Flaş Flaş Performans Notuna Mahkemeden İptal

Açılan davada, Trabzon İdare Mahkemesi, uyuşmazlığa konu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı gerekçesiyle 71 puanın iptaline karar verdi.

Öğretmenler 29.04.2017, 12:33 29.04.2017, 12:40
Flaş Flaş Performans Notuna Mahkemeden İptal

Trabzon'da yaşanan olayda, bir okul müdürü, öğretmenin performans değerlendirmesine 81 puan verdi. Öğretmen bu puana itiraz edince okul müdürlüğü puanı 71'e düşürdü. Açılan davada, Trabzon İdare Mahkemesi, uyuşmazlığa konu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı gerekçesiyle 71 puanın iptaline karar verdi.

Bilindiği üzere Mİlli Eğitim Bakanlığında geçtiğimiz yıl başlayan ve müdürlerin öğretmenlere puan verdiği uygulama tartışmaları da beraberinde getirmişti. Geçtiğimiz haftalarda da öğretmenlere 8 farklı kaynak tarafından not verileceği belirtilmişti. MEB'in eğitim ile ilgili sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenlere not verme kaygısına düştüğünü daha önce de belirtmiştik. Mahkeme de son kararında bu uygulamanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Müdür tarafından öğretmene verilen not nesnel, somut ve aynı zamanda ölçme değerlendirme kriterlerine uygun olmadığı için iptaline karar verdi. MEB'in kendi bünyesinde Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü gibi bir birimin olmasına rağmen öğretmenlere performans notu verirken nesnel sorular hazırlayamaması ve bunun yargı tarafından belirtilmesi düşündürücüdür.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@