumlarına darbe yapıldığını belirtti. Etüt merkezlerine gelen öğrenci profili ile öğrencilerin velilerinin profillerini gündeme getiren Balbay, orta ve düşük gelirli aile profillerine sahip kişilerin etüt merkezlerinden eğitim desteği aldığını vurguladı. 500 bin öğrencinin etüt merkezlerinden hizmet aldığını açıklayan Mustafa Balbay etüt merkezlerinin belediye bünyesinde olmasının çeşitli sorunları da beraberinde getireceğini ifade etti.

70 bin personel MEB tarafından işsiz bırakılacak açıklamasını da yapan CHP Milletvekili Balbay, kurumların kapatılmasından sonra 70 bin kişinin işsiz kalacağının büyük problemlere neden olacağını açıkladı. Balbay açıklamasında kurumları kapatarak çalışanları mağdur etmek yerine merdiven altı hizmetlerin engellenmesi gerektiğini, tüm eğitim paydaşları ile mevcut yapının olumlu olarak revize edilebileceğini açıkladı.

(Öğretmenler İçin)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@