Köy okullarına son sınıf öğrencileri

Uygulamalı öğretmenlik eğitimlerini düzenleyen yönergeye göre öğrenciler bir yılda 8 kez ders anlatacak.

Öğretmenler 27.06.2018, 13:32
Köy okullarına son sınıf öğrencileri

Birgün Gazetesi - MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Öğretmenlik bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencileri ve pedagojik formasyon eğitimi alan öğrencilerin MEB’e bağlı eğitim kurumlarında yapacakları öğretmenlik uygulamasına ilişkin yönerge yayımlandı. Yönergeye göre, öğretmenlik eğitimi verilen fakültelerin ildeki öğretmen ve akademisyen sayıları ile branşlarını dikkate alarak öğrenci ve akademisyen eşleştirmesi yapacak ve uygulamaya göndereceği öğrencileri belirleyecek. İl milli eğitim müdürlüğünce öğretmen, öğrenci ve akademisyen eşleştirmesi yapılan listeler valiliklerin onayına sunulacak. Uygulama esasları MEB tarafından belirlenen çalışmanın sorumluluğu YÖK olacak.

Uygulamanın yürütücüleri MEB ve YÖK arasındaki koordinasyonu sağlamak üzere, “Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grupları” kuruldu. Bu birime, fakülte ve eğitim kurumlarının iş birliği konusunda model ve alt yapı çalışmalarını gerçekleştirme görevi verildi. Lisans ve pedagojik formasyon sertifika eğitimi programlarında öğretmenlik uygulaması dersi haftada altı saat işlenecek ve iki eğitim dönemi boyunda sürecek. Uygulama öğrencisinden, her bir dönemde olmak üzere en az dört defa fiilen ders anlatması istenecek. Bu dersler, Bakanlığın görevlendirdiği öğretmen gözetiminde gerçekleşecek. Uygulamanın bir bölümü, il milli eğitim müdürlüklerince belirlenen köy okullarında yapılacak.

Bilgiler arşivlenecek

Uygulama öğrencisinin başarısı, öğrencinin derse devam durumu ve öğretmenlik uygulamasında gerçekleştirdiği etkinlikler göz önüne alınarak değerlendirilecek. Öğrencilerin değerlendirme sonuçları, öğretim elemanı ve uygulama öğretmeni tarafından, “Uygulama Öğreticisi Değerlendirme Sistemi”ne kaydedilecek. Uygulama öğrencisi, uygulama yaptığı eğitim kurumunda mazeretsiz devamsızlık yaparsa başarısız sayılacak. Öğrencilerle birlikle, danışman öğretmen ve öğretim elemanlarına ait devamsızlık, ders notu ve eğitimleriyle ilgili tüm bilgiler MEB tarafından arşivlenecek.

Yorumlar (1)
Musa Yıldırım 2 yıl önce
Güzel bir uygulama ancak süre ve sahadaki uygulama biraz yetersiz gibi geldi. İlköğretim ve ortaöğretim için öğretmen adayları normal öğretim süreleri 4 ve 5 yıl olmalı. Orta öğretim için 4 ve 5 sınıfta sahada ilkokul için 3 ve sınıfta belli dönemler için sahada olmalı. Bu çalışmaların da laboratuvar (bilgi toplama ) haline getirilmelidir. Okul idarecileri ve Yrd. Lar için benzer uygulamalar yapılabilir.
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@