Bir başka öğretmen Mehmet Kılıçoğlu

İşte böyle öğretmenler varken korkamayın hiç...

Öğretmenler 07.10.2018, 19:18
Bir başka öğretmen Mehmet Kılıçoğlu

BİR BAŞKA ÖĞRETMEN : MEHMET KILIÇOĞLU

Kulağımı testereyle kesme şakası yapan öğretmen bir yıl sonra başka bir köye atandı gitti.Yerine yeni mezun bir öğretmen geldi..Üçüncü dördüncü sınıfı yeni mezun öğretmende okudum..Hep sınıf birincisiydim..Köydeki okulda o yıllar yazılı sınav yapmıyordu öğretmenlerimiz.(1957- 58).Beşinci sınıfta,öğretmenimiz kazaya atandı,Kilis.

27 Mayıs İhtilali olmuştu..Köyümüze de mühendis olup askerliğini öğretmen olarak yapan,İstanbullu Yaman Toköz geldi.Tam bir İstanbul efendisi,bizlere yüksek sesle bile konuşmadı.Hep köyün yaşlı insanlarıyla konuşurdu..Yaramazlık yapan bir kaç öğrencinin ,velisiyle konuşup iyi davranış kazanmalarını isterdi.Beni çok severdi...Yatılı okul sınavı belgesi doldurdu, benim için..Sınava girdim ama yazılı sınavın ne olduğunu bilmediğim için kazanamadım..Kazadaki orta okulu da kayıt yaptıramadım...

Eylül ayı geldi okullar açıldı.Yaman öğretmen okulu açtı..Öğrenciler okula gidiyor.Bir sepet bahçemizde topladığım,domates,biber,patlıcan ile bir kavun aldım..Akşam üstü okula gittim..Öğretmenim ,beni görünce sevindi..Bekardı,annesini beraber getirmişti..
"Gel bakayım Kılıçoğlu.!."dedi.Hoş-beş ettikten sonra ."Sen neden,okula gitmiyorsun,,Arkadaşların orta okula yazılmış!"dedi. Ben de "Öğretmenim,yatılı sınavını kazanamadım...Kazada orta okula gidecek kadar ekonomik durumumuz iyi değil!" dedim..Durdu ,üzüldüğü her halinde belliydi.."Ben senin okul masraflarını karşılayacağım..orta okula kayıt yaptır..Senin kadar başarılı olmayan üç-beş arkadaşın kayıt yaptırmış!"dedi..Ben.."Öğretmenim çok sağ olun .Bu dediğiniz durumu kabul edemem..köyde kalıp ailemle yaşayacağım!"dedim..Bir taraftan da göz yaşlarımı öğretmenim görmesin diye başımı öbür tarafa çevirdim.

Askerlik için gelmiş..Geçici görevle öğretmenlik yapan bu güzel insanın asil davranışı hiç unutamam...Mutlaka bu gün de böyle güzel duygular taşıyan...yüce gönüllü çok saygı değer öğretmenler vardır..Amaçları ATATÜRK'Ü sevdirmek,Cumhuriyet'in temel değerlerini kavratmak olan bütün öğretmenlere selam olsun...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@