19 Mayıs Öğretmenlere Ek Ders Ödenir Mi?

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi?

Öğretmenler 18.05.2018, 11:49
19 Mayıs Öğretmenlere Ek Ders Ödenir Mi?

19 Mayıs 2017 tarihinin Cuma gününe denk gelmesi ve o tarihte eğitimin olması gerektiği gün olması dolayısıyla ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği sorusu bazı öğretmenler tarafından merak edilmekte ve tarafımıza maillerle sorular gelmektedir.Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar‘ın Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller başlıklı 16.Maddesi de bu yönde hüküm vermektedir.

Daha önceki yıllarda 19 Mayıs gençlik ve spor bayramlarında ek ders ödemesi yapılmıştı. Bu sene de yönetmelik de bir değişiklik olmadığı için ek ders ödemesi gerçekleştirilecektir. 

19 Mayısta Ek Ders Ödenir Mi?


19 Mayısta ek ders ödenir. Millî Bayramlarımız; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatildir. Milli Bayram günlerinde ek ders ödenir. 

MEB Yönetmeliğine Göre Ek Ders Kararı

b) (Değişik: 21/07/2007 tarihli ve 26589 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) İl düzeyinde millî ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahalli bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde (*)(Değişik: 10/05/2008 tarihli ve 26872 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@