Bir yanlış var ama, Nerede? Kimde? - Şaban Özdemir yazdı

kamugundemi.com - Öğretmen Şaban Özdemir, İmma Hatip okullarına her türlü imkan sunulmasına rağmen neden hala yeterince dolmadığını yazdı...

Öğretmenler 02.10.2017, 19:01
Bir yanlış var ama, Nerede? Kimde? - Şaban Özdemir yazdı

kamugundemi.com -  Ben mi anlamıyoruuum?

İyi mi anlatılmıyooor?

Rağbet mi görmüyooor?

Kıymeti mi bilinmiyooor?

Yoksa ortada bir riyakarlık, sahtekarlık veya din sömürüsü mü varrr?

Son zamanların önemli meselesi İmam Hatipler. Ağzı olanlar konuşuyor, yanından kıyından geçmeyenler dilinden düşürmüyor. Nimetleri, ganimetleri, sevapları saymakla anlatmakla bitmiyor. Dayatmalar, diretmeler, tehditler, talimatlar, teşvikler, promosyonlar ve primler gırla!!!! 

Her ne hikmetse İmam Hatipler dolmuyor. Bırak dolmayı 5-10 öğrenci bulamıyor.

Hal böyle olunca; ya ballandıra ballandıra anlatanlarda,

Ya zorla kayıt için uğraşan iknacılarda, 

Ya teşvik verenlerde,

Ya her cuma hutbelerde, dini içerikli toplantılarda İmam Hatipi anlatan din adamlarında,

Ya da İmam Hatiplerde bir sorun var.

Katsayıyı kaldırdık

Kız erkek diye ayırdık 

Fen, Sosyal, Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar ve Spor programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri diye zenginleştirip cazip hale getirdik

Çeşit bol seçenek çok

Ama yine İmam Hatiplere giden yok.

Elin Gavur’unun Saint Joseph’in de, Robert ’inde, Sank-Georg’unda, Sahakyan Nunyan’ın da; hem bir öğrencilik yer olmaz, hem de okutmaya güç yetmezken, bizim İmam Hatiplere niye ilgi yok?!!!!!!

Hava bedava, bulut bedava;

Dere tepe bedava;

Acı su bedava;

Bedava yaşıyoruz, bedava; diyor üstad Orhan Veli. Üstadın söylediği gibi;

Kayıt bedava

Yurt bedava

Yemek bedava

Servis bedava

Bunlar yetmezmiş gibi, üstüne üstlük bursta var. İş garantisi var.

Her şeyden önemlisi dindar nesil yetişecek. Gel gör ki bunca yoksulluğun, çaresizliğin, işsizliğin içinde %99’u Müslüman olan ülkede İmam Hatipler boş.

Elbette bir sebebi olmalı bunun;

Bakıyorum çevreme, İmam Hatipler için arka arkaya yasa çıkaranlar, ülke genelinde canhıraş siyaset yapanların ezici değil ! çiğneyici!!! çoğunluğu; çocuklarını, yakınlarını İmam Hatipe göndermiyor.

Bürokratlar, Sendikacılar, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri, İlahiyatçılar, Müftüler, imamlar, müezzinlerin ezici çoğunluğu göndermiyor.

İş adamları göndermiyor.

Teşvik verenler göndermiyor.

Modern modern bina yaptıranlar, arsa bağışlayanlar göndermiyor.

Burs verenler göndermiyor.

4. sınıfta velileri ikna etmeye çalışan öğretmenlerin, Okullara korsan yazı gönderen Milli Eğitim çalışanlarının, Velileri zorla kayıt yapmaya çalışan okul yöneticilerinin de *hiç birine yakını!!! kadarı* göndermiyor.

Eeeeeee garibanın, fakir, fukaranın, çaresizin çocuğu olunca; herkes dindar, herkes Müslüman, herkes imam Hatip için çalışan, çaba harcayan mücahit evelallah! Hele elde verilecek birkaç koli de oldu mu değme gitsin.

Kim tutar seni!

Ver coşkuyu!

Ver mehteri!

Muhterem kardeşlerim!

Mümin , Müslüman kardeşlerim. Din kardeşiyiz. 

İmam Hatipleri fakir fukaranın, garip gurebanın çocukları için açmadık. Gelin bir olalım; 

Niyetiniz iyi ise sizler başaltın çocuklarınızı, bizlerde yanınızda olalım.

Başarının yüksek olduğu, iş imkanlarının çok olduğu konusunda samimiyseniz öncülük edin birlikte yollayalım,

Dindar nesil yetiştireceksek gelin sizlerin çocuklarıyla birlikte islama hizmet edelim,bize yazılacak sevapları da size verelim, sizin sevabınız bizden çok olsun.

Sizler göndermeyip, bizlerin göndermesini istiyorsunuz. Hatta göndermedik diye bizi dinsiz, imansızlıkla suçluyor, vaazlar veriyor, boyunuzdan büyük sözler söylüyorsunuz. Müslüman Müslümanın kötülüğünü istemez. Eğer gerçek Müslüman, hakikaten dindarsanız kendi çocuklarınız için istediğinizi, onlar için yaptıklarınızı bizim çocuklarımız içinde isteyin, yapın.

Hani derler ya “Ön tekerlek nereden giderse arka tekerlekte oradan gider” Bakıyoruz da ön tekerlek hiç bizim önümüzden gitmiyor.

Evet; Müslümanız, dindarız, fakiriz, çaresiziz, işsiz güçsüzüz ama salak değiliz. Çocuklarımızı da cami avlusunda bulmadık. Din tüccarlığı yaparak dindar olunamayacağı gibi, kendi çocuklarını İmam Hatipe göndermeyip, fakir fukaranın çocukları kurban edilerek te İmam Hatipler dolmaz.

Peki nasıl dolar İmam Hatipler! naçizane önerim:

Müdür, Müdür Başyardımcısı ve müdür yardımcısı olmak için Eğitim Bir Sen’e üye olmak tek şart. Her hangi bir kuruma yönetici olmak için Memur Sen’e üye olmak ön koşul. Tayin yaptırmak, iyi okullarda çalışmak, haftanın 2-3 gününü boşa çıkarmak. Nöbet tutmamak, evinin önündeki pazara göre gün boşaltmak, ders programın uyku saatine uygun olması, okulun en iyi sınıflarını almak, çocuğunun eşinin çıkış zamanına göre çalışma saatinin ayarlanması, kurumlarda paralı görevlere gitmek için, Eğitim Bir Sen veya Memur Sen’e üye olan fedakar arkadaşlara, koltuklara oturan yöneticilere çocuklarını İmam Hatiplere göndermek koşulu ile bu nimetlerden faydalanacaklarını ön şart olarak sürün. Vallahi de, billahi de ve de tallahide; değil 5-10 öğrenci İmam Hatiplerde yer kalmaz. Sınıflar da sıra konacak yer bulunmaz. 

Bırakın riyakarlığı, sizde biliyorsunuz ki tuttuğunuz yol yol değil.

Bilginin ışığında aydınlanmış, aklı ve bilmi rehber edinmiş kendisiyle barışık milli ve evrensel değerlere saygılı nesil yetiştirmenin , çağdaş uygarlık düzeyine çıkmanın yolu Laik ve bilimsel eğitimden geçer. Çıkarlarınız için, samimi olmayan inanç ve idealleriniz için, ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz en büyük varlıklarımızın önüne engel olmayın.

“Senin dinin sana benim dinim bana.”

Din ile eğitimi karıştırmayın,

Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@