Öğrencilerinizi başarılı yapacak 8 yol

Foto Haber 06.09.2017, 22:40
Öğrencilerinizi başarılı yapacak 8 yol
1/9

İnsanların hayatlarını dönüştürmeyi başaran öğretmenler sadece müfredatı öğretmeyi değil, çocukları yetenekli, başkalarına değer veren ve odaklanabilen birer yetişkin olarak yetiştirmeyi de çok iyi bilirler. Başarının sayısal ölçümlerininin ötesine geçip öğrencilerin sağlıklı ve üretken hayatlar yaşamalarına yardımcı olan temel becerileri görebilirler.

Ünlü eğitimci Maria Montessori şöyle diyor: “Bir öğretmen için en büyük başarı, ‘Çocuklar ben yokmuşum gibi çalışıyorlar’ diyebilmektir.”

Montessori’nin eğitime damgasını vurduğu 1900’lü yıllardan beri dünya dramatik bir şekilde değişti. Ancak hedef hep aynı kaldı: Çocukları kendine yeten yetişkinlere dönüştürmek. Bu hedefi gerçekleştirmek için bugün ne yapıyoruz peki? Özellikle de test sonuçlarının, iş hayatının zorluklarıyla baş etmeye hazır bir çocuğun gelişiminden çok daha önemli olduğu bir eğitim sisteminde…

Özetlemek gerekirse, bu hedefe ancak çocukların ve ergenlerin nasıl başarılı bir şekilde olgunlaşarak yetişkinliğe adım attıklarını ve en temel gelişimsel alanlarda büyümelerine nasıl etki edebileceğimizi anladığımız zaman ulaşabiliriz. Uzun yıllardır gerçekleştirilen çocuk ve ergen gelişimi, nörobilim, eğitim ve psikoloji alanlarındaki araştırmalara dayanarak, öğretmenlerin, ailelerin ve diğer destekleyici yetişkinlerin okul çağındaki çocukların kişisel yol gösterici sistemlerini nasıl edindiklerini belirlediğini söyleyebiliriz. Kişisel yol gösterici sistemlerimiz, birbiriyle bağlantılı becerilerle ve başarıya giden farklı yollarla doludur.

Bu becerilerin içsel bir kılavuz olduğunu düşünürsek, eğitimin ve çocuk gelişiminin nasıl elele yol aldığını daha iyi anlayabiliriz. Ve çocukların hem okul hem de hayat aracılığıyla nasıl yönlerini bulduğunu.

Bu amaçla; aileler, okullar ve topluluklar için bir çeşit “pusula” yarattım. Bu pusula, gençlerin olumlu gelişimi için gereken temel ilkeleri içeriyor. Çocukların birbiriyle bağlantılı olan bu becerilere neden ihtiyaç duyduğunu anlamamızı sağlarken, başarının dışsal ölçümlerinin ötesinde tam ve anlamlı bir hayat yaşamayı hak eden çocukların tarafında yer almamıza yönelik bir çağrı niteliği taşıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@