Aktif Eğitim-Sen ve Bank Asya ihraçları için önemli bir gelişme

Aktif Eğitim-Sen üyeliğinden dolayı FETÖ bağlantısı gerekçesi ile meslekten ihraç edilen binlerce öğretmen ve MEB personeli için sendikanın örgüt üyeliği kapsamında olmadığına dair bir gelişme yaşandı. Bank Asya’nın da yine FETÖ örgüt üyeliği kapsamında değerlendirilemeyeceğine karar veren Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, sendika ve bankadan dolayı MEB personelinin FETÖ/PDY örgüt üyeliği kapsamında değerlendirilemeyeceğini hükmetti.

Öğretmenler 10.03.2017, 08:49
Aktif Eğitim-Sen ve Bank Asya ihraçları için önemli bir gelişme

Aktif Eğitim-Sen ve Bank Asya ihraçları için önemli bir gelişme

15 Temmuz hainlerinin gerçekleştirdiği darbe girişiminden sonra devletin tedbir amaçlı kamuda uyguladığı açığa almalarda ve ihraçlarda masumların da olduğunu, bu kişilerin görevlerine iade edilmesi için tüm mekanizmaların hızlı çalışması gerektiğini ogretmenlericin.com olarak vurgulamıştık. 15 Temmuz’dan sora ilan edilen OHAL ile birlikte kamuda binlerce kamu personeli ihraç edildi. Son KHK ile birlikte toplam kamudaki ihraçlar 100 bini buldu, açığa almalar, görevden uzaklaştırmalar ile birlikte kamuda hakkında FETÖ ile ilgili işlem yapılan öğretmen, memur sayısı 150 bini geçti.

EN ÇOK İHRAÇ EDİLEN PERSONEL MEB’DE

İhraçların üçte birlik kısmını oluşturan personel MEB bünyesinde görev yapmaktaydı. İhraç edilen öğretmenlerin ve MEB çalışanlarının FETÖ bağlantısı gerekçesi Aktif Eğitim-Sen üyeliği ve Bank Asya hesapları oldu. Özellikle en çok ihraçlar Aktif Eğitim-Sen üyeliği ve banka hesabı nedeniyle gerçekleşti. İhraç edilen ve FETÖ bağlantısı olmadığını savunan öğretmen ve memurlar sendikanın yasal bir kurum olduğunu ve MEB’in de sendika üyeliği için geçmişte destekleyici yazıları olduğunu vurgulamaktadır. Bank Asya’Da pasif hesabı olup ihraç nedeni olarak bunu gösteren kişiler ise FETÖ’ye destek amaçlı para yatırmadığını ve hesap açmadığını ifade etmektedir.

ADANA SAVCILIĞININ BANK ASYA VE SENDİKA KARARI

Masum olan ancak sendikadan ya da Bank Asya’dan ihraç edilen memur, öğretmen, MEB personeli için Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen bir karar umut oldu. Savcılık tarafından verilen karara göre sendika üyeliği ve pasif bir banka hesabı (hesap hareketleri önemli) FETÖ/PDY örgüt üyeliği şüphesi taşımadığı belirtildi.

28.02.2017 tarihli olduğu belirtilen karara göre savcılık Aktif Eğitim-Sen üyeliğini, Bank Asya hesabını tek tek ya da ikisi bir arada değerlendirdiğinde FETÖ üyeliği olarak görmemiştir.  Mahkeme kararında 26 kişi hakkında verilen bilgiler yer almaktadır. (Öğretmenler İçin)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@