MEB'de gözler onların üzerinde... Hayırlı olsun

Eğitimin Yeni Nefesi Lider Eğitimci Yazarlar Derneğinin 1.Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Öğretmenler 24.01.2018, 17:41
MEB'de gözler onların üzerinde... Hayırlı olsun

Eğitim dünyasına yeni bir nefes olarak kurulan ve kurulduğundan beri gerek tespitleri ile gerekse çözüme kavuşturdukları faaliyetleri ile kamuoyunda adından sıkça bahsedilen Lider Eğitimci Yazarlar Derneğinin 1. Olağan Genel Kurulu İstanbul’un Bahçelievler ilçesindeki Abidin Pak Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

Üye ve davetlilerin katılımı ile 21 Ocak 2018 tarihinde saat.14.00’te İstanbul’un Bahçelievler ilçesindeki Abidin Pak Öğretmenevinde gerçekleştirilen Lider Eğitimci Yazarlar Derneğinin 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı derneğin kurucuları ve  katılımcıların konuşmaları ile başladı.Gündem maddelerinin görüşülmesi şeklinde devam eden kurul toplantısı derneğin yeni yönetimi belirlenen  seçimle sona erdi.Ayrıca kurul açılışında sendika ve sivil toplum örgütlerinden gelen tebrik mesajları da katılımcılara okunarak gelememelerine rağmen tebrik mesajlarını göndermelerinden dolayı kurucu başkan Sedat DEGER tarafından teşekkür edildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Sedat DEGER açılış konuşmasında üye ve davetlilere kurul toplantısından duyduğu mutluluğu dile getirdikten sonra gündem maddelerine geçildi.

Bakanlıkça kağıt üzerinde ideal düzeyde tasarlanan bir çok düzenlemenin uygulamada istenilen düzeyde hayata geçirilememesinin önündeki engelleri tespit ederek çözüm önerilerinin bakanlık ve kamuoyu ile paylaşılması olarak amaçlarından sadece biri olduğuna değinen DEGER açılış konuşmasında derneğin kuruluş aşamasını ve duygularını “ iki yıl önce bu derneği kurmaya karar vermiştim fakat her doğum süreci ne yazık ki sancısız ve zamana takılmadan kendini gerçekleştiremiyor ama çok şükür en sonunda 2017’nin haziran ayında 6 farklı sendikadan ve  hepsi birbirinden değerli 9 arkadaşımla birlikte derneğimizi kurduk. Hepsine hem kendi adıma hemde ülkem ve tüm eğitim camiası adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Lider eğitimci yazarlar derneği olarak eğitim camiasına yeni bir nefes olma ümidi ile yola çıktığımız ilk günden beri aldığımız olumlu geri dönütler ne kadar da doğru bir adım attığımızı gösteriyor ve geleceğe daha umut dolu gözle bakmamı sağlıyor”  diye ifade etti.Daha sonra sözlerine  “Eğitim ve eğitim camiasındaki sorunlara hep birlikte kafa yorarak, yazarak raporlar hazırlayarak; kısacası kalemlerimizle, fikirlerimizle çözümün en büyük paydaşı olacağız” şeklindeki ifadeleriyle dernek çalışmalarının odak noktasına değindi.

Derneğin Kurucu Başkan Yardımcısı olan Selçuk TÜTAK “Derneğimiz, eğitime herhangi bir alanda gönül vermiş her Türk vatandaşına açıktır. Kırmızı çizgilerimiz milli ve manevi değerlerimizdir. Siyasetten bağımsız, tek derdi milli eğitim olan bir derneğiz. Bu uğurda elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Sorun odaklı değil çözüm odaklı çalışan arkadaşlar ile misyon ve vizyonumuzu oluşturduk. Kısa süre içerisinde Türkiye'nin dört bir tarafında duyuldu. Birçok konuda sorunlara çözümler geliştirdik. Bakanlığımıza destek olduk. Sahadaki neferler olarak bakanlığımıza yardımcı olduk. Öğretmen arkadaşlarımızın sorunlarına duyarlı davrandık. Hem gündeme taşıdık hem de çözüm yolları sunduk. Gelecek adına eğitimden umutluyuz. Kalemiyle, maddi manevi desteği ile yanımızda olan herkese teşekkür ederim“ dedikten sonra derneğin kuruluş aşamasından beri profesöründen milli eğitim müdürüne, öğretmenden doktora kadar her kesimden derneğe birçok kişinin üye olduğunun altını çizdi. 

