Başbakan; 40 bin öğretmen fazlası var

Başbakan Binali Yıldırım açığa alınan, görevde olan öğretmenlerin sayıları karşılaştırıldığında genel olarak 40 bin öğretmen fazlalığı olduğunu açıkladı. Başbakan öğretmenlerin kırsal kesimlerde çalışmak istemediğini, büyük kentlerde ailelerinin yanında yaşamak istediklerini vurguladı.

Öğretmenler 18.10.2016, 00:59 18.10.2016, 22:02
Başbakan; 40 bin öğretmen fazlası var
Başbakan; 40 bin öğretmen fazlası var, öğretmenler merkezde çalışmak istiyor

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada kamuda çalışan personel sayısının olması gerekenden fazla olduğunu belirtti. Yıldırım, yapılan hesaplamaya göre MEB‘de yaklaşık 40 bin personel fazlası bulunmaktadır açıklamasını yaptı. Başbakan, meslekten ihraç edilen öğretmen ve kamu personel sayısı ile mevcut personellerin durumunun değerlendirmesi ile 40 bin öğretmen fazlası olduğunu ifade etti.

ÖĞRETMENLER HEP MERKEZDE ÇALIŞMAK İSTİYOR

Başbakan’ın kamu personelleri hakkında yaptığı açıklamalar arasında en dikkat çekeni ise öğretmenler hakkında yaptığı açıklamalar oldu. Başbakan Binali Yıldırım öğretmenlerin kırsal kesimlerde çalışmak istemediğini, merkezlerde çalışmak istediğini belirtti. MEB’de öğretmenler eşlerine yakın, ailesinin evlerine yakın yerlerde, büyük kentlerde yaşamak istiyorlar. Bu da dengesizliğe yol açıyor ve öğretmen dağılımında sorun oluşuyor. MEB personeli için geçerli olan bu durumun doktorlar için geçerli olduğunu söylemek yanlış olur açıklamasını yapan Başbakan, Sağlık personeli içerisinde de dengesiz dağılım var ancak öğretmenlerde olduğu kadar yüksek değil ifadelerini kullandı.

40 BİN ÖĞRETMEN FAZLALIĞI VAR

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve gazetelerin ekonomi temsilcileri ile Dolmabahçe’de bir araya geldi. Başbakan kamuda çalışan personel sayısı ve personellerin çalışmak istedikleri şehirler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım ülkenin nüfus artış oranı ile kamuya istihdam edilen kişi sayısı arasında tutarsızlık olduğunu ifade ederken, kamuda çalışan kişi sayısının olması gerekenden fazla olduğunu açıkladı. Kendi dönemlerinde  sadece 507 bin öğretmen alındığını bunların yanında sağlık personeli, polis, hakim, savcı da alındığına dikkat çeken Başbakan, mevcut duruma göre sayının fazla olduğunu, personel sayısının da azaltılması için darbe yapılamayacağını belirtti.

ERZİNCAN’DA ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ

Başbakan konuşmasında Erzincan ile ilgili bir örnek verdi. Erzincan’da son dönemde yaşanan ihraç ve açığa alma durumlarından dolayı öğretmen eksiliği oluştuğunu belirten Yıldırım, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşmesinde müdürün buna çözüm bulduğunu açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdürü 15 saat derse girmesi gereken öğretmenin 20 saat girmesini sağlamış, bu şekilde yapılan fedakarlıkla ihtiyaç giderilmiş açıklamasında bulundu. Başbakan idarecilerin istemeleri halinde çözüm üretebildiklerini vurguladı. (Öğretmenler İçin)

Veliden Öğretmeni Şok Eden Çıkış

Çocuğu 1.sınıfa başlayanlara ilaç gibi 31 tavsiye

Danıştay'dan Yoldan Alınan Otopark Paralarına İptal

İhraç edilen öğretmenden MEB'e şok suçlama

OHAL, açığa almalar, ihraçlar ve KHK’ler hakkında en geniş hukuki değerlendirme
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@