Bir yılda yeri değişen öğretmen sayısı belli oldu

İller arasında ilk 5 sırayı İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya aldı.

Öğretmenler 21.08.2017, 23:02
Bir yılda yeri değişen öğretmen sayısı belli oldu

2015-2016 eğitim-öğretim yılında yer değişikliği yapılan iller arasında ilk 5 sırayı İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya aldı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında çeşitli nedenlerle 319 bin 905 öğretmenin yerinin değiştirildiğini açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında isteğe bağlı, mazeret, istek dışı ve illerarası yer değiştirme gibi nedenlerle yeri değiştirilen öğretmen sayılarının açıklanması için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a soru önergesi yöneltti. Gürer, önergesinde yer değiştirmelerde ilk 5 ilin hangileri olduğunu da sordu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 111 bin 984 öğretmenin isteğe bağlı, 92 bin 163 öğretmenin mazeret nedeniyle 115 bin 758 öğretmenin ise iller arası yer değiştirme kapsamında yer değiştirdiğini açıkladı. Bakan Yılmaz’ın verdiği rakamlara göre toplam yer değişikliği yapan öğretmen sayısı 319 bin 905 oldu.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA, ANTALYA

Aynı dönemde istek dışı yer değişikliği yapılmadığını belirten Bakan Yılmaz, yer değişikliği yapılan iller arasında ilk 5 sırayı İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya illerinin aldığını bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yeni eğitim döneminin eylül ayında başlayacağına dikkat çekerek öğretmen açığının olmaması için atama bekleyen öğretmenlerden yeni alımlar yapılması gerektiğini, görev yapan öğretmenlerin de başta özlük hakları olmak üzere sorunları bulunduğunu söyledi.

Gürer, “Yer değiştirmelerde gönüllük esası ve hakkaniyetgereklidir, bu bağlamda özellikle okul müdürlerine uygulanan zorunlu değişikliklere yargı kararına rağmen düzenleme getirilmemesi çok anlamsız, eğitimin her yönüyle yaşadığı sorunlardan arınması için siyaset değil bilgi ve hizmet kalitesi ile sorunlara çözüm üretilmelidir "dedi. (Kaynak: BirGün)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@