“Kalemi güçlü arkadaşlar dernek olarak bakanlığımıza yardımcı olacağız, elbette derinleşmek için sürekli okuyacağız ve araştıracağız. Ülkemizin geleceği için hayati önem taşıyan eğitime herhangi bir karşılık beklemeden gönüllü olarak pozitif katkıda bulunma anlayıştan hareketle ortaya çıkan bu derneğin temel amacı, kronik sorunların çözümüne yardımcı olmak, uygulamada eğitimin önündeki engellerin ortadan kaldırılması için çaba sarf etmek, öğrencilerimize çocuk hakları çerçevesinde en iyi eğitim almaları konusunda yardımcı olmak, yönetici ve öğretmenlerin mali ve özlük haklarının geliştirilmesi için çalışmalar yapmak ve eğitim konusunda yeni projeler üretmektir” diyen derneğin kurucu üyesi ve aynı zamanda şube müdürü olan Yunus AKDEMİR’den sonra söz alan Kurucu üye Serdar TEKİN “Toplumda herkes eğitimcidir.Yaşadığımız süre içerisinde hepimiz eğitimin bir alanında emek veririz.Bu yüzden derneğimizin kapısı herkese açıktır herkes derneğe üye olabilir.Diğer taraftan bu dernek farklı kültürde düşünüşte inanışta olan insanların beraber yaşayabileceğini ,beraber ortak payda da çalışabileceğine örnek bir yapıdır.Farklılıklar zenginliğimizdir ortak payda ülkemiz, saygı, demokrasi ve eğitimdir.Bence bizim işimiz sadece öğretmen sorunu ile bakanlık olmamalı.Eğitimin her alanı ile ilgilenmeliyiz.” diyerek sözlerine son verdi

Amaçlarının eleştirmek olmadığını aksine yapıcı olmak üzerine şiar edindiklerini söyleyen derneğin kurucu üyesi Feridun Fikret AKSU konuşmasında “ amacımız eğitimdir, istişaredir. Ülkemizin aydınlık geleceğinin eğitimle sağlanacağı muhakkaktır. Bunun için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Hedef ülkemizin bir numara olmasıdır. Eğitimle ilgili konularda öneri sunmaya gelişmeye geliştirmeye talibiz. Eğitimle yeşerecek filizler çocuklarımızdır ve bu çocuklar ülkemizin gelecekteki çınarlarıdır. Bizlerin tek derdi güçlü Türkiye, donanımlı evlatlarımız ve kalifiye insanımızdır. Bunun için diyalog olmazsa olmazımızdır.” kelimelerle derneğin kuruluş felsefesine vurgu yaptı.

Derneğin kurucu başkanı Sedat DEGER’in özellikle dernek iş ve işleyişi hakkında birçok konuda yükü omzuna alan ve derneğin kuruluşunda diğer 9 kurucu üye gibi önemli bir rol üstlendiği için teşekkür ederek kürsüye çağırdığı derneğin kurucu sekreteri Cafer GÜZEL duygu ve düşüncelerini “Öncelikle derneğimizin birinci olağan genel kurulunun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Derneğimiz hâlihazırda toplanan üyelerimizle birlikte mütevazı bir görüntü vermektedir ancak arka planda ki potansiyel üyelerimiz ve medyadan bizi destekleyenlerimizle büyük bir aileyiz aslında. Derneğimizin kuruluş amacı eğitime dair sözü olan herkesin meşru bir çatı altında toplanarak kalem birliği etmesinden ibarettir.Elbetteki devletimizin milletimizin vatanımızın kırmızı çizgileri bizim derneğimizin de kırmızı çizgileri bir eğitim adına bu ülkede hayal kuran herkesin duygu ve düşüncelerini fikir özgürlüğü kapsamında ifade edebilecekleri bir çatı oluşturmaya çalışıyoruz.Varlık sebebimiz ülkemizin eğitiminin daha iyiye gitmesi için alanda çalışanlar olarak bizlerin de bir nebze katkıda bulunması temel hedefimizdir.Bu duygu ve düşüncelerle genel kurulumuzun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum katılımcılara teşekkür ediyorum” diyerek ifade etti.

