KHK ile ihraç edilen öğretmenler bakın ne yaptılar?

Eğitim-Sen üyesi iki öğretmen KHK ile ihraç edildikten sonra bakın ne yaptılar?

Öğretmenler 29.01.2018, 12:14
KHK ile ihraç edilen öğretmenler bakın ne yaptılar?

Eğitim Sen’li öğretmen çift Hüda Yıldırım, Ferit Doğanşur, çok sevdikleri mesleklerinden ihraç edildikten sonra, Kadıköy’de, karamsarlığa umut olsun diye ‘KaHKaha’ kafeyi açtı. Hedefleri, kafeyi kültürel ve sanatsal çalışmaların olacağı bir kültür merkezine çevirmek.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Hüda Yıldırım, 10 yıllık edebiyat öğretmeni. Nişanlısı Ferit Doğanşur ise beden eğitimi öğretmeni. Doğanşur, Van’da görev yaparken Mart 2017’de Yüksek Disiplin Kurulu tarafından ihraç edildi. Yıldırım, son üç yıldır İstanbul’da görev yapıyordu. Diyarbakır’da görev yaptığı sırada KESK’in emekçilerin özlük haklarıyla ilgili yaptığı bir yürüşe katıldığı gerekçesiyle 29 Ekim 2016’da çıkarılan 675 sayılı KHK ile mesleğinden ihraç edildi.

Öncesinde, ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla 90 öğretmen hakkında başlatılan soruşturma nedeniyle gözaltına alınmıştı. Davası sürüyor. Bir sonraki duruşması 30 Ocak’ta. “Bu dava sendikal faaliyetlerimiz nedeniyle açıldı” diyen Yıldırım, yargılanması için Eğitim Sen’li olmasının yeterli görüldüğünü dile getiriyor.

Ayakta kalma mücadelesi

KaHKaha kafeyi, bu umutsuzluk ve moralsizlik iklimine karşı güç versin diye açtıklarını söyleyen Yıldırım, “Gülmeliyiz. Bir şeyleri değiştirebilme gücünü kendimizde bulabildiğimizi ve o güce inandığımızı söylemek, göstermek için ve biraz da ironik bir isim olsun diye kahkahayı düşündük. Kâr amacı gütmedik. Kapitalist sistemde bizim yaptığımız şey, Ferhan Şensoy’un, ‘Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı’ oyunu gibi.. Bu bir ayakta kalma mücadelesi" diyor.

Nişanlısına destek olan Ferit Doğanşur, görevinden uzaklaştırılmadan önce Van Bahçesaray Çok Programlı Meslek Lisesi’nde görev yapıyordu. Öğrencilerini tartaklayan polisler hakkında şikâyetçi olduktan sonra hedef olduğunu söyleyen Doğanşur, "Haksız yere ihraç edilen yüz binlerce insan var. Vazgeçersek kaybederiz. Herkese zora girdiklerinde gülümsemeyi, bir kahkaha atmayı öneriyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@