Daha önce hiç görmedikleri böcekleri ilgiyle incelediler

Öğrenciler için çok ilginç böcekleri sergileyen kişi biyolog Mesut Kaşıkçı. Öğrenciler daha önce hiç görmedikleri böcekleri ilgiyle inceledi.

Öğretmenler 16.10.2016, 10:41
Daha önce hiç görmedikleri böcekleri ilgiyle incelediler
FRANSA'da bir kelebek müzesinin direktörlüğünden emekli olan biyolog Mesut Kaşıkçı, İzmir'de mezun olduğu Eşrefpaşa Anadolu Lisesi'nde, böcek koleksiyonunu öğrencilerle buluşturdu.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nü bitirdikten sonra yüksek lisans için gittiği Fransa'da deniz ve böcek bilimleri alanında çalışmalar yaptığını belirten biyolog Mesut Kayıkçı, Lorraine bölgesindeki kelebek müzesinin direktörlüğünden emekliye ayrıldığını söyledi. Kaşıkçı, mezun olduğuğu Eşrefpaşa Anadolu Lisesi'nde 3 gün boyunca, dünyanın farklı ülkeleri ve ekosistemlerinden toplanmış böcek koleksiyonunu sergiledi. Öğrenciler daha önce hiç görmedikleri böcekleri ilgi ile inceledi. Kaşıkçı ayrıca, öğrencilere bir sunum yapıp, böceklerle ilgili bilgi de verdi.

Hayvanlar aleminin 4'te 3'ünü böceklerin oluşturduğunu, çeşitli nedenlerle böceklerin yok olmasının yeryüzünde büyük felaketlere yol açabileceğini belirten biyolog Mesut Kaşıkçı, şöyle dedi:

"Günümüzde birçok ülkede kullanılan tarım ilaçlarının verdiği zararlar ve yaşam alanlarının insanlık tarafından darp edilmesi sonucu böcekler yok olmak üzere. Birçok ülkede bunun alarm zilleri çalmaktadır. Oysa böcekler insanlık için kültürel, ekonomik ve ekolojik yönden çok yararlıdır. Dünyanın çok farklı ülkeleri ve ekosistemlerden topladığım böcek koleksiyonumu, okulda öğrencilerle buluşturdum. Buradaki amaç ekosistem ve biyolojik çeşitlilik konusunda öğrencilerde duyarlılık ve farkındalık oluşturmak."

Eşrefpaşa Anadolu Lisesi Müdürü Selman Er de bu tarz eğitimler ile öğrencilerin çevre ve doğaya duyarlılığının arttırılmasını, canlı hassasiyetine vurgu yapmayı ve ekosistemin önemini kavratmayı amaçladıklarını belirterek, "Bu eğitim sayesinde öğrencilerin böcekleri resim veya ekrandan değil birebir görmesini sağlandı. Ayrıca biyoloji dersleri için de katkısı oldu" diye konuştu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@