Kurucu üyelerden son olarak söz alan Rafet URAL “Ülkemizde eğitimin her anlamda çok daha iyi noktalara ulaşması için akıl teri döken, bu konuyu milli bir mesele olarak dert edinen, bu doğrultuda “Okuyan-düşünen-yazan” eğitim konusunda uygulamada yaşanan sorunları yazılarıyla dile getiren, çözüm önerileri sunan, proje üreten ve bu ortak noktalarıyla eğitim kamuoyunda yakından tanınan eğitimci yazarlar olarak, eğitime daha etkili hizmet edebilmek için dernek çatısı altında kalemlerimizi birleştirmeye karar vermiştik.Doğru yoldayız.Derneğimizin bu ilk genel kurulu ile birlikte geleceğe bir ışık yaktık” dedikten sonra kendisi gibi kayseri’de yaşayan ve bugüne kadar 13 kitap yazan Eğitimci Yazar Vedat SAĞLAM’a söz hakkını bıraktı.Vedat SAĞLAM derneğin kurucularının gözlerindeki ışığı gördükçe eğitim camiasına yeni bir ivme kazandıracağına inancının tam olduğunu belirterek Türk Milleti ve Devleti için hayırlara vesile olması dilekleri ile kurul toplantısında gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Gündem maddelerinin ardından yeni yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin belirlenmesi adına seçime geçildi.Tek listenin olduğu seçimde yapılan oylama sonucu oluşan yeni yönetim kurulu üyeleri;

Yönetim Kurulu
1. Genel Başkan                                      : SEDAT DEGER
2. Genel Başkan Yardımcısı                   : SELÇUK TÜTAK
3. Genel Sekreter                                    : CAFER GÜZEL
4.Yönetim Kurulu Sayman                     :RAFET URAL 
5. Yönetim Kurulu Asil Üye                    : YUNUS AKDEMİR

Yönetim Kurulu Yedek
1. Yönetim Kurulu Yedek Üye                : MURAT MEHMET GÜLER
2. Yönetim Kurulu Yedek Üye                : MUHAMMET İKBAL GÜLER
3. Yönetim Kurulu Yedek Üye                : GÖKEN GÜLSOY
4. Yönetim Kurulu Yedek Üye                : YEŞİM ÖZEN
5. Yönetim Kurulu Yedek Üye                 : SERDAR YILMAZ

Denetleme Kurulu Asil
1.Denetleme Kurulu Başkanı                   : FERİDUN  FİKRET AKSU
2.Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı : SERDAR TEKİN
3. Denetleme Kurulu Asil Üye                  : RIZA CEYLAN

Denetleme Kurulu Yedek
1.Denetleme Kurulu Yedek Üye                   : SEYFULLAH GÜLER
2.Denetleme Kurulu Yedek Üye                   : VEYİS BOYACI
3. Denetleme Kurulu Yedek  Üye                  : EMİNE AKIN

şeklinde oluştu.

Yapılan seçimin ardından davetlilerin ve dernek üyelerinin sohbet ortamında karşılıklı fikir alışverişinde bulunmasıyla beraber Lider Eğitimci Yazarlar Derneğinin 1. Olağan Genel Kurulu sona erdi.

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Basın Sekreterliği

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@