Kar tatili öğretmenlerin ek ders ücretlerini etkileyecek mi?

Kar tatili olan günlerde öğretmene ek ders ücreti ödenir mi?

Öğretmenler 04.01.2017, 17:00
Kar tatili öğretmenlerin ek ders ücretlerini etkileyecek mi?

Kar tatili olan günlerde öğretmene ek ders ücreti ödenir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ek ders yönetmeliği (Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslar, Kararlar) içerisinde kar tatili olan durumlarda öğretmenlere ek ders ödenmesi ya da ödenmemesi konularında resmi bir maddesi, hükmü bulunmamaktadır. MEB ek ders yönetmeliği içerisinde kar tatili ibaresi yer almaz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kar tatili olan günler gibi (deprem, sel, fırtına vs) zamanlarda Valilikler, Kaymakamlıklar tarafından tatil edilen günler hakkında genel bir açıklaması mevcuttur.

TOPLU SÖZLEŞME MADDESİ

En son yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde hayata geçirilen maddelerden bir tanesinde Kar tatilinde ek ders ücreti kesilir mi? sorusuna cevap bulmaktayız. 23 Ağustos 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 29454 sayılı Kamu Görevlilerinin Geneline ve hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme kararları içerisinde ikinci bölümde yer alan Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme kısmında Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller maddesi bulunmaktadır. MEB personeli için bu madde milli bayramlar, idari izinler ve kar tatili gibi durumlarda geçerli olmaktadır.

ÖĞRETMENLERİN EK DERSİ

Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller başlığı altında yer alan metinde özetle şu ifade edilmektedir; İş gününde eğer idari izinli olunursa, idari izinli olunan dönemde öğretmenler ders işleyemezlerse o günün  ek dersini alırlar. İlgili hükme bakarsak;

Kar tatili verilen okullarda görevli olan öğretmenler kar tatili ek ders ücreti alırlar. 2016 yılının sonuna doğru kar tatili olan illerin sayısı epeyce fazlaydı. 2017 yılına girdiğimiz şu günlerde yurdun çeşitli yerlerinde yoğun kar yağışları sürmektedir. 2017 yılında da toplu sözleşme hükmü geçerlidir, kar tatili ek dersi 2017 yılında da ödenecektir. 31.12.2017 tarihine kadar toplu sözleşme hükmü geçerli olacak olup, yeni yapılacak toplu sözleşme anlaşması ile 2018 ve 2019 yılları içinde aynı hükmün geçerliliğini koruması beklenmektedir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER

Ücretli olarak ek ders karşılığı görev yapan öğretmenler kar tatili olan günlerde ek ders ücretinden yararlanamazlar. Ücretli öğretmenler girdikleri dersin ek ders ücretini almaktadırlar. İdari izin, kar tatili, milli bayramlar gibi dönemlerde ücretli öğretmen ek ders alamamaktadır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTA

Valilik tarafından bir ilçe hakkında, il hakkında veya bir okul hakkında kar tatili kararı verilirse, ilgili okullarda görev yapan öğretmenlere kar tatili ek ders ücreti ödenir ancak yoğun kar yağışı veya farklı nedenlerden dolayı (buzlanma, kaza vs) okuluna gidemeyen öğretmen ya da öğretmenler için ek ders ücretinin ödenmesi söz konusu değildir. Bu öğretmenler gidemedikleri için gerekli izni almalıdırlar. Mazeretsiz olarak okula gitmedikleri için haklarında işlem yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kar tatili veya idari izin kararının mülki idare amirleri tarafından verilmesidir. Okul müdürü kar tatili veremez, okul idarecilerinin kar tatili verme gibi bir hakkı, insiyatifi yoktur.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@