13.03.2015, 21:23

Öğretimde ikilik !

Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan üç devrim yasasının 91. yılı ülkemizin aydınlık geleceğine bugün de ışık tutsun ve hepimize umut olsun. 3 Mart 1924’te öğretimde birliği sağlayan Tevhid-i Tedrisat Yasası kabul edildi,  Halifelik ve Şeriye ve Evkaf Vekaleti kaldırıldı. Devlet ve öğretim işleri laik temeller üzerine oturtuldu.

Öğretimin birleştirilmesiyle mektep - medrese ikilemine son verilirken, kız ve erkek çocukları bir arada çağdaş bir sistemin içerisinde yer aldı. Özellikle kız çocuklarına eğitim ve öğretimde eşitlik sağlaması açısından da son derece önemlidir. Akılcı düşünceyi önde tutan, ön yargılardan ve dogmalardan uzak tutulmuş, insana ve onun özgür düşüncesine değer veren neredeyse bir asır önceki eğitim devrimi, günümüzde gerici bir siyasetin hedefi haline getirildi. Bu günkü iktidar kendi kişisel ve siyasal amaçları uğruna eğitimi çağdaş ve laik çizgisinden uzaklaştırmaya çalışmakta ve bunu bir hesaplaşma aracı olarak görmektedir.

Sekiz yıllık kesintisiz temel eğitime son verilerek kız çocuklarının eğitim hakkı engellenmiş, 4+4+4 gerici eğitim sistemiyle öğretim birliği yasası yok edilmiştir. Başka bir toplum düzeni kurmak isteyen gerici iktidarın, ülkemizi laik ve çağdaş eğitimden uzaklaştırdığını ve bir felakete sürüklediğini nasıl göremeyiz? Dini sembollerin öğrencilere dayatıldığı, pozitif derslerle dini derslerin zorunluluk derecelerinin tartışıldığı, kültür, sanat ve spor ve derslerinden uzaklaşıldığı, karma eğitimin sonlandırılmak istendiği bir eğitim sorgulanmalıdır. Sözde kişilerin inanç ve fikir özgürlüklerini savunuyoruz derken; dayatmacı tavırları, kendilerinden farklı düşünenleri de baskı ve tehditle sindirmeleri kabul edilemez.

Ayrıca Hizmet Vakfıyla protokol imzalayan Milli Eğitim Bakanlığı pansiyonlu okullarda Değerler Eğitimi adı altında cemaatlerin ve tarikatların eline bıraktığı çocuklarımızla öğretim birliğini parçalamaktadır. İmamları, vakıf temsilcilerini, formasyonu olmayan kişileri okullarımıza sokmuş, kendi öğretmenini yok saymıştır. Bazı illerimizde sınıflar medrese düzenine dönüştürülmüş, çocuklara baskıyla tek tip dini eğitim verilerek, dayatmacı uygulamalar yapılmaktadır.. Çocuklarımızı özgür düşüncelerden uzaklaştırıp, tek bir düşünceyi dayatan bakanlığın pedagojiden ve bilimden anladığı kendi ideolojisi kadardır.

 

‘’Eğitimdir ki ulusu ya özgür, bağımsız, yüce bir toplum halinde yaşatır, ya da onu tutsaklığa ve yoksulluğa sürükler.’’

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Ulus devletini yaşatmak, aklı ve bilimi egemen kılmak hayatımızın har alanında özgür bireyler olmak için gerici ve baskıcı siyasal düzenlerde yaşamak istemiyorsak, ülkemizin laik eğitim sistemine sahip çıkmak bu ülkede yaşayan her kesin sorumluluğudur. Öğretim birliğine son veren anlayışa karşı bu gün laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan devrim yasalarına inanmak demek, onu koruyabilecek güçte olmak demektir.     

Laiklik özgürlüktür.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@