Flaş Flaş Öğretmenlerden 614'üne çalışma izni iade edildi

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, özel öğretim kurumlarında çalışırken 667 sayılı KHK ile çalışma izni iptal edilen 22 bin 474 personelden 614'üne çalışma izninin iade edildiğini açıkladı.    

Öğretmenler 16.12.2016, 17:40
Flaş Flaş Öğretmenlerden 614'üne çalışma izni iade edildi

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, özel öğretim kurumlarında çalışırken 667 sayılı KHK ile çalışma izni iptal edilen 22 bin 474 personelden 614'üne çalışma izninin iade edildiğini açıkladı.

Ne olmuştu?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Kayyuma devredilmiş kurumlar dahil, Paralel Devlet Yapılanması ile ilgili okul ve kurumlarda çalışan 27 bin 424 eğitim personeli ve diğer personelin çalışma izinleri iptal edilmiş durumdadır. Terör örgütüyle bir şekilde irtibatlı olduğu değerlendirilen 33 binin üzerindeki kamu görevlisi hakkında da görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmıştır." dedi.

Yılmaz, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlendiği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2016-2017 eğitim-öğretim yılını eksiksiz, sıkıntıya uğramadan yürütmek için çalıştıklarını belirten Yılmaz, yeni eğitim yılının geçen yıldan çok daha iyi olması için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit olanlara Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileyen Yılmaz, "15 Temmuz darbe girişimi milletimizin feraset, basiret ve dayanışmasıyla atlatıldı. Demokrasilerde esas olan milli iradenin dokunulmazlığıdır. Türkiye'de gerçekleştirilen darbeler milli iradeyi yok ederek demokrasinin kesintiye uğramasına yol açmıştır. Millet iradesinin sürekliliğinin sağlanması ve aksamaya uğratılmaması, demokrasinin bir gereğidir. Demokrasi her koşulda korunması gereken ve nakşedilmesi gereken bir değerdir." diye konuştu.

Türkiye'nin darbelerin halka karşı yapıldığını gördüğünü vurgulayan Yılmaz, eğitim sisteminin, toplumun tüm kesimleriyle darbelere karşı olması için ortak bilinç düzeyinin arttırılması, demokratik bilinç düzeyinin yükseltilmesi amacıyla oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Yılmaz, darbe girişimi gecesinde, demokrasiye müdahale olduğunda gençlerin milli iradeye sahip çıkmak için üzerine düşeni yaptığını herkesin gördüğüne işaret etti.

Türkiye'nin dünden çok daha ileri bir noktada olduğuna dikkati çeken Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Darbe girişiminde bulunanlar, planları ne olursa olsun, dış destekleri, yan destekleri ve tali destekleri ne olursa olsun, bu milletin ne diyeceğini bilmiyorlardı. Bu milleti korkar zannettiler. 15 Temmuz darbe girişimi gösterdi ki millet, kendi gönül frekansı doğrultusunda çağrı yapıldığında, demokrasiyi korumak, hukuku ayağa kaldırmak, milli iradeye sahip çıkmak ki bu devletin kuruluşundaki esas gayelerden, ilkelerden birisi milli iradedir, 4 Eylül 1919'da Sivas Kongresi'nde alınan kararlardan birisi, 'Milli iradeyi amil, iradeyi milliyeyi egemen kılmak esastır.' ilkesidir. 1919'dan bu yana, milletin iradesinin bu ülkeyi yöneteceğine, bu ülkenin kaderine kendisinin karar vereceğini biliyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@