Aktif Eğitim-Sen üyesi ve Bank Asya hesabı olan öğretmen tahliye edildi

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında terör örgütü üyeliği suçlaması ile hakim karşısına çıkan öğretmen 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı, öğretmenin iyi hali ve tutukluluk süresi değerlendirilmeye alındı ve tahliye edildi. FETÖ soruşturmasından tutuklanan öğretmenin Aktif Eğitim-Sen üyesi olduğu ve Bank Asya hesabı olduğu açıklandı.

Öğretmenler 15.03.2017, 08:16
Aktif Eğitim-Sen üyesi ve Bank Asya hesabı olan öğretmen tahliye edildi

Aktif Eğitim-Sen üyesi ve Bank Asya hesabı olan öğretmen tahliye edildi

Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yargılan eski öğretmen hakkında mahkeme kararını verdi. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık eski öğretmen ile sanık avukatı da katıldı. Hazırlanan iddianamenin okunmasından sonra öğretmenin savunmasına geçildi. Meslekten ihraç edilen öğretmen savunmasında örgüt bağlantısının olmadığını belirterek suçlamaları kabul etmedi.

SENDİKA ÜYELİĞİ İÇİN YAZI GELDİ

Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen öğretmen Bank Asya hesabından ve Aktif Eğitim-Sen üyeliğinden dolayı örgütle ilişkilendirilmesini kabul etmedi ve suçsuz olduğunu savundu. Sendika üyeliği konusunda da açıklama yapan eski öğretmen, okullara Aktif Eğitim-Sen üyeliği konusunda yazı geldiğini hatırlatarak, yararını görmediği bir sendikadan bu kadar zarar görmesinden dolayı pişman olduğunu ifade etti. MEB personeli içerisinde her öğretmenin bir şekilde sendikalara üyeliklerinin odluğunu açıklayan öğretmen, Aktif Eğitim-Sen’e üye olmasından dolayı duyduğu pişmanlığı dile getirdi.

MİRAS PARASINI BANKAYA YATIRDIM

Bank Asya’dan dolayı savunma yapan eski öğretmen, babasının vefat etmesinden sonra kalan mirası Bank Asya’ya yatırdığını açıkladı. Mirası yatırmadan önce bankaları araştırdığını belirten eski öğretmen, araştırmaları sonucunda faizsiz olan bir katılım bankası olduğu için Bank Asya’yı tercih ettiğini ifade etti. Bank Asya aracılığı ile FETÖ’ye destek verme suçlamalarını kabul etmediğini açıklayan sanık öğretmen rahatsızlığından dolayı tahliyesini talep etti.

BYLOCK KULLANICISI DEĞİLİM

Savunmasında ByLock programı kullanmadığını savunan eski öğretmen, bu programı ne yüklediğini ne kullandığını belirtti ve örgütle bağlantısının olmadığını vurguladı. Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasında eski öğretmenin ByLock kullanıcısı olduğu belirtilirken, sanığın ByLock kullanıcı olması, Bank Asya hesabı, Aktif Eğitim-Sen üyeliği nedeniyle suçunun sabit olduğu ifade edildi. Cumhuriyet savcısı eski öğretmenin silahlı terör örgütüne üye olmaktan cezalandırılmasını talep etti.

MAHKEME KARARI: 6 YIL 3 AY HAPİS

Mahkeme sanık hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan dolayı 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Eski öğretmenin iyi hali göz önünde bulundurularak ceza 6 yıl 3 ay hapis cezasına çevrildi. Mahkeme heyeti sanığın tutuklu kaldığı süreyi de dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

(Öğretmenler İçin)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@