İsmet Yılmaz'dan Öğretmen Maaşları Açıklaması

Öğretmenler 17.03.2017, 15:01
İsmet Yılmaz'dan Öğretmen Maaşları Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, dün gittiği İzmir'den 30 bin öğretmen alımı müjdesi verdi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret eden Yılmaz, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Konferans Salonu'nda okul müdürleriyle bir araya geldi. Eğitimin, ülkenin en öncelikli konusu olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Eğitimi hakkıyla verirsek sağlığı da sağlamış oluruz” dedi.

PERFORMANSA GÖRE KADRO

Sözleşmeli öğretmenlik sistemine geçtiklerini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: “Bunu yapmak zorundayız ki Türkiye'nin dört bir tarafına kaliteli eğitimi verelim. Muş'ta diyor ki 'Geçen yıl 3 bin 500 öğretmen atadınız, 2 bin 500, 2 bin 800'ü döndü.' Geriye kaldı 500-600 öğretmen. Yani bir yıllık öğretmenlerle eğitim kalitesinin artırabilmek mümkün değil. Öğretmen, kaliteli eğitim verebilmek için öğrencisini, ailesini tanımalı. Sözleşmeli öğretmenliği çıkardık, en az 4 yıl sözleşme olacak, her yıl sözleşmesi yenilenecek. Performansı iyi olanlar da kadroya geçecek."

SÖZLEŞMELİLER MEMNUN


Geçen yıl bu kapsamda 20 bin öğretmeni göreve başlattıklarını herkesin bundan memnun olduğunu anlatan Yılmaz, “Bu yıl 20 bin öğretmenin daha alımını yapacağız, ilana çıktık. 10 bin öğretmenin de ağustos sonrası alımını yapacağız” dedi.

BÜTÇENİN %20'Sİ EĞİTİME

Türkiye'de eğitime en fazla kaynak ayıran hükümet olduklarını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: “Bütçemizin yüzde 20'sini eğitime harcıyoruz... Eğitim bütçeden en fazla payı alıyor. Biz gereken kaynağı ayırdık merkezden. Bunu kullanmak lazım. Sağlıklı ortamlarda eğitim verilecek mekanları oluşturmak lazım.” Özlük haklarında büyük iyileşme Kaliteli eğitim için öğretmen başına düşen öğrenci sayısının önemine işaret eden Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “2002'de ilkokulda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 28 idi, şimdi 16. Ortaokulda 18'den 13'e düştü. Öğretmenlerin özlük hakları da önemli. Burada da çok büyük mesafe aldık. 2002'de haftada 15 saat ek ders veren öğretmene ödenen para 635 liraymış. Yani 409 dolar. Şimdi aldığı 942 dolar. Eskiye oranla %100'den daha fazla iyileşme” ifadelerini kullandı.
kaynak: Yenişafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@