Baskın sınav mağduru aday öğretmenler yardım istiyor

9 Aralık 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmış olan Öğretmenlik Adaylık Kaldırma Sınavı sonuçları geçtiğimiz ay açıklandı. Sınav sonuçlarına göre yaklaşık 120 öğretmen sınavdan 2. kez , yaklaşık 600 öğretmen ise sınavdan ilk kez kalmıştı.

Öğretmenler 24.01.2019, 13:14
Baskın sınav mağduru aday öğretmenler yardım istiyor

Mesleklerine son verilme tehlikesi yaşayan aday öğretmenler adına Eğitim Radyosu‘na gönderilen mektubu aktarıyoruz.

“…MEB tarafından uygulanan adaylık kaldırma mevzuatı diğer kamu kurum/kuruluşları ile kıyaslandığında çok ağır olduğu aşikardır. Her geçen yıl sınavdan geçebilme şartı ağırlaştırılmıştır. Sınav öncesi duyuru sınavdan 1 ay önce yapılmış olup, sorulan soruların içeriğine ilişkin herhangi eğitim/bilgilendirme sınava girecek öğretmenlere anlatılmamıştır. Diğer kamu/kurum kuruluşları sınava gireceklere eğitim düzenlenmektedir. 

Sınavdan özellikle 2.kez kalan ve mesleklerine son verilme tehlikesi yaşayan öğretmenler özellikle şehit yakını ve engelli öğretmen sınavı ile öğretmen olmuş kişilerdir. Ve bu Kişiler yazılı ve görsel basında seslerini duyuramamaktadır. 

Diğer kamu kurum kuruluşları ile aynı seviyede adaylık sürecinin olmaması mağduriyet oluşturmaktadır. KPSS ve mülakat aşaması ile mesleklerini kamuda icra etme hakkı elde eden bu kişiler son derece zor günler geçirmektedir.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorunun çözümü ile ilgili atacağı adımlar merakla bekleniyor.

Eğitim Radyosu / Özel

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@