Flaş Flaş Ek ders ücretlerinde artış talebi

Öğretmenlerin ek ders ücretine yıllardır yapılamayan zam için olumlu gelişme.....

Öğretmenler 28.02.2017, 22:25 28.02.2017, 22:30
Flaş Flaş Ek ders ücretlerinde artış talebi

Eğitim dünyamızın ve öğretmenlerimizin bir çok konuda sorunu bulunmakta ve bu sorunlar çözülmeyi beklemektedir. Öğretmenlerimizin sorunlarını ifade edebildiğimiz ölçüde dile getirmek bizim için görevin bir parçasıdır. Buna çözüm bulmak ise yetkililerin görevidir. Bu vesileyle maddi kazancı konusunda diğer meslek gruplarına göre geride olan eğitimcilerimizin ek ders ile geçimini kolaylaştırmaya çalıştığını bilmekteyiz. Lakin birçok sorun bulunsa da bunlardan birine değinmek gerekirse bahsettiğimiz söz konusu ek dersler bunlardan biri olabilir. Ek derslerle ilgili iyileştirme yapılması öğretmenlerimizin maddi anlamda eskiye oranla biraz daha rahat etmesi açısından mühimdir.

İşte Mehmet Güleç'in önerisi ve artış talebi oldukça mantıklı ve yerindedir. Şöyle ki:

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve  Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar (Bakanlar Kurulu Kararı Karar No: 1/12/2006-2006/11350, Resmi Gazete 16.12.2006/26378) metninde Hazırlık ve planlama görevi olarak bildiğimiz MADDE 11’de “Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir” denmektedir.

Okul dışında da öğretmenlerimizin derse hazırlık, planlama, sonuçları değerlendirme (sınav kağıtlarını değerlendirme vb.) gibi birçok hususu ders dışında da görevi olarak yaptığını bilmekteyiz. Okuldaki mesaisi dışında da mesai yapan öğretmenlerimizin bu husustaki ek derslerini “Her 10 saat ders için 2 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ödenir şeklinde değiştirilmesi ve “haftada 3 saati geçmemek üzere” ifadesinin metinden çıkarılması ile eğitimcilerimizin maddi durumunu biraz daha iyileşebilir.

Yukarıdaki maddede hazırlık ve planlama için okutulan her 10 saat ders için 1 saat ek ders verilmesi sürecin çıktısını değerlendirmek adına eksiktir. Planlama ve Hazırlık için 1 saat ek ders ödeniyor ise gerekirse ek bir madde ilave edilerek sürecin çıktısını değerlendirme adına öğrenci sayılarıyla orantılı olacak şekilde 1-3 saat arasında değişebilecek şekilde Ölçme-Değerlendirme ek dersi ödenmelidir.

Öğretmenlerimizin yeri geldiğinde 400 öğrencinin sınav kağıdını okumak durumunda kaldığını ve ders dışında da ölçme-değerlendirme için bir hayli zaman harcadığını bilmekteyiz.

Dolayısıyla okutulan her 10 saat ders için 1 saat de ölçme-değerlendirme görevi karşılığında ek ders ödenmesi yerinde bir karar olacaktır. Çünkü öğretmenlerimiz için ölçme-değerlendirme bir hayli zaman alıcı faaliyet olmaktadır. Ölçme-değerlendirmede en az hazırlık ve planlama görevi kadar önemlidir. Çünkü girdiye ek ders veriliyorsa çıktıya da ek ders verilmelidir ya da hazırlık-planlama miktarı artırılarak durumun iyileştirilmesi gerekmektedir.

KamuGundemi.com olarak görüşümüz Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu talebi acilen dikkate alıp öğretmenlerin ek derslerinde bir nebze de olsa iyileştirmeye gitmelidir. Tabi bu iyileştirmeyi tam olarak gerçekleştirmesi ancak Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında verdiği ek ders ücretinin tamamını tüm öğretmenlere vererek gerçekleştirebilir.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (1)
zooori çok zoooorrrr 4 yıl önce
Ancak uyurlar
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@