FETÖ soruşturmasında 127 bin kamu personeline inceleme

FETÖ/PDY terör örgütünün kamudaki yapılanmasına yönelik yürütülen işlemlerde 127 bin memurun taramadan geçtiği belirtildi. FETÖ’ye yakın oldukları gerekçesi ile soruşturma ve tarama işleminden geçirilen memurların büyük bir kısmı kamudan ihraç edildi.

Öğretmenler 13.03.2017, 15:01
FETÖ soruşturmasında 127 bin kamu personeline inceleme

FETÖ soruşturmasında 127 bin kamu personeline inceleme

15 Temmuz darbe girişiminden sonra sürdürülen çalışmaların en önemli kolu kamuda yürütüldü ve yürütülmeye devam ediyor. Kamu personelleri içerisinde örgüt yapılanmasına yönelik FETÖ operasyonlarında bazı kamu personelleri hakkında soruşturma ve inceleme yapılmadan ihraç kararları verilirken, toplamda ise 127 bin 342 memur hakkında soruşturma tarama yapıldığı yenisafak internet sitesi tarafından açıklandı.

100 BİN KAMUDAN İHRAÇ

En çok ihraç sayısı bakımından personel MEB bünyesinde gerçekleşti. 100 bin kamu çalışanı FETÖ bağlantıları gerekçe gösterilerek kamudan çıkartıldı. İlk günden itibaren kamudan ihraç kriterleri hususunda bir birliktelik oluşmadığını ogretmenlericin.com olarak tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. Yeni Şafak’ın haberine göre kamudan ihraç edilen 100 bin kamu personeli ile birlikte toplamda 127342 memur hakkında arşiv taraması ve inceleme yapıldı. Bu sayının içerisinde geçici personellerin de dahil edildiği belirtildi.

YENİ ALIMLARDA DA GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPILIYOR

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisine konulan madde gereği tüm memur alımlarında, atamalarda ilgili personeller hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv taraması yapılabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’de geçtiğimiz günlerde maarif müfettişi atama sonuçlarının açıklanması için güvenlik soruşturmasının sonuçlanmasını beklediklerini belirtmişti. MEB personeli için de getirilen güvenlik soruşturması ve arşiv taraması kamuda FETÖ yapılanması gibi yapıların barınmasını, yuvalanmasını engellemek adına yapılan bir uygulama olarak vurgulanmıştı.

PKKLI MEMURLAR

ogretmenlericin.com olarak halen kamuda görev yapan ve haklarında işlem yapılmayan terör örgütlerinden pkk sempatizanı olanlar için gerekli adımların istenilen seviyede atılmadığını düşünüyoruz. Bir tarafta bir gecede ihraç edilen örgüt bağlantılı kişiler varken diğer tarafta ihraç edilmek bir tarafa ceza dahi verilmeyen terör sempatizanları bulunmaktadır. Bu konuda gerekli soruşturma ve arşiv taramasının kamuda çalışan tüm memurlar için yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

(Öğretmenler İçin)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@