Andımız yerine Kuran’ı Kerim

Silifke’de bir okul bahçesindeki törende din kültürü öğretmeninin Kuran-ı Kerim okuması tartışmalara neden oldu.

Öğretmenler 23.09.2016, 01:32
Andımız yerine Kuran’ı Kerim
Silifke Atatürk Ortaokulu’nun bahçesinde düzenlenen ve 15 Temmuz darbe girişiminin anlatıldığı törende bir din kültürü tarafından Kuran-ı Kerim okunması, öğrencilerin bu sırada okul bahçesinde sıraya sokularak ayakta bekletilmesi tartışmalara neden oldu.

Sosyal medyada birçok veli uygulamaya tepki gösterirken bazı veliler okul bahçesinde Kuran-ı Kerim okunmasının normal olduğunu savundu, karşı çıkanları kâfir olmakla suçladı. Eğitim-İş Sendikası da, okullarda darbenin zararlarının anlatılması gerektiğine işaret etti ancak bu etkinliklerin laik eğitim ilkeleri çerçevesinde yapılması çağrısında bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda yurt genelinde tüm okullarda 15 Temmuz darbe girişimini anlatan ve darbe girişimine karşı direnirken hayatını kaybeden vatandaşların anıldığı etkinlikler yapıldı.

Silifke Atatürk Ortaokulu Müdürlüğü de bu doğrultuda birtakım etkinlikler yaptı. Ancak okul müdürlüğünün, öğrencilerin derse girmesinden önce, okul bahçesinde Andımız yerine  Kuran-ı Kerim okutması tartışmalara neden oldu.

Bir öğrenci velisi tarafından çekilen görüntülerde, yüzlerce öğrencinin Silifke Atatürk Ortaokulu’nun bahçesinde sıra olduğu, ayakta beklediği görülüyor. Görüntülerde okulun din kültürü öğretmeni olduğu öğrenilen bir kişi tarafından Kuran-ı Kerim okunduğu, hoparlörle sesin tüm okula ve etrafına yayıldığı duyuluyor. Görüntülerde sıra olmuş öğrencilerin arasında öğretmenlerin dolaştığı ve öğrencileri düzene koymaya çalıştığı da görülüyor.  Görüntünün ilerleyen saniyelerinde okulun giriş kapısına ulaşan merdivenlerin başında elinde mikrofonla Kuran-ı Kerim okuyan din kültürü öğretmeninin yanında birkaç öğretmenin daha olduğu, okula biraz gecikmeli gelen öğrencilerin ve bazı velilerin bahçeye girdiklerinde şaşkınlık yaşadıkları da görülüyor.

Videoyu çeken öğrenci velisi görüntüleri sosyal medyada ‘Cenaze yeri mi, okul mu bilemedim’ başlığıyla paylaştı. Kısa sürede binlerce kişi tarafından izlenen videoya yorum yapanlardan kimileri uygulamaya tepki gösterdi, kimileri de destekledi.

Bir vatandaş tepkisini “Şaşırdılar iyice. Ne yapmaya çalışıyorlar anlamış değilim. Dini ve insanları suistimalden başka bir şey değil bu” sözleriyle dile getirirken bir başka vatandaş, “İlla tören yapılacaksa İstiklal Marşı okunup saygı duruşu yapılabilirdi” dedi.

Bir başka vatandaş da “Okullarda andımızı kaldırdılar şimdi sıra Kuran okumaya geldi. Evet Kuran’ı çocuklarımıza dinletmek çok güzel bir şey ama her şeyin bir yeri zamanı var. Her şeyi birbirine karıştırdılar” görüşünü dile getirdi.

Görüntülere sosyal medyadan yorum yapan bir başka vatandaş, “Darbe yapan da aynı şeyleri yapacaktı başarılı olsalardı. Yok birbirimizden farkımız vurgusu mu” diye sorarken bir başka vatandaş “Kurtuluş Savaşı’nda ölenler için bugüne kadar hiç okutulmamıştı. Hatta okulumuza adını veren ulu önderimiz başkomutanımız Yüce Atamızın ölüm yıldönümlerinde bile bir Fatiha okutulmamıştı. Kimi kandırıyorlar?” diye tepki gösterdi.

Sosyal medya kullanıcısı bazı vatandaşlar ise okul bahçesindeki törende Kuran-ı Kerim okunmasına destek verdi. Bir vatandaş, uygulamaya tepki gösteren vatandaşlara ‘Size heykel lazım karşısında dikilecek’ diyerek tepki gösterdi, ardından ‘kâfir’ ilan etti.

Eğitim-İş: Laik eğitime zarar verir
Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar da Silifke Atatürk Ortaokulu Müdürlüğü’nün uygulamasına tepki gösterdi. 15 Temmuz gecesi milletin darbeyi önlenmesinin bir kahramanlık örneği olduğunu kaydeden Boyar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların açıldığı haftayı Demokrasi ve Şehitlere Saygı Haftası ilan ettiğini hatırlattı.
“Tarihinde acılar çekmiş bu milletin evlatlarına cumhuriyetin, demokrasinin önemi ve darbelerin verdiği zararlar anlatılmalıdır” diyen Hakan Boyar,  “Ama görüyoruz ki bu darbelerden yararlanmaya, birilerine şirin görünmeye çalışan okul müdürleriyle karşı karşıyayız. Silifke Atatürk Ortaokulu’ndaki uygulama toplumun ortak değerleri ve inançları üzerinden rant sağlamanın bir gelenek haline dönüştüğünü gösteriyor” dedi.
Boyar, “ Ülkemizin dini kurumları bellidir. O kurumlarca yapılması gereken etkinliklerin okul müdürlüklerince yapılması laik ve bilimsel eğitimin tehlikede olduğunu göstermektedir. Mersin’de bu tür uygulamalara sıkça tanık olmaktayız. Farklı kültür ve inançların bir arada yaşadığı bu coğrafyada okulların laik bilimsel eğitim vermesi gerekir. Din ve peygamber insanlığa mal olmuştur. Artık hiç kimse bu milletin inançlarını sömürmeye, oradan rant elde etmeye çalışmasın. Elinizi halkın dininden çekin. Bu millet sizden fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller istiyor. Laik eğitim bu ülkenin çimentosudur. Laik eğitime zarar verecek bu tarz uygulamalardan uzak durulmasını istiyoruz” görüşünü dile getirdi. (ABİDİN YAĞMUR - guneygazetesi.com)
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@