2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında okutulacak seçmeli dersler

2017-2018 eğitim öğretim yılında Bakanlığımıza bağlı ortaokullar ve imam hatip ortaokullarında okutulacak seçmeli derslerin seçimine ilişkin açıklama 28.02.2017 tarihli ve 2571505 sayılı yazıyla illere gönderilmiş ve seçmeli dersler modülü açılmıştır.

Öğretmenler 05.03.2017, 13:50
2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında okutulacak seçmeli dersler

2017-2018 eğitim öğretim yılı için öğretmen ve öğrencilerimizin ders kitabı ihtiyaçlarının, 01-28 Şubat 2017 tarihleri arasında açılan “Kitap Seçim Modülü”ne okul müdürlüklerince girişleri devam etmekte olup bu süre Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 24.02.2017 tarihli ve 2461309 sayılı yazısıyla 8 Mart 2017 tarihine kadar uzatılmıştır.

Seçmeli derslerin seçimine ilişkin olarak il/ilçe ve okul müdürlüklerimizce aşağıdaki iş ve işlemler yapılacaktır:

•2017-2018 eğitim öğretim yılında ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda okuyacak öğrencilerimiz haftada toplam 6 saat, imam hatip ortaokullarının 5, 6 ve 7. sınıflarında okuyacak olan öğrencilerimiz haftada toplam 2 saat, imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında okuyacak olan öğrencilerimiz ise haftada toplam 1 saat seçmeli ders seçeceklerdir.

•Seçmeli derslerin kaç kez ve kaç saat seçilebileceği söz konusu Çizelgelerde belirtilmiş olup, ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz ve velileri için sınıf öğretmenlerimiz rehberlik edecektir.

• 20.02.2017 tarihli ve 10 sayılı Kurul Kararı eki İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesinin“Açıklamalar” bölümünün 2 nci maddesine göre; ortaokullarda seçmeli ders uygulaması konusunda esneklik sağlanacak ve her okul yönetimi kendi imkânları doğrultusunda çizelgenin seçmeli dersler bölümünde yer alan azami 10 dersten (aşağıda belirtilen dersler de dikkate alınarak) bir grup oluşturacak ve öğrenciler kendi okullarında okul yöneticileri tarafından oluşturulan gruptan derslerini seçeceklerdir.

•Okullarda en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda ilgili seçmeli ders okutulabilecektir.

•Okullarda ilgili alanda yeterli sayıda öğretmenin bulunmadığı derslerin seçilmesi hâlinde öncelikle diğer okullardan maaş/ek ders karşılığı görevlendirmeler yoluyla öğretmen temin edilecek, bunun da mümkün olmadığı hâllerde ücretli öğretmen görevlendirilmek suretiyle bu dersler açılıp okutulabilecektir.

•Seçmeli derslerin amacı, tanıtımı ve seçimine yönelik yapılacak işlemler konusunda özellikle 4. sınıf öğrenci ve velilerimiz olmak üzere tüm okul müdürlüklerimizce bilgilendirme yapılacaktır. • Seçmeli dersler bölümünde Sosyal Bilimler alanı altında yer alan ve ortaokul 6 veya 7. sınıflarda haftada 2 ders saati olarak okutulan “Halk Kültürü” dersi 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda haftada 2 ders saati olarak okutulacaktı

• Seçmeli dersler bölümünde Sosyal Bilimler alanı altında ortaokul 5, 6, 7 veya 8. sınıflarda haftada 2 ders saati okutulmak üzere ilk kez seçmeli “Kent Kültürü” dersine de yer verilmiştir. Ayrıca, seçmeli dersler bölümünde yer alan;

Ayrıca, seçmeli dersler bölümünde yer alan; ·

“Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi adı altında;

-Yaşayan Diller ve Lehçeler (Adığece-Kiril Alfabesine Göre),

-Yaşayan Diller ve Lehçeler (Adığece-Latin Alfabesine Göre),

-Yaşayan Diller ve Lehçeler (Abazaca),

-Yaşayan Diller ve Lehçeler (Kurmancca),

-Yaşayan Diller ve Lehçeler (Zazaca),

-Yaşayan Diller ve Lehçeler (Lazca),

-Yaşayan Diller ve Lehçeler (Gürcüce),


-Yaşayan Diller ve Lehçeler (Boşnakça),

-Yaşayan Diller ve Lehçeler (Arnavutça) dersleri

· “Spor ve Fiziki Etkinlikler” dersi adı altında;

- Basketbol

, -Atletizm,

-Okçuluk,

-Yüzme,

-Bisiklet,

-Tenis modülleri, ·

“Görsel Sanatlar” dersi adı altında;

-Resim,

-Grafik Tasarım,

-Seramik,

-Ebru,

-Tezhip,

-Minyatür modülleri öğrencilerimize tercih olarak sunulacaktır. 
 

(Güncel Eğitim)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@