Herbokolog - Şaban Özdemir yazdı

Öğretmen Şaban Özdemir yazdı...

Öğretmenler 16.10.2017, 19:25
Herbokolog - Şaban Özdemir yazdı

HERBOKOLOG

Bilgi o kadar kıymetli, yaşam için o kadar değerli ki, hiç tartışmasız ve muhalefetsiz kabul görmüş en büyük zenginlik ve hazinedir. Aklı selim insanların ağızlarından ilk çıkan sözcük olmakla kalmayıp cehaletin göbeğinde kalmış, hatta bilgisiz, akılsız, akli melaikelerini kaybetmiş insanlar tarafından da ağızdan düşürülmeyen bir gerçektir. İnsanların hayatta kalmasında, gelişiminde, düşünce ve davranışlarının şekillenmesinde yaşamlarını kolaylaştırmasında, yapacağı hile ve kurnazlıklarda,  kuracağı tuzaklarda  en önemli unsur olan bilgidir. Sevgisini, aşkını bile ifade ederken bilgisini kullanır. Bilgili olmak da en büyük mal varlığıdır.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim “Hiç bilenlerle, bilmeyenler bir olur mu?” diyor. Elbette bir olmaz. Çünkü bilen insan üretir, çevresine örnek olur bir şeyler öğretir. Karanlığı aydınlatan Thomas Edison” Hiçbir şeyin, yüzde birinin milyonda birini bile bilmiyoruz.” Günlerini, aylarını, yıllarını; karanlığı aydınlatmaya harcamış ve başarmış bir bilim insanı bile az şey bilmekten bahsediyor. Oysa bilim insanlarını yeni yeni şeyler icad eden, yaşantımızı kolaylaştıran insanlar olarak biliyor iken; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed  “Yeryüzündeki alimler, gökteki yıldızlar gibidir.” diyerek bilginin ve bilgi sahibinin ne kadar değerli olduğuna dikkat çekiyor.

Asrın lideri Mustafa Kemal ATATÜRK,  “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır.” diyerek bilgi ve bilim insanının yüceliğini işaret ediyor.

Bilgili insana saygı duymak elbette boyun borcumuzdur. Ancak günümüzde yeni yeni bilginler! bilim insanları! ortaya çıktı. Çıktı çıkmasına da çok sevinemedim. Belki kızacaksınız, kör cahil diyeceksiniz; bilim düşmanı olarak adlandıracaksınız. Ama memnuniyetsizliğim bilgili insanın çoğalması, bilim adamlarının artmasından değil; HERBOKOLOG’ların kendini bilim adamı sanmasından.

Nedir  HERBOKOLOG?

HERBOKOLOG: Hiçbir b.k bilmediği halde her şeyi bildiğini zanneden zavallı.

Baktım sözlüğe Türkçe meali buymuş. Adı pek hoşuma gitmedi, ama Türkçe meali okkalı ve gallaviymiş. Herkes her şeyi bilemez. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp diye bir de atasözümüz var. Samuel Johnson “Bilgisiz dürüstlük zayıf ve faydasızdır, dürüst olmayan bilgi ise tehlikeli ve korkunçtur.” diyor. Bilmediğine bilmiyorum demek dürüstlük, HERBOKOLOG olmak ise tehlikeli ve korkunçluktur. Yani  HERBOKOLOG olmak kimseyi bilim adamı etmez. Bilgili insan gibi göstermez. “Bilgi büyük adamı alçakgönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir.” Anlayacağın HERBOKOLOG kardeş körü körüne bir şeyi savunmak, üç beş cümle ezberlemek, iki süslü laf yaz yazmak seni ancak kibirlendirir.

Ağustos ayında memurlar adına yetkili Konfederasyon masaya oturdu.

%3’e bütün kapılarını kapattı. Belki herkes görmez, işitmez diye eline KAPALIYIZ afişlerini de alıp eylemdeymiş gibi pankart da açtı. Yerinde bir ifade, yerinde bir pankarttı. Çünkü memurlar yoksulluk sınırının altında hatta açlık sınırında maaş alıyordu. Eeeee emek örgütü olmak kolay mı? Milyonların vebali yok mu boyunlarında. Önceki başkan masada hükumet 223 tl  verirken bu para çok 123 tl yeter diyerek üyesine sahip çıkmıştı!!

Başta üyelerinin olmak üzere memurların hoşuna gitmeyen bu sahiplenmeye bir daha düşmemek için KAPATMIŞLARDI tüm kapıları. Akıl var, insaf var, hesap var, kitap var, her gün cüzdanları kemiren eflasyon var.  Hangi vicdan açlık sınırının altında maaş alan üyesine kıyardı, sadaka zammına evet derdi?  Hem de %16 nireee, %3 nire.

Söylem güzeldi, mesaj iyiydi, pankart tam %16’lıktı. Her şey iyi süslenmişti ama yumurta cılk çıktı. Üç buçuğun üstüne mi yattı? Üç buçuğa mı sattı? Yoksa Uç buçuk mu attı? Bilinmez. Duyduk gördük ki hakem heyetine göndermeden bir gece ansızın  %3.5 imzayı çaktı. Ekonomik rakamlara bakınca yapılan zamları görünce emekçi değil üç yıl, maaşlı zammı almak nasip olmadan üç buçuktan fazla atmaya başladı.

