İhraç edilen Eğitim-Sen üyesi öğretmen denizde gözaltına alındı

Bodrum’da meslekten ihraç edilen öğretmenlerden olan ve Eğitim-Sen üyesi olduğu belirtilen ilkokul öğretmeni Engin Karataş denizde eylem girişiminde bulundu ve gözaltına alındı. Gözaltına alınan Karataş’ın KHK ile meslekten ihraç edildiği bu eyleminden öncede 2 defa polis tarafından gözaltına alındığı açıklandı.

Öğretmenler 28.02.2017, 08:18
İhraç edilen Eğitim-Sen üyesi öğretmen denizde gözaltına alındı

ogretmenlericin.com'un haberine göre

İhraç edilen Eğitim-Sen üyesi öğretmen denizde gözaltına alındı

Engin Karataş, Bodrum’da sınıf öğretmeni olarak görev yaparken 29 Ekim 2016 tarihinde çıkartılan 675 sayılı Kanun Hükümde Kararname ile meslekten ihraç edildi. Karataş ile birlikte Bodrum’da Eğitim-Sen üyesi 8 öğretmenin daha meslekten ihraç edildiği belirtildi. Bir aydır Bodrum’da ihraç kararını protesto edici eylemlerde bulunan ve görevine dönmek isteyen sınıf öğretmeni önceki eylemlerinde de polis tarafından gözaltına alınmıştı. Sınıf öğretmeni Karataş bu sefer denizde eylem yaptı ve Sahil Güvenlik tarafından gözaltına alındı.

SESİMİ DUYURUN, FOTOĞRAFIMI ÇEKİN

Meslekten ihraç edilen ve gözaltına alınan sınıf öğretmeni denizcilerin arasında bir süre eylem yaptı ve denizcilerle sohbet etti durumunu anlattı. Üzerinde ‘İşimi ekmeğimi geri istiyorum’ yazılı tişört giyen Karataş kendisi ile sohbet edenlerden destek istedi. İhraçlar için sesini duyurmaya çalıştığını vurgulayan sınıf öğretmeni, fotoğrafının çekilmesini ve sosyal medyada paylaşılmasını talep etti.

SÜREKLİ FARKLI BİR YOL DENİYOR

Meslekten ihraç edilen öğretmen sesini duyurmak için farklı eylemlerde bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini belirtirken, bu sefer derdini denizcilere anlattığını açıkladı. Denizcilerin güçlü meslek sahibi olduğunu vurgulayan sınıf öğretmeni Karataş, zor koşulları kendilerine çevirebilen denizcilerle dertleştiğini belirtti. Sahil Güvenlik ekipleri tarafından önce uyarılan sonra gözaltına alınan öğretmen işlemlerinin yapılması için Emniyete götürüldü.

 

675 SAYILI KHK

29 Ekim tarihinde çıkarılan 675 sayılı KHK ile 31 MEB personeli göreve iade edilmişti. 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen kamu personel sayısı ise 10 bin 131 olarak kayıtlara geçti. En çok ihraç ise 672 sayılı KHK ile 1 Eylül tarihinde gerçekleşmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@