Atanmış işsiz öğretmenler çözüm bekliyor

18 Mart'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararnamesiyle atanan 20 bin öğretmenin endişeli bekleyişi sürüyor.

Öğretmenler 06.04.2020, 23:41
Atanmış işsiz öğretmenler çözüm bekliyor

KPSS‘ye girip gereken puanı aldıktan sonra mülakata girdiler arından güvenlik soruşturmasını geçip tercihlerini yaptılar ve 18 Mart 'ta resmen atandılar, fakat atama yapılmasına rağmen hala görevlerine başlayamadılar. Koronavirüs nedeniyle görev yerlerine gitmeleri sakıncalıydı. Salgından dolayı 20 bin öğretmenin ülke içinde yer değiştirmesinin riskli olacağı söylendi, anlayışla karşıladılar. Bu süreçte atanan 20 bin öğretmenden binlercesi Bakanlık mevzuatına göre hareket ettiler.

SOSYAL GÜVENCLERİ YOK...MAAŞLARI İŞLEMİYOR...20 BİN KİŞİLER 

Mevzuatta atama yapıldıktan sonra 15 gün içerisinde göreve başlama şartı vardı. Binlerce öğretmen çalıştıkları işlerinden ayrıldılar. Ayrılmasına ayrıldılar ama süreç uzayınca hem sosyal güvenceden hem de maaşlarından oldular. Şimdi hepsi kara kara ne yapacaklarını düşünüyor. Eylül ayında kadar iş bulup çalışmaları bu ortamda mümkün gözükmüyor. Sağlık güvencesinden de yoksun kaldıkları için hem kendilerinin hem de eş ve çocuklarının olası sağlık sorunları için çaresizler. Ücretli öğretmenler, ek ders ücreti gibi sorunları çözen Maliye ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kendileri için bir çözüm bekliyorlar. İkinci ek atama takvim ve kontenjanları ilan edilmesini önemli bulduklarını belirten öğretmenler, sorunlarının çözümünün zor olmadığı görüşünde.

"7 AY BOYUNCA NASIL GEÇİNECEĞİZ"

Gazetemize açıklamalarda bulunan Muhammed Taşçı:”Biz olağanüstü bir talepte bulunmuyoruz. Bu atamanın bütçesi, planlaması zaten aylar öncesinden hazırlandı, çalışmaları yapıldı. Ataması yapılan arkadaşlarımızın birçoğu atanmadan önce ücretli öğretmenlik yaparak iyi kötü bir gelir elde edebiliyordu. Fakat atandıkları için işlerine son verildi. Ücretli öğretmenler Mevzuatta olmamasına rağmen derse girmeden ücret alabilmeye başladılar. Fakat ücretliyken sözleşmeli öğretmen olan arkadaşlarımız şuan resmi olarak göreve başlatılmadığı için resmen ve fiilen işsiz ve gelirsiz kaldılar. Gerek kamuda gerek özel sektörde çalışan birçok arkadaşımız bakanlık mevzuatında, atandıktan sonra  15 gün içinde göreve başlama şartı olduğu için işlerinden çıkarıldı. Geldiğimiz noktada hepimiz birden 20 bin atanmış işsiz öğretmen olduk.” dedi.

Hiç bir gelirlerinin olmadığın belirten öğretmen Taşçı: “Kriz ortamında iş bulabilme imkanımız yok. Sosyal güvencemiz yok. Evet ülkemiz zor süreçten geçiyor fakat biz burada ciddi ekonomik sorunlar yaşıyoruz. Atanmasak işlerimizden olmayacaktık. Ev geçindirmek zorunda olan arkadaşlarımız, kirası, borcu, faturası olan arkadaşlarımız var. Bize okulların açılmasını bekleyin diyorlar. Fakat bu 7 ay boyunca ne yapacağız? Neyle geçineceğiz? Kim bizim geçimimizi temin edecek?” diyerek yetkililere seslendi.

"EVRAK TESLİMİ POSTAYLA VEYA ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILABİLİR"

Diğer yandan daha yüksek puanlarla daha zorlu şartlarda görev yapmaya hak kazandık. Biz ek atama takvimine göre göreve başladığımızda bütün avantajımızı kaybetmiş oluyoruz. Bizden daha düşük puanlarla daha iyi yerlere ataması yapılacak arkadaşlarımız, fiilen başarımızı cezalandırmış olacak.Biz 20 bin öğretmen bir ilki yaşıyoruz. Atanmış işsiz öğretmenler olarak tarihe geçtik. Göreve başlayıp, özlük haklarımıza kavuşmamız için tek engel bakanlığın kararnameleri göndermesi. Evrak teslimi posta yoluyla veya elektronik ortamda yapılabilir. Geçmişte bu tür yönetmelere başvuruldu.”değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak; Milli Gazete

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@