Memuruz kıt kanaat geçiniyoruz. Bulunduğumuz yerlerde ekonomik sıkıntılarımızı konuşuyoruz. HERBOKOLOG devrede, toplu görüşmeleri takip ettin mi?

-YOK

Okudun mu?

-YOK

-Kazanımlar elde ettik ya!!

-Hangi kazanımlar elde ettik?

-Önceden nöbet tutuyordun para mı alıyordun, şimdi para alıyon para!!

Nöbet eylemini EĞİTİM-İŞ başlattı yöneticiler EĞİTİM BİR SENli olduğu için nöbet tutmuyorsunuz diye cezalar verdi ve EĞİTİM-İşliler ağır bedeller ödedi. Haberin var mı?

-YOK.

Peki başka neler kazandık, benim bilmeyip de senin bildiğin? söyle de takdir edelim, teşekkür edelim…

-Başka YOK.

Bu konu hakkında konuşacak, konuşulacak çok şeyim var ama HERBOKOLOG

Kusura bakma, senin bildiğin bir b.k YOK.

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır.

Demiş Yunus EMRE. Kendini bilmez bir değil, beş değil. Akıllı telefonu alan kendini akıllı bilim adamı sanıyor. Konuşurken yaz Google babaya iki satır oku. Sonra kim tutar seni? Sanki mücidi sensin be mübarek. Bir bakmışsın siyaset bilimcisi. İki üç dakika sonra çevreci. Hemen ardından hukukçu. Bir bakmışsın oldukça donanımlı en idealist yönetici.

Üç beş dakika sonra plak değişti; oluverdi bizim HERBOKOLOG en büyük iktisatçı ekonomist. İki güzel söz ile de edebiyatçı, şair hayranları imza için sıraya dizilmiş  yazar. Şairimizin yazarımızın ulvi eserlerine, bir gülücük, iki beğeni attn mı değme gitsin. Hemen ilham alır, aşka gelir bizim HERBOKOLOG; birkaç sevgi ve aşk dolu sözleri kes kopyala yapıştır… Leyla ne? Mecnun kim? Ferhat nerede? Şirin nerede? Aslı ile Kerem ne bilsin sevdayı. Bizim HERBOKOLOG  kendini  AŞK tanrısı EROS olduğunu sanıyor alimallah.

İki de kahramanlık hikayesi anlatıp İstanbul’u kim fethetti bilgisi yeterli tarihçi olmak için. Güzel özlü sözlerin arkasından ortama uygun bir de türkü patlattın mı oldun Halk Ozanı. Hızına bilgine kim yetişir. Geç tarıma yaz Google babaya iki ilaç ismi bul adını yarı Türkçe yarı İngilizce okudun mu en büyük çiftçi sensin. İki inek cinsi adını söyle, veteriner hekim,  en bilgiç hayvan yetiştiricisi.

Bir bakmışsın Eğitim uzmanı, bir bakmışsın turizmci; bir de bakmışsın tanrının doğurma yeteneğini vermediği halde sanki dokuz defa doğurmuş da her şeyi bilen kadın doğum uzmanı. Hele iki övgü dolu söz de söylendi mi bir ayağı Şam’da bir ayağı Conkbayırı’nda. Bir eli Çukurova’da, diğer eli  Menderes Ovası’nda.  Mucizevi  eserini  bir iki paylaşan da oldu mu? Türksat uydusu oluverir bizim HERBOKOLOG.

Sol  kulağı Karadeniz’de, sağ  kulağı Akdeniz. Kesme kopyalama, yırtma yapıştırma  büyük buluşu ve engin düşüncelerine bir iki de yorum yazıldı mı? Her yer bizim HERBOKOLOG’tan sorulur. Bir gözü Toroslar’da,  bir gözü Uludağ’da. HERBOKOLOG kardeş sana dinen, ilmen, fennen ve  yaşamdan dilim döndüğünce anlattım.

Ne yaparsan yap,  ne edersen et;  taşıma suyla değirmen dönmez HERBOKOLOG kardeş. Sakın ola bana da küsüp darılma HERBOKOLOG kardeş. Dost doğru söyler acı söyler. Sen bir b.k bildiğini, bilgili olduğunu sanıyorsun ama; seni dinleyip izleyen senin HERBOKOLOG olduğunu çok iyi biliyor.

Sen değerinle ve düşüncenle iki âleme de bedelsin ama ne yapayım ki kendi değerini bilmiyorsun.” demiş Hz.Mevlana. Söz gümüşse sükut altındır HERBOKOLOG kardeş. Bilmediklerimi ayaklarımın altına koysam başım göğe değer. Bu ülkenin her ferdinin bilgili olması beni son derece mutlu eder. Çünkü bilen insan, insanı yormaz. Bilen adam başkasına öğretir işgücü kaybı olmaz. Bilgili insan kaynakları akıllı ve doğru kullanır ekonomik kayıp olmaz. Bilgili insan kafa ütülemez zaman kaybı olmaz, sağlık bozulmaz. Bilgili insan gereksiz konuşmaz DEDİKODU olmaz. Bilgili insan yalan yanlış konuşmaz kavga olmaz.

Bilgili insanın yerine kendini alim sanırsaaan burnun b.ktan kurtulmaz. Benden söylemesi HERBOKOLOG kardeş.

Yorumlar (2)
Erdal Güneş 3 yıl önce
Harika
cemil inan 3 yıl önce
Dostum karşına Heokologların az çıkması dileğiyle sevgiler selamlar.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@