FETÖ davasında öğretmenlerden 8'ine tahliye, 3 tutuklama

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okullarında, FETÖ/PDY'nin öğretmen yapılanmasına yönelik açılan davanın ilk duruşmasında ara karar verildi.

Öğretmenler 22.06.2017, 13:46
FETÖ davasında öğretmenlerden 8'ine tahliye, 3 tutuklama

Ramazan ÇETİN - DENİZLİ İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okullarında, FETÖ/PDY'nin öğretmen yapılanmasına yönelik açılan davanın ilk duruşmasında ara karar verildi. Tutuklu 8 eğitimci tahliye edilirken, tutuksuz 3 kişi hakkında ise tutuklama kararı çıktı.

Denizli İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, örgütün Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okullarındaki öğretmen yapılanmasına yönelik yaptığı operasyonların ardından 61 öğretmen tutuklandı. 61'i tutuklu 26'sı tutuksuz, 25'i de firari olmak üzere toplam 112 öğretmen hakkında, FETÖ/PDY üyesi oldukları, şifreli haberleşme programı By­Lock kullandıkları, kanun hükmünde kararname ile kapatılan sendika ve derneklere üye oldukları, Bank Asya'da hesapları bulunduğu, sohbet toplantılarına katıldıkları, örgütün gazete ve dergilerine abone oldukları suçlamalarıyla dava açıldı.

Davanın ilk duruşması 7 Haziran'dan bu yana, Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'nde kurulan 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürdü. Birinci duruşmanın son gününde tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile yakınları ve avukatlar hazır bulundu. Duruşma solunu yetersiz olduğundan, sadece tutuklu sanıkların birinci derece yakınları içeri alındı. Mahkeme heyeti tutuklu öğretmenler Müberra Güngör, Fatma Karaca, İlnuz Karul, Sariye İşler, Sibel Topkara, Veli Taşçı, Metin Altınoluk ve Fatih Uluş'ın tahliyesine, tutuksuz sanıklardan İsmail Deniz, Numan Salan ve Muhammet Yanmaz'ın ise tutuklanmasına karar verdi.

Duruşma 30 Ekim 2017 tarihine ertelendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@