Dikkat! Çocuğunuz, ailenizi güvenli bir çevre olarak algılamıyorsa...

Emekli Öğretim Görevlisi Hasan Güneş'ten anne ve babalara çok önemli uyarılar geldi. Hasan Güneş Sosyal Benlik ve Eğitim başlığıyla yazdığı makalesinde sosyal benlik gelişimi için ebeveynlerin ne yapması gerektiğini yazdı...

Öğretmenler 09.10.2016, 14:12
Dikkat! Çocuğunuz, ailenizi güvenli bir çevre olarak algılamıyorsa...
Emekli Öğretim Görevlisi Hasan Güneş'ten anne ve babalara çok önemli uyarılar geldi. Hasan Güneş, Sosyal Benlik ve Eğitim başlığıyla yazdığı makalesinde sosyal benlik gelişimi için ebeveynlerin ne yapması gerektiğini yazdı...

Sosyal Benlik ve Eğitim

Sosyal benlik; benliğin diğer insanlarla sağlıklı ilişkiler etkileşim kurulması, iletişim becerilerinin geliştirilmesi ve lider olma gibi özelliklerini kapsar.

Kuşkusuz, bireyin sosyal benliğinin gelişimi ailede başlıyor. Aile hangi tür özelliklere sahip olmalıdır ki çocuklarda sosyal benlik gelişebilsin? En başta çocuk aile ortamını güvenli bir çevre olarak algılamalıdır. Yine, ebeveyn çocuklarla çift yönlü bir iletişim kurmalıdır. Yine ebeveyn çocuk ilişkisinde empati kurmanın önemli bir yeri bulmaktadır.

Yine, çocuk aile ortamında kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmeye çalışmalıdır.

Diğer taraftan, sosyal benliğin gelişiminde okullar başlı başına rol oynamaktadır. Bunun için sınıflarda demokratik sınıf iklimi önemli rol oynamaktadır.

Öğrenciler karara katılmalıdır, özendirilmelidir. Öğretmenin-öğrenci; öğrenci-öğrenci arasında çok yönlü iletişim sağlanmalıdır. Yine; sınıf içinde iletişim engelleri giderilmelidir.

Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine fırsat tanınmalıdır.Yine, öğrencilerin liderlik özelliklerine katkı sağlamak için çeşitli roller verilmelidir.

Diğer taraftan, sınıf içinde grup sürecine ağırlık veren öğretim ilke ve yöntemlerine ağırlık verilmelidir.  

Emekli Öğretim Görevlisi Hasan Güneş'e yazmasını istediğini konularda hgunes0202@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz..
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@